Irácký nejvyšší soud zrušil referendum o nezávislém Kurdistánu, označil ho za neústavní

ČTK ČTK
Aktualizováno 20. 11. 2017 17:55
Irácký nejvyšší soud v pondělí označil zářijové referendum o nezávislosti iráckého Kurdistánu za protiústavní. Zrušil také jeho výsledek, informují zahraniční tiskové agentury.
Protest za referendum o nezávislosti Kurdistánu.
Protest za referendum o nezávislosti Kurdistánu. | Foto: Reuters

Bagdád - Irácký nejvyšší soud označil zářijové referendum o nezávislosti iráckého Kurdistánu za protiústavní. Zrušil také jeho výsledek, informovaly zahraniční tiskové agentury. Kurdové se vyslovili pro nezávislost svých provincií, centrální vláda v Bagdádu ale od začátku upozorňovala, že referendum je v rozporu s ústavou.

Předseda vlády autonomních Kurdů Ničirvan Barzání k rozhodnutí nejvyššího soudu řekl, že ústavu je třeba dodržovat a že při vyjednávání Kurdů s Bagdádem bude zapotřebí prostředníka.

Nejvyšší soud ve pondělním výnosu konstatoval, že referendum z 25. září o iráckém Kurdistánu je protiústavní a že soud ruší všechny dopady hlasování i jeho výsledky.

Kurdové po referendu oznámili, že hodlají s vládou v Bagdádu o dalších krocích jednat, centrální vláda ale tvrdila, že jednat s nimi bude jedině na základě ústavy, která referendum neschvaluje.

Nejvyšší soud začátkem listopadu vládu podpořil, když rozhodl, že žádná irácká oblast nebo provincie se nemohou jednostranně od Iráku odtrhnout. Tím chtěl zabránit dalším možným chybným výkladům ústavy.

Kurdové referendum plánovali mnohokrát a tentokrát ho vypsali kvůli dlouhodobým sporům, které podle nich s ústavou souvisejí. Bagdád podle kurdské vlády sám ústavu porušoval neplněním ústavního článku 140, který se týká vyjasnění osudu ropné oblasti Kirkúk, dělení příjmů z prodeje ropy a žoldu kurdských milicionářů. Tím, že vláda dlouhodobě tento článek neplnila, pozbyla podle Kurdů ústava platnost. Vypsat referendum tedy bylo podle nich oprávněné.

Zákaz budeme respektovat

Po sankčních krocích Bagdádu Kurdové začali ustupovat. Před týdnem jejich vláda oznámila, že verdikt soudu o zákazu odtržení od Iráku budou respektovat.

Ničirvan Barzání řekl, že je pro dodržení ústavy a že by při vyjednávání s Bagdádem a také s výkladem základního zákona měla pomoci třetí strana. Kurdové jsou podle něj ochotni začít jednat o všech sporných otázkách. "Před i po referendu jsme říkali, že bude-li ústava plněna, nemáme s Bagdádem žádný problém. Ale ústavu je třeba uplatňovat v celém jejím rozsahu. V Iráku (myšleno bez Kurdistánu) také hovoří o ústavě, ale vybírají si z ní jen to, co se jim líbí. Irák nebyl připraven ústavu plnit, proto se konalo referendum," řekl Barzání.

V Bagdádu se podle něj s ústavou jedná, jako by to byl "jídelní lístek, a říká se: vezmu si tohle a tohle". "Ústava musí být plněna celá, každý její článek," dodal Barzání s tím, že jedině takový přístup Iráku zajistí stabilitu.

Uzavření letišť v kurdských městech Irbíl a Sulajmáníja označil Barzání za porušení lidských práv. Postihuje to prý 1,5 milionu uprchlíků, kteří potřebují pomoc ze zahraničí, a také pacienty, kteří se musejí léčit v zahraničí. Uzavření letišť je jedním ze sankčních kroků Bagdádu.

Vláda autonomních Kurdů dnes vyzvala mezinárodní společenství, aby se zasadilo o zrušení části sankcí vůči iráckému Kurdistánu ze strany Bagdádu. Vláda v prohlášení uvedla, že současné sankce jsou v rozporu s mezinárodním a humanitárním právem. "Žádáme mezinárodní společenství, aby zakročilo a přimelo Bagdád k bezpodmínečnému ukončení embarga, které se týká mezinárodních letů".

 

Právě se děje

před 4 minutami

Podle Kaczyńského budou volby polského prezidenta nejpozději 28. června

Prezidentské volby se budou v Polsku konat nejpozději 28. června navzdory veškerým snahám je překazit, prohlásil dnes rezolutně předseda vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński. Dal přitom najevo, že k tomu využije "všechny prostředky, jež má stát k dispozici".

V Polsku pokračují ostré politické spory o termín už odložených voleb - opozice chce delší odklad, PiS konání co nejdříve. Původně byly volby hlavy státu vypsané na 10. května, ale kvůli šíření koronaviru se nekonaly. Vláda přes odpor opozice neuspěla se svou snahou prosadit zákon o výhradně korespondenčním hlasování. Volby nyní nestihne uspořádat ani do konce května.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Hongkong kvůli vměšování Číny nezasluhuje zvláštní status, řekl americký ministr zahraničí

Hongkong v současné chvíli nemá dostatečnou autonomii vůči Pekingu na to, aby bylo pro Spojené státy nadále opodstatněné udržovat s ním zvláštní vztahy oproti zbytku pevninské Číny. V reakci na současné snahy Pekingu o prosazení nové bezpečnostní legislativy v poloautonomní provincii to ve středu v Kongresu uvedl americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Rozhodnutí o změně zvláštního statusu, který USA Hongkongu přiznávají, nyní náleží prezidentovi Donaldu Trumpovi, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Sněmovna nevydala poslankyni SPD Maříkovou k stíhání za výroky o migrantech

Policie nyní nebude moci obvinit poslankyni SPD Karlu Maříkovou za její výroky o migrantech, které v minulosti napsala na sociální síti. Sněmovna ji ve středu k trestnímu stíhání zhruba po tříhodinové debatě nevydala, jak už dřív doporučil mandátový a imunitní výbor.

Pro vydání poslankyně hlasovalo pět ze 165 přítomných poslanců. Proti jich bylo 138.

Maříková loni v lednu na svém profilu na Facebooku přirovnala migranty k invazivním druhům rostlin a zvířat, jimž by měl být zakázán vstup do Evropské unie. Jejími výroky se později začala zabývat policie pro podezření z přečinu podněcování k nenávisti a hanobení národa, rasy nebo etnika.

Verdikt sněmovny neznamená, že případ úplně končí. Policisté by mohli Maříkovou obvinit potom, co přestane být političkou chráněnou imunitou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy