Iráčtí povstalci zabili deset Američanů

Red Zah, ČTK, mkr
2. 12. 2005 18:34
Washington - Výbuch nastražené bomby zabil v irácké Fallúdži deset amerických vojáků a 11 dalších zranil.

O jednom z nejhorších incidentů během války v Iráku namířených proti americké námořní pěchotě informovala agentura Reuters s odvoláním na prohlášení amerických ozbrojených sil.

Výbuch nálože sestrojené podomácku z několika dělostřeleckých granátů zasáhl pěší hlídku na okraji Fallúdže. Sedm z 11 zraněných vojáků se už mohlo vrátit do služby, upřesnila armáda.

Nejtěžší předcházející ztráta postihla armádu Spojených států v srpnu u západoiráckého města Hadísa. Obrněný obojživelný transportér tam najel na nálož, která vozidlo rozmetala na kousky. O život přišlo 14 příslušníků námořní pěchoty a civilní tlumočník.

V Iráku již od počátku války před dvěma a půl lety zemřelo 2 123 amerických vojáků.

PŘEČTĚTE SI: Spojenců USA v Iráku opět ubyde

Příslušníci americké námořní pěchoty podle armádního prohlášení pokračují v protipovstaleckých operacích ve Fallúdži a jejím okolí s cílem zajistit bezpečný průběh parlamentních voleb v Iráku, stanovených na 15. prosince. Irácká vláda v této souvislosti ve čtvrtek zakázala neiráckým Arabům cestovat do země.

Pentagon uplácel irácké novináře

Úředníci amerického ministerstva obrany se mezitím zpovídali před armádní komisí Senátu z utrácení mnoha milionů dolarů na vytvoření pozitivního obrazu války v iráckém tisku. "Svobodný a nezávislý tisk je kritický k fungování demokracie a mě osobně znepokojuje jakákoliv snaha o podkopání nezávislosti iráckých médií," prohlásil pro tiskovou agenturu AP republikánský senátor John Warner.

Servítky si nebral demokratický senátor Edward Kennedy. "Samo o sobě to hodně hovoří o prezidentově důvěře. Jestliže by Američané byli opravdu v Iráku vítaní jako osvoboditelé, tak bychom nepotřebovali nikoho, aby zprávy upravoval pro potřeby iráckých lidí," kritizoval Kennedy George Bushe.

O plánu George Bushe na vítězství v Iráku ČTĚTE ZDE.

Pentagon brání celou akci jako nezbytnou. "Důvodem je především ochránit faktické informace, které jsou podávané irácké veřejnosti," snažil se objasnit mluvčí americké armády v Iráku podplukovník Barry Johnson. Generálmajor Rick Lynch k tomu přidal, že jeho lidé nelžou. "Všechno, co děláme, je založeno na faktech, nikoliv na výmyslech," postavil se Lunch za armádu.

Do celé záležitosti se zapojil i Bílý dům, protože prezident Bush označil svobodný a nezávislý tisk za jednu z podmínek obnovy Iráku. "Jsme velice znepokojeni těmito ohlasy. Snažíme se získat další informace přímo od Pentagonu," reagoval opatrně mluvčí Bílého domu Scott McClellan.

 

Právě se děje

Další zprávy