Irácký parlament zachránil volby i odchod Američanů

Reuters Reuters
6. 12. 2009 23:23
Volby se zřejmě budou konat v únoru příštího roku
Schválení volebního zákona je klíčové pro další stahování Američanů z Iráku
Schválení volebního zákona je klíčové pro další stahování Američanů z Iráku | Foto: Reuters

Bagdád - Iráčtí poslanci zřejmě na poslední chvíli zabránili zmaření parlamentních voleb plánovaných na leden.

Během nedělního jednání schválili volební zákon, který vychází vstříc požadavkům viceprezidenta Tárika Hášimího. Ten předchozí verzi zákona vetoval, což mohlo mít za následek odložení voleb a mohlo ohrozit také plán na ukončení vojenských operací ze strany Spojených států v srpnu 2010.

Viceprezident Hášimí už oznámil, že dohodu mezi různými frakcemi v parlamentu nyní bude respektovat a svého práva veta nevyužije. Jeho protest se týkal zastoupení sunnitů v novém parlamentu.

Volby, které budou zřejmě o měsíc odloženy oproti původnímu lednovému termínu, jsou považovány za milník ve vývoji irácké demokracie.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Hurikán Humberto zesílil na třetí stupeň a blíží se k Bermudám. Ostrovy přijaly řadu opatření

Hurikán Humberto zesílil na třetí stupeň z pěti a doprovází ho nyní vítr o rychlosti až 185 kilometrů za hodinu. Podle amerického Národního střediska pro hurikány (NHC) se nachází asi 655 kilometrů západně od Bermud, které by měl podle současné předpovědi okrajově zasáhnout. Při pouze drobné změně současné trasy by však mohl na ostrovy udeřit přímo, informovala agentura AP.

Ministr Bermud pro národní bezpečnost sdělil agentuře Reuters, že se v poledne místního času (17:00 SELČ) na ostrovech uzavřou školy, vládní budovy a přestanou plout trajekty. O několik hodin později rovněž přestane jezdit hromadná doprava. Meteorologové očekávají až deset centimetrů srážek, prudký vítr a silné vlnobití. 

Na pobřeží Texaského zálivu mezitím udeřila tropická bouře Imelda, která má v příštích dnech na některých místech jihovýchodního Texasu a jihozápadní Louisiany přinést až 46 centimetrů srážek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy