Iráčtí povstalci zkoušejí novou taktiku atentátů

Roman Gazdík
7. 4. 2010 15:23
Nálože umístili v prázdných bytech a domovních prostorech
Zraněný muž pokrytý sazemi čeká po teroristickém útoku na ošetření
Zraněný muž pokrytý sazemi čeká po teroristickém útoku na ošetření | Foto: Reuters

Bagdád - Iráčtí povstalci vyzkoušeli v úterý v Bagdádu novou taktiku bombových útoků. Místo náloží v zaparkovaných autech a sebevražedných atentátníků umístili výbušniny do prázdných domů, které se následně sesunuly k zemi.

Podle různých zdrojů zahynulo při úterních útocích před týden mezi 35 a 50 lidmi. Dalších více než 150 bylo zraněno.

Podle americké armády vybuchly bomby v úterý celkem na osmi místech iráckého hlavního města. V jednom případě se jednalo o "klasický" útok, kdy se výbušnina nacházela v automobilu. V sedmi případech však bomby útočníci umístili v domech.

Atentátníci si zde nedávno za poměrně vysoké částky pronajali byty nebo kancelářské prostory a podle iráckých úřadů je naplnili výbušninami, které odpálili v koordinovaném útoku během ranní špičky.

"Po prvním výbuchu obdrželo centrum informaci týkající se bytů, které byly pronajaty a pak opuštěny," citovaly McClatchy News z prohlášení umístěného na internetové stránce Bagdádského operačního centra, které se stará o bezpečnost v irácké metropoli.

Lidé bydlící v blízkosti zničených domů hovoří o tom, že nájemci si sice prostory pronajali, ale nezdálo se, že by tam chtěli bydlet nebo pracovat. Zůstávaly prázdné a nikdo nechodil dovnitř ani ven.

Irácké bezpečnostní složky následně provedly domovní prohlídky v dalších opuštěných bytech a jiných domovních prostorách v okolí a objevily a demontovaly další dvě nevybuchlé nálože.

Foto: Reuters

"Najednou jsme uslyšeli obrovskou ránu a pak celá budova zkolabovala," řekl agentuře muž u spadlé třípatrové budovy ve čtvrti Aláví ve středu Bagdádu, v jejímž přízemí se nacházela kavárna, která byla v době výbuchu plná zákazníků.

Nálože byly odpáleny v převážně šíitských čtvrtích, ve kterých před několika lety docházel k etnickým čistkám a vyhánění sunnitů.

Podle mluvčího, který má na starosti bagdádskou bezpečnost, generálmajora Kásima Musávího stojí za výbuchy pozůstatky Al-Káidy a stoupenci bývalého iráckého prezidenta Saddáma Husajna.

Někteří jiní se domnívají, že jde o důsledek politické nestability po nedávných volbách, ze kterých nevyšel jasný vítěz a jejichž výsledek chce současný premiér Núrí Málikí napadnout u soudu.

 

Právě se děje

před 54 minutami

Ekonomika EU i eurozóny vzrostla nejrychleji od roku 1995

Ekonomika Evropské unie se ve třetím čtvrtletí částečně zotavila z koronavirového propadu, hrubý domácí produkt (HDP) se ve srovnání s předchozím čtvrtletím zvýšil o 12,1 procenta. V prvním rychlém odhadu to dnes oznámil evropský statistický úřad Eurostat. Podobně v zemích eurozóny ekonomika vzrostla o 12,7 procenta. Je to nejvýraznější vzestup od roku 1995, kdy se tento údaj začal sledovat.

Ve druhém čtvrtletí se ekonomika EU propadla kvůli koronaviru o 11,4 procenta. V eurozóně se HDP snížil o 11,8 procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy