Bojovníci Islámského státu jsou obklíčeni v iráckém městě, z letiště je hlášeno nasazení yperitu

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 5. 4. 2016 15:34
Irácká armáda postupuje do centra města Hít nedaleko Bagdádu. Civilisté prchají a jsou převáženi do provizorních táborů. Dvacet tisíc obyvatel je ale obklíčeno spolu s džihádisty.
Iráčtí vojáci s ukořistěnou vlajkou Islámského státu v provincii Anbar.
Iráčtí vojáci s ukořistěnou vlajkou Islámského státu v provincii Anbar. | Foto: Reuters

Bagdád/Damašek – Operace irácké armády na dobytí Mosulu vázne a vojáci do centra největšího města v rukou Islámského státu od minulého týdne nepostoupili.

Satisfakcí může být útok na město Hít severozápadně od Bagdádu. Je to jedno z posledních tří velkých měst, které džihádisté stále ovládají v irácké provincii Anbár (dalšími jsou Rutba u jordánské hranice a Fallúdža).

Podle zpráv agentury AP se v noci na úterý irácké speciální síly probojovaly do severních částí Hítu a začaly ostřelovat pozice Islámského státu v centru města.

Na rozdíl od dobývání předchozích měst nemají tentokrát bojovníci IS žádnou ústupovou cestu. Jsou zcela odříznutí. To je rozdíl například oproti bojům o nedaleké Ramádí na konci minulého roku, kdy džihádisté zanechali ve městě jen několik desítek odstřelovačů a stáhli se.

Nebo oproti syrské Palmýře, kterou minulý týden při ofenzívě syrské armády a ruského letectva vyklidili a v konvojích se vydali směrem na sever.

V obklíčeném Hítu takovou možnost nemají, ale s nimi je ve městě i nejméně dvacet tisících civilistů. Další tisíce v posledních dnech uprchly.

Iráčtí vojáci je za městem nakládají do autobusů a odvážejí do provizorních táborů.

"Vůbec nevíme, kam jdeme. Ale chceme kamkoliv, kde bude bezpečí," řekla zpravodaji AP Azha Hadílová, která šla z Hítu několik kilometrů pěšky se třemi malými dětmi.

Zpravodaj uvádí, že podél silnice je vidět těla zabitých členů Islámského státu, kteří se pokusili zaútočit na stanoviště irácké armády jako sebevražední atentátníci ve vozech naložených výbušninami.

Irácký premiér Hajdár Abádí na konci prosince řekl, že rok 2016 bude posledním rokem existence Islámského státu na iráckém území. K tomu by ale armáda potřebovala dosáhnout výrazného postupu ještě v jarních měsících, než začnou padesátistupňová letní vedra, kdy je vedení velkých pozemních ofenzív obtížné.

I tak se ale oblast kontrolovaná v Iráku IS smrskla o čtyřicet procent ve srovnání se srpnem 2014, kdy džihádisté dosáhli největšího rozmachu.

Hít dobyli válečníci IS v říjnu 2014 a ve městě okolí zmasakrovali několik stovek příslušníků kmene Albú Nimr, kteří se jim postavili.

Boje pokračují i mezi IS a syrskou armádou na druhé straně hranice. Syrská televize uvedla, že proti vládním jednotkám v boji o letiště ve městě Dajr az-Zaur použili džihádisté yperit.

Není to první obvinění, loni hlásily použití chemických zbraní na straně IS také oddíly iráckých Kurdů. Z nezávislého zdroje však není možnost tvrzení ověřit. Není také jasné, jak by se islamisté k yperitu dostali. Zda jde o zbytek zásob, které v minulosti měly režimy v Sýrii nebo Iráku, nebo ne.

Dajr az-Zaur je rozdělen na dvě části. Většinu ovládá Islámský stát, ale letiště a několik přilehlých čtvrtí zůstávají od začátku války v rukou Asadova režimu. Ten zásobuje jednotky letadly v noci.

Syrská armáda v úterý přišla o jeden bojový letoun, který raketou země-vzduch sestřelili jižně od Aleppa islamističtí povstalci z organizace Fronta al-Nusrá, která se hlásí k Al-Káidě.

Pilot se katapultoval, ale bojovníci fronty jej zajali. Za pět let války se povstalcům podařilo sestřelit jen několik letadel a helikoptér, převaha ve vzduchu je pro Asadovy síly klíčová.

Syřané u trosek sestřeleného letounu jižně od Aleppa.
Syřané u trosek sestřeleného letounu jižně od Aleppa. | Foto: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy