Irácký nejvyšší soud zrušil referendum o nezávislém Kurdistánu, označil ho za neústavní

ČTK ČTK
Aktualizováno 20. 11. 2017 17:55
Irácký nejvyšší soud v pondělí označil zářijové referendum o nezávislosti iráckého Kurdistánu za protiústavní. Zrušil také jeho výsledek, informují zahraniční tiskové agentury.
Protest za referendum o nezávislosti Kurdistánu.
Protest za referendum o nezávislosti Kurdistánu. | Foto: Reuters

Bagdád - Irácký nejvyšší soud označil zářijové referendum o nezávislosti iráckého Kurdistánu za protiústavní. Zrušil také jeho výsledek, informovaly zahraniční tiskové agentury. Kurdové se vyslovili pro nezávislost svých provincií, centrální vláda v Bagdádu ale od začátku upozorňovala, že referendum je v rozporu s ústavou.

Předseda vlády autonomních Kurdů Ničirvan Barzání k rozhodnutí nejvyššího soudu řekl, že ústavu je třeba dodržovat a že při vyjednávání Kurdů s Bagdádem bude zapotřebí prostředníka.

Nejvyšší soud ve pondělním výnosu konstatoval, že referendum z 25. září o iráckém Kurdistánu je protiústavní a že soud ruší všechny dopady hlasování i jeho výsledky.

Kurdové po referendu oznámili, že hodlají s vládou v Bagdádu o dalších krocích jednat, centrální vláda ale tvrdila, že jednat s nimi bude jedině na základě ústavy, která referendum neschvaluje.

Nejvyšší soud začátkem listopadu vládu podpořil, když rozhodl, že žádná irácká oblast nebo provincie se nemohou jednostranně od Iráku odtrhnout. Tím chtěl zabránit dalším možným chybným výkladům ústavy.

Kurdové referendum plánovali mnohokrát a tentokrát ho vypsali kvůli dlouhodobým sporům, které podle nich s ústavou souvisejí. Bagdád podle kurdské vlády sám ústavu porušoval neplněním ústavního článku 140, který se týká vyjasnění osudu ropné oblasti Kirkúk, dělení příjmů z prodeje ropy a žoldu kurdských milicionářů. Tím, že vláda dlouhodobě tento článek neplnila, pozbyla podle Kurdů ústava platnost. Vypsat referendum tedy bylo podle nich oprávněné.

Zákaz budeme respektovat

Po sankčních krocích Bagdádu Kurdové začali ustupovat. Před týdnem jejich vláda oznámila, že verdikt soudu o zákazu odtržení od Iráku budou respektovat.

Ničirvan Barzání řekl, že je pro dodržení ústavy a že by při vyjednávání s Bagdádem a také s výkladem základního zákona měla pomoci třetí strana. Kurdové jsou podle něj ochotni začít jednat o všech sporných otázkách. "Před i po referendu jsme říkali, že bude-li ústava plněna, nemáme s Bagdádem žádný problém. Ale ústavu je třeba uplatňovat v celém jejím rozsahu. V Iráku (myšleno bez Kurdistánu) také hovoří o ústavě, ale vybírají si z ní jen to, co se jim líbí. Irák nebyl připraven ústavu plnit, proto se konalo referendum," řekl Barzání.

V Bagdádu se podle něj s ústavou jedná, jako by to byl "jídelní lístek, a říká se: vezmu si tohle a tohle". "Ústava musí být plněna celá, každý její článek," dodal Barzání s tím, že jedině takový přístup Iráku zajistí stabilitu.

Uzavření letišť v kurdských městech Irbíl a Sulajmáníja označil Barzání za porušení lidských práv. Postihuje to prý 1,5 milionu uprchlíků, kteří potřebují pomoc ze zahraničí, a také pacienty, kteří se musejí léčit v zahraničí. Uzavření letišť je jedním ze sankčních kroků Bagdádu.

