Irák loví ukradené poklady.Něco spojenci zničili navždy

Blahoslav Hruška
18. 12. 2008 6:30
Irácká muzea vzpamatovávají, archeologické lokality jsou nadobro zničené
Jeden z artefaktů, které zadržely irácké úřady.
Jeden z artefaktů, které zadržely irácké úřady. | Foto: Reuters

Basra - Iráckým úřadům se podařilo zadržet gang překupníků s uměleckými sbírkami rozkradenými z muzejí a archeologických lokalit v zemi.

Celkem 45 votivních sošek sumerských a babylónských králů putovalo do Kuvajtu a odtamtud zřejmě dále na trhy do západní Evropy a USA.

Podobných zpráv se šťastným koncem v posledních měsících přibývá a irácká muzea pomalu plní vyrabované sbírky.

Jenže tisíce drobných artefaktů jako šperky, pečetítka nebo hliněné tabulky zmizely možná nadobro.

Irák, na jehož území leží Mezopotámie, oblast nepřetržitě osídlená více než sedm tisíc let, zažil totiž těsně po spojenecké okupaci v dubnu 2003 jedno z nejmasívnějších rabování památek v dějinách.

Nešlo přitom jen o "obyčejné" krádeže předmětů přímo z muzejí a depozitářů, ale i o sběr v terénu: na deset tisíc archeologických lokalit Saddámův režim střežil, po jeho pádu ale zůstala místa vydávající svědectví o dávných kulturách napospas zlodějům.

Foto: Aktuálně.cz

Svržení Saddáma Husajna a následná vojenská okupace země výzkum těchto lokalit zastavila - mezinárodní týmy totiž ze země odjely a areály "kolébky civilizace" osiřely. Irácká vláda nemá na archeologii peníze.

Američtí vojáci, kteří tvořili páteř invaze, přitom v prvních dnech neudělali pro záchranu nevyčíslitelného kulturního bohatství nic. Známý je příklad Národního muzea v Bagdádu, kde zloději pronikali do budovy dírou ve zdi, aniž by je vojenská hlídka zastavila.

I když se ztráty nakonec neukázaly tak velké a Národní muzeum do dnešního dne postrádá "jen" dvě procenta svých sbírek, mnohem horší jsou škody v archeologických lokalitách.

A ty mají na svědomí spojenečtí vojáci.

Těžká vojenská technika rozjezdila například v Babylónu původní asfaltový podklad silnice, starý bezmála čtyři tisíce let.

Tisíce trhlin zase nesou vykopávky starověkého města Ur, bájného rodiště Abraháma. V jeho blízkosti byla totiž mohutně rozšířena někdejší irácká letecká základna tak, že technika expandovala i do neprobádaných nalezišť.

Těžké tanky napáchaly velké škody v archeologicky cenný lokalitách.
Těžké tanky napáchaly velké škody v archeologicky cenný lokalitách. | Foto: army.mil

Majorka ve výslužbě Corine Wegenerová, která s Iráčany spolupracovala na navrácení ztracených pokladů, se domnívá, že vojáci zkrátka nevěděli, po čem vlastně jejich vozidla jezdí. "Koaliční vojska v Iráku neměla důstojníky jednotek MFAA (kulturní oddíly am. armády - poz. red.), které působily za druhé světové války. Velitelé tak neměli potřebné znalosti," dodává.

Ani ona ale nedokáže určit, kdy se činnost muzejí vrátí k normálu. Irák je totiž stále nebezpečnou válečnou zónou a kulturní instituce tak fungují jen v nouzovém režimu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 19 minutami

Vláda schválí přesun 5 miliard korun z rezervy armádě, potvrdil Babiš

Vláda na svém středečním mimořádném jednání schválila přesun pěti miliard korun z vládní rozpočtové rezervy ve prospěch rozpočtu ministerstva obrany. České televizi to při večerním jednání kabinetu řekl premiér Andrej Babiš (ANO), později informaci potvrdil i ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

Peníze armádě poslanci odebrali při prosincovém schvalování státního rozpočtu, aby vyhověli požadavku komunistů a získali potřebné hlasy pro jeho schválení. Slibovaný termín k vrácení částky se poté několikrát posunoval. "Večer vláda schválí přesun z vládní rozpočtové rezervy do rozpočtu armády ve výši pěti miliard, zbytkových pět se vyjasní po analýze nároků jednotlivých resortů včetně obrany. Předpokládám, že to bude příští měsíc," řekl Babiš České televizi.

"Jsem rád, že vláda dnes schválila převedení 5 mld. Kč z rozpočtové rezervy do rozpočtu ministerstva obrany. Je to alespoň částečné naplnění slibu vojákům a výsledek složitých jednání. Věřím, že v únoru vláda projedná i přesun zbylých finančních prostředků," napsal Metnar na svém twitterovém účtu.

Vláda původně slíbila, že deset miliard vrátí armádě na své první lednové schůzi, později Babiš hovořil o termínu do konce ledna. Ministr Metnar věří i nadále tomu, že vláda v únoru projedná vrácení zbývajících peněz. 

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Policisté večírek v Teplicích možná ignorovali záměrně, Švejdar to nechá prošetřit

Policejní prezident Jan Švejdar nechá prošetřit skutečnost, proč tepličtí policisté nezasáhli proti nelegální oslavě v Teplicích, upozornil na to Deník N.

"Objevily se i takové informace, že si policie teplického hotelu záměrně nevšímala. I toto jsem nechal prošetřit a budu ptát se i vedení Ústeckého krajského ředitelství. Toto nařčení musí být vysvětleno," napsal Deníku N Švejdar. Podle informací serveru už začaly probíhat výslechy ve vedení ústecké policie.

Kvůli své účasti na večírku již byl policejním prezidentem odvolán krajský šéf liberecké policie Vladislav Husák, poslanecký mandát složil také další z účastníků poslanec Milan Hnilička. V teplickém hotelu slavil narozeniny expolitik a podnikatel Petr Benda. Mezi hosty se objevil také bývalý premiér Jiří Paroubek.

Celou událost již prověřuje policie. Pokud zjistí porušení nařízení, předá věc k dořešení správním orgánům. V Česku nyní musejí být zavřené vnitřní prostory restaurací, na veřejných místech jsou povinné roušky a rozestupy, na vnitřních i venkovních akcích se mohou setkat maximálně dva lidé, od 21:00 platí až na výjimky zákaz nočního vycházení.

Zdroj: Domácí
Další zprávy