Irák zakročil proti islamistům, kteří uprchli z Mosulu. Vyslal letectvo k městu Tall Afar

ČTK ČTK
Aktualizováno 15. 8. 2017 12:31
Irák zahájil nálety na západoirácké město Tall Afar, ve kterém jsou ještě radikálové z Islámského státu (IS). Oznámil to v úterý mluvčí iráckého ministerstva obrany. Podle odhadů se tam nachází 1500 až 2000 členů IS. Tall Afar leží asi 80 kilometrů západně od Mosulu, který armáda osvobodila v červenci. Irácká vláda tehdy oznámila, že příštím cílem bude právě Tall Afar, do kterého uprchli islamisté z osvobozených částí Iráku. Až skončí letecká operace, začne u města pozemní bitva. Do bojů chtějí podle předchozích informací zasáhnout i šíitské oddíly, z nichž některé se hlásí k Íránu. Před příchodem džihádistů měl Tall Afar asi 200 000 obyvatel, většina z nich byli šíité a etničtí Turkmeni.
Voják irácké armády ve starém městě Mosulu.
Voják irácké armády ve starém městě Mosulu. | Foto: ČTK
 

Právě se děje

před 17 minutami

Světové atletice vládnou trojskokanka Rojasová a tyčkař Duplantis

Nejlepšími světovými atlety roku 2020 se stali halová světová rekordmanka v trojskoku Yulimar Rojasová a světový rekordman ve skoku o tyči Armand Duplantis. Oba v tradiční anketě Světové atletiky triumfovali poprvé.

Pětadvacetiletá Venezuelanka Rojasová v únoru v Madridu posunula halový rekord na 15,43 metru, skočila tehdy o sedm centimetrů víc než Ruska Taťjana Lebeděvová v roce 2004. Na trůnu vystřídala americkou překážkářku Dalilah Muhammadovou a navázala na úspěch jiné trojskokanky Caterine Ibargüenové, která byla nejlepší světovou atletkou roku 2018.

Jednadvacetiletý Duplantis se stal nejmladším mužským vítězem této ankety, která se vyhlašuje od roku 1988. Švédský skokan v hale dvakrát posunul světový rekord až na 618 centimetrů. Venku pak překonal 615 cm a sebral Sergeji Bubkovi nejlepší výkon pod širým nebem. Vyhrál všech šestnáct závodů, do kterých letos nastoupil. V hlavní kategorii triumfoval dva roky po ocenění pro vycházející hvězdu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy