Irák:Volby vyhráli šíité, většinu nemají

rst, ČTK
20. 1. 2006 14:24
Bagdád - Oproti předchozímu iráckému parlamentu si nejvíce polepšili sunnité. Jednání o vládě budou komplikovaná.

Šíitská koalice Sjednocené irácké spojenectví zvítězila v prosincových volbách do iráckého parlamentu, ale neobsadí nadpoloviční počet z 275 křesel.

Spojenectví získalo 128 mandátů, blok kurdských stran 53 a dvě hlavní sunnitské kandidátky 55. Sdělila to dnes irácká volební komise, která oznámila oficiální výsledek hlasování.

Sunnité posílili

Strany mohou do dvou dnů podat námitky, pak budou výsledky prohlášeny za definitivní. Ve srovnání s loňskými lednovými volbami, kdy Iráčané volili provizorní parlament, si v prosinci nejvíc polepšili sunnité. V minulém parlamentu měli jenom 17 zástupců.

Kurdové i šíité si pohoršili. Velké kurdské strany měly původně 75 mandátů a Sjednocené irácké spojenectví 146 poslanců.
O 20 mandátů si postavení zhoršila i šíitská sekulární formace Irácký národní seznam, kterou nyní bude zastupovat 25 poslanců. 

Iráčtí politici už několik týdnů vyjednávájí o složení vlády, do níž mají být zapojeny všechny etnické i náboženské skupiny.
Podle stanice BBC mohou koaliční jednání trvat další týdny.

Podvody byly, ale malé

Komise oddalovala zveřejnění konečných čísel kvůli prověřování stížností. Zabývali se jimi i mezinárodní experti. Ve čtvrtek
vydali zprávu, v níž konstatovali podvody, jež však nijak nezasáhly do konečného výsledku. Stížnosti vznášeli hlavně sunnité, nespokojení s předběžnými zprávami, které hovořily o převaze mandátů pro šíity.

Irácké úřady kvůli dnešnímu oznámení konečných výsledků zpřísnily bezpečnostní opatření. Silnice mezi Bagdádem a centry
odboje, tedy provinciemi Anbár, Dijála a Saláhaddín, střeží silné policejní hlídky.

Irácká armáda ráno oznámila, že se jí podařilo zmařit atentát na bagdádské sídlo vlivného šíitského politika Abdal Azíze Hakíma. Na útok se připravovalo údajně 50 lidí, včetně několika sebevražedných atentátníků. Hakím je vůdcem hlavního člena Sjednoceného iráckého spojenectví, Nejvyššího shromáždění islámské revoluce v Iráku. Tato strana byla za minulé vlády v íránském exilu a sunnité Hakímovi vyčítají příliš úzké kontakty s Íránem. 

 

Právě se děje

před 38 minutami

Volejbalistky porazily v kvalifikaci i Slovinsko a jsou blízko k ME

České volejbalistky mají nakročeno k účasti na mistrovství Evropy. V lotyšském Daugavpilsu dnes porazily Slovinsko 3:1 po setech 21:25, 25:22, 25:19, 25:15 a po prvním turnaji vedou se třemi výhrami skupinu F.

V prvním utkání svěřenkyně řeckého trenéra Jannise Athanasopulose vyhrály nad domácím Lotyšskem jasně 3:0 a stejným poměrem si poradily i s Bosnou a Hercegovinou.

Stvrdit postup na šampionát můžou příští týden od pátku do neděle na odvetném turnaji v Bosně. Na ME, na kterém bude na přelomu srpna a září v Srbsku, Bulharsku, Chorvatsku a Rumunsku hrát 24 týmů, postoupí dva celky.

před 1 hodinou

Při výbuchu bomby v blízkosti školy v Kábulu zemřelo nejméně 25 lidí, dalších 50 jich bylo zraněno. Informovalo o tom afghánské ministerstvo vnitra.

Zdroj: ČTK
Další zprávy