Iráčtí povstalci se dívali očima amerických letadel

hp
17. 12. 2009 20:45
K získání záběrů z bezpilotních letounů použili levný ruský software
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

New York - Iráčtí povstalci se dnes už poněkolikáté za poslední rok nabourali do systému amerických bezpilotních letounů. Tentokrát se jedná o letouny s názvem Predator, které armáda používá v situacích, kdy je příliš riskantní poslat do boje vojáky.

Píše o tom dnešní deník The Wall Street Journal, podle kterého povstalci za pomocí levného softwaru pronikli do špatně zabezpečeného systému a získali z něj záběry kamer z letu jednoho Predatora.

"Opravdu se tam vyskytla zranitelnost. Nezpůsobila ale újmu vojákům ani misím. Máme nicméně problém, dokážeme ho ale vyřešit a také to děláme," uvedl pro deník vysoce postavený úředník z amerického ministerstva obrany s tím, že už chybu mezi bezpilotním letadlem a řídícím střediskem napravili.

Povstalci použili k nábourání se do systému ruský program SkyGrabber v hodnotě šestadvaceti amerických dolarů, pomocí kterého lze získávat informace ze satelitních přenosů.

Jak deník uvádí, autory programu jeho použití překvapilo. Myslí si, že původně chtěli povstalci stáhnout hudbu či filmy a k záběrům z letounu se dostali náhodně.

Americká vláda uvedla, že nemá důkazy o tom, že by pomocí programu mohli Iráčané letoun i řídit. Deník ale míní, že záběry z kamery mohly na místech bojů posílit pozici povstalců. "Povstalci mohli také snáze určit, které silnice a budovy jsou pod americkým dohledem," píše deník.

Nejedná se ovšem o první úniky videopřenosů z bezpilotních letounů. Poprvé je armáda odhalila už před rokem, kdy kvůli nim zatkla iráckého povstalce, u kterého záběry našla. O několik měsíců později záběry kamer objevila i v počítačích nepřátel, které předtím zadržela a které platí a vycvičuje Írán.

Pentagon přitom o chybách v komunikaci mezi řídícím střediskem a letounem ví už od devadesátých let. Myslel si prý, že nepřátelé nebudou schopni těchto chyb využít ve svůj prospěch.

 

Právě se děje

před 7 minutami

V liberecké nemocnici zemřel muž zraněný při výbuchu v Hamru

Kvůli úternímu neštěstí v provozovně likvidace nebezpečných odpadů firmy Purum v Hamru na Jezeře na Českolipsku přišel o život jeden člověk. Dnes zemřel muž hospitalizovaný v Liberci. Řekl to mluvčí nemocnice Václav Řičář. "Zemřel na následky svých zranění," uvedl Řičář. Zranění utrpěl při výbuchu po nečekané chemické reakci spojené s únikem škodlivin do ovzduší.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Trump slíbil, že ještě před volbami zveřejní "finanční hlášení" o svém majetku

Americký prezident Donald Trump slíbil, že před prezidentskými volbami v roce 2020 zveřejní "finanční hlášení" o svém majetku. Šéf Bílého domu to ve čtvrtek napsal na Twitteru. Zda to bude daňové přiznání, které Trump vytrvale odmítá publikovat a kvůli němuž ho žalují opoziční demokraté, není z prezidentova tweetu zřejmé.

Opozice, usilující o prosazení ústavní žaloby prezidenta kvůli takzvané ukrajinské kauze, vede proti Trumpovi boj hned na několika frontách. Jednou z nich jsou právě daňová přiznání, jejichž zveřejnění sice americké zákony prezidentům nenařizují, ale od dob Richarda Nixona je to v USA běžné. Trump se dosud hájil tím, že jeho majetek je auditován.

Zdroj: ČTK
Další zprávy