Vláda autonomních Kurdů dnes vyzvala mezinárodní společenství, aby se zasadilo o zrušení části sankcí vůči iráckému Kurdistánu ze strany Bagdádu. Vláda v prohlášení uvedla, že současné sankce jsou v rozporu s mezinárodním a humanitárním právem. "Žádáme mezinárodní společenství, aby zakročilo a přimelo Bagdád k bezpodmínečnému ukončení embarga, které se týká mezinárodních letů".

 

Právě se děje

teď

Trump neudělí milost Bannonovi ani svému právníkovi, na seznamu je Lil Wayne

Na seznamu milostí, které hodlá udělit americký prezident Donald Trump před koncem svého mandátu, nejsou jména bývalého starosty New Yorku a prezidentova osobního právníka Rudyho Giulianiho ani bývalého poradce Steva Bannona. S odvoláním na své zdroje to dnes napsala agentura Reuters. Podle ní se milosti dočká rapper Lil Wayne. Před koncem mandátu se Trump chystá podle dřívějších informací amerických médií omilostnit přes 100 lidí.

Zpěvák Lil Wayne čelí obvinění z nepovoleného ozbrojování poté, co policie našla v prosinci roku 2019 v jeho zavazadlech nabitou pozlacenou pistoli. Rapperovi bylo držení zbraní zakázáno kvůli záznamům v trestním rejstříku. Rapper se k porušení zákona přiznal a hrozí mu až deset let vězení.

Zpěvák Lil Wayne několikrát v uplynulém roce Trumpa podpořil. Na twitteru zveřejnil fotografii, na které pózuje s prezidentem, a kladně se vyjádřil i o některých reformách, které Trumpova administrativa připravovala.

Podle zdrojů agentury Reuters Trump neudělí milosti ani zakladateli portálu WikiLeaks Julianovi Assangeovi. Trump poradci údajně také odradili od toho, aby "preventivně" zastavil trestní stíhání proti sobě a členům své rodiny. Milosti by se naopak měl dočkat bývalý předseda zákonodárného sboru státu New York Sheldon Silver, který byl odsouzen v roce 2015 na dvanáct let vězení za úplatkářství.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Trump má nejmenší podporu ze všech amerických prezidentů, věří mu jen 34 procent Američanů

Počínání amerického prezidenta Donalda Trumpa schvaluje na konci jeho prezidentského mandátu 34 procent Američanů. Informovala o tom agentura AFP s odkazem na průzkum společnosti Gallup. Podle ní je Trump jediným americkým prezidentem, s nímž nikdy nesouhlasilo alespoň 50 procent dotazovaných. Hodnocení prezidenta je diametrálně odlišné mezi voliči Republikánské a Demokratické strany.

Souhlas s Trumpovou politikou se od voleb výrazně snížil. V posledním průzkumu před volbami souhlasilo s prezidentovým chováním 46 procent lidí. Průzkum společnosti Gallup se uskutečnil od 4. do 15. ledna, je tedy velice pravděpodobné, že z části zachytil ohlas obsazení Kapitolu Trumpovými příznivci ze 6. ledna.

Podle Gallupu k propadu podpory přispěly také neochota přiznat porážku, vývoj epidemie covidu-19 či druhý impeachment.

Agentura také uvádí, že Trump je jediným prezidentem od roku 1938, kterému se nikdy nepodařilo získat 50 procent a více respondentů s pozitivním míněním. Nejblíže tomu Trump byl na začátku loňského roku, kdy jeho počínání schvalovalo 49 procent respondentů.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Na dálnici D1 havaroval kamion, vozovka byla kvůli vysypaným plechům neprůjezdná

Na dálnici D1 u Ostravy havaroval v noci na úterý kamion, na dálnici se vysypaly balíky plechu. Směr na Prahu byl několik hodin neprůjezdný, náklad bylo potřeba přeložit. Dálnice byla znovu otevřena před 06:00, informovalo Národní dopravní informační centrum.

Nehoda se stala kolem 02:00 na 345. kilometru D1. Kamion narazil do svodidel. Podle policejního webu byly vysypané balíky s plechem asi šest metrů dlouhé.

Řidiči z D1 sjížděli na 349. kilometru u Klimkovic, zpátky se vraceli na 342. kilometru u Bravantic.

Zdroj: ČTK
Další zprávy