Iráčtí povstalci zkoušejí novou taktiku atentátů

Roman Gazdík
7. 4. 2010 15:23
Nálože umístili v prázdných bytech a domovních prostorech
Zraněný muž pokrytý sazemi čeká po teroristickém útoku na ošetření
Zraněný muž pokrytý sazemi čeká po teroristickém útoku na ošetření | Foto: Reuters

Bagdád - Iráčtí povstalci vyzkoušeli v úterý v Bagdádu novou taktiku bombových útoků. Místo náloží v zaparkovaných autech a sebevražedných atentátníků umístili výbušniny do prázdných domů, které se následně sesunuly k zemi.

Podle různých zdrojů zahynulo při úterních útocích před týden mezi 35 a 50 lidmi. Dalších více než 150 bylo zraněno.

Podle americké armády vybuchly bomby v úterý celkem na osmi místech iráckého hlavního města. V jednom případě se jednalo o "klasický" útok, kdy se výbušnina nacházela v automobilu. V sedmi případech však bomby útočníci umístili v domech.

Atentátníci si zde nedávno za poměrně vysoké částky pronajali byty nebo kancelářské prostory a podle iráckých úřadů je naplnili výbušninami, které odpálili v koordinovaném útoku během ranní špičky.

"Po prvním výbuchu obdrželo centrum informaci týkající se bytů, které byly pronajaty a pak opuštěny," citovaly McClatchy News z prohlášení umístěného na internetové stránce Bagdádského operačního centra, které se stará o bezpečnost v irácké metropoli.

Lidé bydlící v blízkosti zničených domů hovoří o tom, že nájemci si sice prostory pronajali, ale nezdálo se, že by tam chtěli bydlet nebo pracovat. Zůstávaly prázdné a nikdo nechodil dovnitř ani ven.

Irácké bezpečnostní složky následně provedly domovní prohlídky v dalších opuštěných bytech a jiných domovních prostorách v okolí a objevily a demontovaly další dvě nevybuchlé nálože.

Foto: Reuters

"Najednou jsme uslyšeli obrovskou ránu a pak celá budova zkolabovala," řekl agentuře muž u spadlé třípatrové budovy ve čtvrti Aláví ve středu Bagdádu, v jejímž přízemí se nacházela kavárna, která byla v době výbuchu plná zákazníků.

Nálože byly odpáleny v převážně šíitských čtvrtích, ve kterých před několika lety docházel k etnickým čistkám a vyhánění sunnitů.

Podle mluvčího, který má na starosti bagdádskou bezpečnost, generálmajora Kásima Musávího stojí za výbuchy pozůstatky Al-Káidy a stoupenci bývalého iráckého prezidenta Saddáma Husajna.

Někteří jiní se domnívají, že jde o důsledek politické nestability po nedávných volbách, ze kterých nevyšel jasný vítěz a jejichž výsledek chce současný premiér Núrí Málikí napadnout u soudu.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Hurikán Humberto zesílil na třetí stupeň a blíží se k Bermudám. Ostrovy přijaly řadu opatření

Hurikán Humberto zesílil na třetí stupeň z pěti a doprovází ho nyní vítr o rychlosti až 185 kilometrů za hodinu. Podle amerického Národního střediska pro hurikány (NHC) se nachází asi 655 kilometrů západně od Bermud, které by měl podle současné předpovědi okrajově zasáhnout. Při pouze drobné změně současné trasy by však mohl na ostrovy udeřit přímo, informovala agentura AP.

Ministr Bermud pro národní bezpečnost sdělil agentuře Reuters, že se v poledne místního času (17:00 SELČ) na ostrovech uzavřou školy, vládní budovy a přestanou plout trajekty. O několik hodin později rovněž přestane jezdit hromadná doprava. Meteorologové očekávají až deset centimetrů srážek, prudký vítr a silné vlnobití. 

Na pobřeží Texaského zálivu mezitím udeřila tropická bouře Imelda, která má v příštích dnech na některých místech jihovýchodního Texasu a jihozápadní Louisiany přinést až 46 centimetrů srážek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy