Irák chrání dějiny, kvůli islamistům digitalizuje knihy

8. 8. 2015 21:00
Islámský stát se na internetu chlubí pálením vzácných rukopisů i tisíců knih.
Zbytky chrámů v městě Hatra. Ilustrační foto.
Zbytky chrámů v městě Hatra. Ilustrační foto. | Foto: Wikipedia

Bagdád - Irák se snaží do budoucna ochránit tisíce let vlastní historie před islamisty, kteří ničí památky nevyčíslitelné hodnoty.

V době, kdy se ozbrojenci Islámského státu (IS) na internetu chlubí pálením vzácných rukopisů i tisíců knih, se Bagdád rozhodl zdigitalizovat svoji národní knihovnu.

Podle ředitele bagdádských archivů Džamala Abdel-Madžída Abdulkaríma chtějí, aby "historie zrcadlila jejich vlastní pohled na svět namísto toho, co se doopravdy stalo".

Jeden ze způsobů, jak tomu zabránit, leží podle něj možná právě v knihách.

"Vždy když je osvobozena nějaká oblast, pošleme tam knihy, aby zaplnily místo po tom, co bylo ukradeno nebo zničeno. Ale i proto, aby měli Iráčané přístup k materiálům a mohli tak pociťovat hrdost pro svou bohatou historii," vysvětlil Abdulkarím agentuře AP.

Požár zničil dvě třetiny archivů

Národní knihovna si už prošla těžkou zkouškou na začátku Američany vedené invaze v roce 2003 a následné okupace. Požár rozdmýchaný žhářem zničil čtvrtinu knih a skoro dvě třetiny jejich archivů.

IS neničí pouze památky v Iráku, za oběť mu padá i řada cenností v Sýrii. V květnu například obsadili historické město Palmýra, které je na seznamu světového dědictví UNESCO. Zatímco velké pamětihodnosti nebylo možné přesunout, stovky soch se před hrozícím nebezpečím podařilo včas odvézt.

V jednom z videí se IS při ničení památek odvolává na proroka Mohameda a nutnost zbavit se "falešných idolů".

Zatímco některé památky IS ničí, jiné rozkrádá a prodává, aby získal další finance. Syrské a irácké pamětihodnosti se mimo jiné objevily i v nabídce nákupního portálu eBay, připomněl server The Independent. Některé pak zřejmě končí na trzích v evropských městech.

Video: Youtube.com
 

Právě se děje

před 26 minutami

Světové atletice vládnou trojskokanka Rojasová a tyčkař Duplantis

Nejlepšími světovými atlety roku 2020 se stali halová světová rekordmanka v trojskoku Yulimar Rojasová a světový rekordman ve skoku o tyči Armand Duplantis. Oba v tradiční anketě Světové atletiky triumfovali poprvé.

Pětadvacetiletá Venezuelanka Rojasová v únoru v Madridu posunula halový rekord na 15,43 metru, skočila tehdy o sedm centimetrů víc než Ruska Taťjana Lebeděvová v roce 2004. Na trůnu vystřídala americkou překážkářku Dalilah Muhammadovou a navázala na úspěch jiné trojskokanky Caterine Ibargüenové, která byla nejlepší světovou atletkou roku 2018.

Jednadvacetiletý Duplantis se stal nejmladším mužským vítězem této ankety, která se vyhlašuje od roku 1988. Švédský skokan v hale dvakrát posunul světový rekord až na 618 centimetrů. Venku pak překonal 615 cm a sebral Sergeji Bubkovi nejlepší výkon pod širým nebem. Vyhrál všech šestnáct závodů, do kterých letos nastoupil. V hlavní kategorii triumfoval dva roky po ocenění pro vycházející hvězdu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy