Írán a USA zahájily výměnu vězňů. Pět propuštěných Američanů odletělo z Teheránu

ČTK ČTK
18. 9. 2023 15:34
Írán a USA zahájily výměnu vězňů. Pět propuštěných Američanů odletělo z Teheránu

Z teheránského letiště v pondělí odletělo letadlo s pěti propuštěnými Američany. Doprovázeli je dva rodinní příslušníci a velvyslanec Kataru v Íránu. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na svůj zdroj obeznámený se situací. Informaci tiskovým agenturám AP a AFP potvrdil také vysoce postavený představitel administrativy Spojených států.

V katarském Dauhá mezitím podle íránské televizní stanice Press TV přistáli dva z pěti Íránců. Propustili je z věznic ve Spojených státech na základě dlouho připravované dohody o výměně vězňů zprostředkované Katarem. Její součástí bylo také uvolnění zhruba šesti miliard dolarů (138 miliard korun), které měl Írán na základě sankcí dříve zmrazené v Jižní Koreji. Peníze v pondělí dorazily na účty v Kataru.

Mluvčí íránského ministerstva zahraničí Náser Kanání v pondělí ráno jako první oznámil, že výměna pěti vězněných amerických občanů za pět íránských vězňů držených v USA by měla proběhnout, neboť íránské peníze už leží na katarských účtech.

Mluvčí íránské diplomacie Kanání se k věci vyjádřil na ranní tiskové konferenci přenášené státní televizí. Vysílání však bez vysvětlení přerušil bezprostředně po jeho komentářích.

"V rámci naší politiky aktivní zahraniční diplomacie byla íránská aktiva, původně zmrazená v Jižní Koreji, naštěstí uvolněna, a dá-li Bůh, budou dnes plně pod kontrolou (íránské) vlády a národa," řekl Kanání.

"Pokud jde o výměnu vězňů, dojde k ní dnes. Pět vězňů, občanů Islámské republiky, bude propuštěno z věznic ve Spojených státech. Americké straně bude recipročně předáno pět uvězněných občanů, kteří byli v Íránu," řekl mluvčí. Dva z Íránců zůstanou na vlastní žádost ve Spojených státech, další z propuštěných odcestuje za svou rodinou ve třetí zemi, dodal.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy