Irák odebral licenci televizi Al-Džazíra. Irácké vojáky měla ukazovat jen v dobrém světle

Reuters Zahraničí Reuters, Zahraničí
28. 4. 2016 15:46
Podle Bagdádu katarská televize porušila vládní nařízení z roku 2014, které reguluje práci novinářů pokrývajících "válku proti terorismu". Oficiální pokyny podle lidskoprávních organizací nutí novináře mimo jiné k tomu, aby irácké vojáky ukazovali v příznivém světle.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Bagdád - Irácké úřady odebraly provozní licenci katarské televizi Al-Džazíra a nechaly uzavřít její kancelář v Bagdádu.

Televize podle nich porušila vládní nařízení z roku 2014, které reguluje práci novinářů pokrývajících "válku proti terorismu".

Zmíněné vládní pokyny se podle lidskoprávních organizací snaží novinářům mimo jiné zabránit, aby psali o rebelech. Nutí je také ukazovat irácké vojáky v příznivém světle.

Televizi rozhodnutí Iráku "ohromilo", napsala agentura Reuters.

"I nadále jsme odhodláni vysílat zprávy o Iráku - jak pro Iráčany, tak i pro naše diváky z arabského, a vůbec celého světa," uvedla televize ve svém prohlášení. 

Irácká vláda proti Al-Džazíře zasáhla už v minulosti.

V roce 2013 ji spolu s dalšími devíti satelitními televizními kanály obvinila z toho, že podporuje sektářské nálady, a přispívá tak k podněcování násilí.

Al-Džazíru založila v roce 1996 katarská vládnoucí rodina. Podporovatelé Iráku Katar dlouhodobě viní z toho, že straní bagdádské opozici.

Podle Reuters televize proslula "agresivním" zpravodajstvím z období tzv. arabského jara a také rozsáhlým pokrýváním syrské občanské války.

Katar je tvrdým odpůrcem syrského režimu Bašára Asada.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 35 minutami

Kateřina Šimáčková odchází z Ústavního soudu, bude novou soudkyní Evropského soudu pro lidská práva

Parlamentní shromáždění Rady Evropy v úterý zvolilo Kateřinu Šimáčkovou novou soudkyní Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Šimáčková nahradí jiného českého soudce Aleše Pejchala, devítileté funkční období jí začne 1. listopadu. Dosud působila na Ústavním soudu.

Šimáčková získala 204 z 222 odevzdaných platných hlasů. Členové parlamentního shromáždění tak dali na doporučení poradního orgánu, jenž její kandidaturu podpořil minulý týden. Kromě Šimáčkové se o post soudce Evropského soudu pro lidská práva ucházeli za Česko také další dva nominovaní: soudce Nejvyššího soudu Pavel Simon a člen Nejvyššího správního soudu Tomáš Langášek.

Evropský soud pro lidská práva sídlí ve Štrasburku a zabývá se stížnostmi států, nevládních organizací či jednotlivců na porušení Evropské úmluvy o lidských právech. Zasedá v něm 47 soudců, jeden za každý členský stát Rady Evropy. Soud není institucí Evropské unie.

Zdroj: ČTK , Domácí
před 1 hodinou

Fotbaloví mistři Evropy budou hrát s vítězi Copy América

Evropská fotbalová unie UEFA se domluvila s jihoamerickou federací CONMEBOL na uspořádání zápasu mezi vítězi mistrovství Evropy a Copy América. Oznámila to dnes UEFA, dohoda zatím platí na tři ročníky akce.

Současní šampioni Itálie a Argentina se utkají příští rok v červnové reprezentační pauze, o místu konání se teprve rozhodne. Kromě toho UEFA a CONMEBOL otevřou společnou kancelář v Londýně.

Obě nejsilnější konfederace patří k největším odpůrcům návrhu na zkrácení čtyřletého intervalu mistrovství světa na polovinu, s nímž nedávno přišel předseda Mezinárodní fotbalové federace Gianni Infantino. FIFA kvůli kritice pozvala na 30. září zástupce klubů, ligových soutěží, národních federací i hráčských unií k on-line konferenci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy