Iráčtí teroristé znovu vraždili chlórem

čtk,man
17. 3. 2007 13:47
Bagdád - Dva sebevrahové připravili o život v irácké Fallúdži s pomocí plynného chloru nejméně osm lidí.
Američní vojáci zatýkaji v noci povstalce v Bagdádu.Snímek byl pořízen přes přístroj pro noční vidění.
Američní vojáci zatýkaji v noci povstalce v Bagdádu.Snímek byl pořízen přes přístroj pro noční vidění. | Foto: Reuters

350 osob bylo při těchto útocích chlorem zasaženo a muselo být hospitalizováno.

Ve Fallúdži vjel jeden sebevražedný atentátník s cisternou s plynným chlorem do obytné čtvrti na jižním okraji města. Usmrtil šest lidí, mezi nimiž byl policista.

Úder na kritika Al-Káidy

Druhý útok byl namířen na dům kmenového vůdce, který kritizuje činnosti irácké Al-Káidy. Zde zahynuly dvě osoby.

Iráčtí povstalci a teroristé použili plynný chlor už v únoru. Při tehdejších útocích zahynulo osm lidí a americká armáda oznámila, že odboj zřejmě mění taktiku kvůli masivní bezpečnostní operaci, jež byla 14. února zahájena v Bagdádu.

Další násilí v Iráku
Další násilí v Iráku | Foto: ČTK

Mluvčí americké a irácké armády tehdy oznámili, že se odboj zřejmě snaží vyvolat mezi civilisty co největší paniku pomocí chemických útoků.

Američané v únoru našli nedaleko Fallúdže dílnu, v níž se připravovaly bomby s pomocí chloru. Plynný chlor způsobuje popáleniny a vážné dýchací potíže.

Fallúdža je sunnitským městem západně od Bagdádu, které je od počátku války hlavním ohniskem odporu proti americkým vojáků a novému režimu v Bagdádu.

Blíží se čtvrté výročí války

V úterý uplynou přesně čtyři roky od chvíle, kdy vojska USA a Velké Británie překročila kuvajtsko-iráckou hranici a zahájila válku proti režimu Saddáma Husajna.

Dosud v ní zahynulo přes 3 200 Američanů a odhadem přes 70 tisíc Iráčanů.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

V Barmě pokračují demonstrace proti vojenské juntě

Desítky tisíc lidí vyšly v neděli do ulic barmských měst znovu protestovat proti vojenské juntě, která před více než měsícem násilím převzala moc v zemi. Demonstrace se podle agentury Reuters konají, přestože bezpečnostní síly v noci na dnešek provedly v největším barmském městě Rangúnu razie proti organizátorům protestů a opozičním aktivistům. Na řadě míst proti demonstrantům zasáhly bezpečnostní síly.

Podle záběrů zveřejněných na facebooku policie použila slzný plyn a zábleskové granáty proti účastníkům protestu ve městě Lašio v Šanském státě na severu země. V historickém městě Pugam, ležícím v centrální oblasti Barmy, policisté rozháněli demonstraci střelbou. Podle tvrzení sedmi svědků při tom použili ostré náboje. Zatím nejsou zprávy, že by tam byli mrtví či zranění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy