Irák chrání dějiny, kvůli islamistům digitalizuje knihy

8. 8. 2015 21:00
Islámský stát se na internetu chlubí pálením vzácných rukopisů i tisíců knih.
Zbytky chrámů v městě Hatra. Ilustrační foto.
Zbytky chrámů v městě Hatra. Ilustrační foto. | Foto: Wikipedia

Bagdád - Irák se snaží do budoucna ochránit tisíce let vlastní historie před islamisty, kteří ničí památky nevyčíslitelné hodnoty.

V době, kdy se ozbrojenci Islámského státu (IS) na internetu chlubí pálením vzácných rukopisů i tisíců knih, se Bagdád rozhodl zdigitalizovat svoji národní knihovnu.

Podle ředitele bagdádských archivů Džamala Abdel-Madžída Abdulkaríma chtějí, aby "historie zrcadlila jejich vlastní pohled na svět namísto toho, co se doopravdy stalo".

Jeden ze způsobů, jak tomu zabránit, leží podle něj možná právě v knihách.

"Vždy když je osvobozena nějaká oblast, pošleme tam knihy, aby zaplnily místo po tom, co bylo ukradeno nebo zničeno. Ale i proto, aby měli Iráčané přístup k materiálům a mohli tak pociťovat hrdost pro svou bohatou historii," vysvětlil Abdulkarím agentuře AP.

Požár zničil dvě třetiny archivů

Národní knihovna si už prošla těžkou zkouškou na začátku Američany vedené invaze v roce 2003 a následné okupace. Požár rozdmýchaný žhářem zničil čtvrtinu knih a skoro dvě třetiny jejich archivů.

IS neničí pouze památky v Iráku, za oběť mu padá i řada cenností v Sýrii. V květnu například obsadili historické město Palmýra, které je na seznamu světového dědictví UNESCO. Zatímco velké pamětihodnosti nebylo možné přesunout, stovky soch se před hrozícím nebezpečím podařilo včas odvézt.

V jednom z videí se IS při ničení památek odvolává na proroka Mohameda a nutnost zbavit se "falešných idolů".

Zatímco některé památky IS ničí, jiné rozkrádá a prodává, aby získal další finance. Syrské a irácké pamětihodnosti se mimo jiné objevily i v nabídce nákupního portálu eBay, připomněl server The Independent. Některé pak zřejmě končí na trzích v evropských městech.

Video: Youtube.com
 

Právě se děje

před 4 hodinami

TOP 09 povede do voleb Pekarová Adamová, schválil výbor

TOP 09 v rámci koalice Spolu s ODS a KDU-ČSL povede do sněmovních voleb předsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová, která bude zároveň v čele společné kandidátky v Praze. Výkonný výbor dnes večer schválil kandidáty pro všechny kraje, informovala strana po skončení jednání. Debata se podle informací ČTK vedla zejména o pražské kandidátce, kde členové výboru prohodili kandidáty na třetím a čtvrtém místě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy