Irácký nejvyšší soud zrušil referendum o nezávislém Kurdistánu, označil ho za neústavní

ČTK ČTK
Aktualizováno 20. 11. 2017 17:55
Irácký nejvyšší soud v pondělí označil zářijové referendum o nezávislosti iráckého Kurdistánu za protiústavní. Zrušil také jeho výsledek, informují zahraniční tiskové agentury.
Protest za referendum o nezávislosti Kurdistánu.
Protest za referendum o nezávislosti Kurdistánu. | Foto: Reuters

Bagdád - Irácký nejvyšší soud označil zářijové referendum o nezávislosti iráckého Kurdistánu za protiústavní. Zrušil také jeho výsledek, informovaly zahraniční tiskové agentury. Kurdové se vyslovili pro nezávislost svých provincií, centrální vláda v Bagdádu ale od začátku upozorňovala, že referendum je v rozporu s ústavou.

Předseda vlády autonomních Kurdů Ničirvan Barzání k rozhodnutí nejvyššího soudu řekl, že ústavu je třeba dodržovat a že při vyjednávání Kurdů s Bagdádem bude zapotřebí prostředníka.

Nejvyšší soud ve pondělním výnosu konstatoval, že referendum z 25. září o iráckém Kurdistánu je protiústavní a že soud ruší všechny dopady hlasování i jeho výsledky.

Kurdové po referendu oznámili, že hodlají s vládou v Bagdádu o dalších krocích jednat, centrální vláda ale tvrdila, že jednat s nimi bude jedině na základě ústavy, která referendum neschvaluje.

Nejvyšší soud začátkem listopadu vládu podpořil, když rozhodl, že žádná irácká oblast nebo provincie se nemohou jednostranně od Iráku odtrhnout. Tím chtěl zabránit dalším možným chybným výkladům ústavy.

Kurdové referendum plánovali mnohokrát a tentokrát ho vypsali kvůli dlouhodobým sporům, které podle nich s ústavou souvisejí. Bagdád podle kurdské vlády sám ústavu porušoval neplněním ústavního článku 140, který se týká vyjasnění osudu ropné oblasti Kirkúk, dělení příjmů z prodeje ropy a žoldu kurdských milicionářů. Tím, že vláda dlouhodobě tento článek neplnila, pozbyla podle Kurdů ústava platnost. Vypsat referendum tedy bylo podle nich oprávněné.

Zákaz budeme respektovat

Po sankčních krocích Bagdádu Kurdové začali ustupovat. Před týdnem jejich vláda oznámila, že verdikt soudu o zákazu odtržení od Iráku budou respektovat.

Ničirvan Barzání řekl, že je pro dodržení ústavy a že by při vyjednávání s Bagdádem a také s výkladem základního zákona měla pomoci třetí strana. Kurdové jsou podle něj ochotni začít jednat o všech sporných otázkách. "Před i po referendu jsme říkali, že bude-li ústava plněna, nemáme s Bagdádem žádný problém. Ale ústavu je třeba uplatňovat v celém jejím rozsahu. V Iráku (myšleno bez Kurdistánu) také hovoří o ústavě, ale vybírají si z ní jen to, co se jim líbí. Irák nebyl připraven ústavu plnit, proto se konalo referendum," řekl Barzání.

V Bagdádu se podle něj s ústavou jedná, jako by to byl "jídelní lístek, a říká se: vezmu si tohle a tohle". "Ústava musí být plněna celá, každý její článek," dodal Barzání s tím, že jedině takový přístup Iráku zajistí stabilitu.

Uzavření letišť v kurdských městech Irbíl a Sulajmáníja označil Barzání za porušení lidských práv. Postihuje to prý 1,5 milionu uprchlíků, kteří potřebují pomoc ze zahraničí, a také pacienty, kteří se musejí léčit v zahraničí. Uzavření letišť je jedním ze sankčních kroků Bagdádu.

Vláda autonomních Kurdů dnes vyzvala mezinárodní společenství, aby se zasadilo o zrušení části sankcí vůči iráckému Kurdistánu ze strany Bagdádu. Vláda v prohlášení uvedla, že současné sankce jsou v rozporu s mezinárodním a humanitárním právem. "Žádáme mezinárodní společenství, aby zakročilo a přimelo Bagdád k bezpodmínečnému ukončení embarga, které se týká mezinárodních letů".

 

Právě se děje

Další zprávy