Mosul povstává z trosek, opravuje ho nepřítel džihádistů. Bez peněz přijde něco horšího než IS, říká

Západní Mosul totálně zničily boje s tzv. Islámským státem, opětovná výstavba potrvá roky. Starostovi iráckého města Abdelsatáru Hibbúovi ale chybějí peníze. A jak varuje, bez financí od centrální vlády se můžou ve městě rozhořet sektářské spory. "Podobný nedostatek předvídavosti může mít fatální následky," říká.
I po osmi měsících od vysvobození iráckou armádou je Mosul stále v troskách | Video: Rádio Svobodná Evropa, František Grossmann

Mosul - Starosta iráckého Mosulu Abdelsatár Hibbú stojí v prvním patře budovy na západním břehu Tigrisu. Přežila staletí sektářských bojů, ne však nedávné bombardování, kdy irácká armáda útočila na bojovníky Islámského státu.

Hibbú tu měl dřív kancelář, teď jsou to rozvaliny. "Díval jsem se vždycky z okna na řeku," vypráví Hibbú při pohledu na obrovskou hromadu sutin. V poslední fázi bojů o Mosul potkal podobný osud tisíce budov. "A teď se na to podívejte."

Starostu Mosulu čeká nadlidský úkol. Má zařídit, aby druhé největší město Iráku znovu povstalo z trosek. Bude to stát obrovské úsilí a taky miliardové částky. Pokladna místní administrativy je však beznadějně prázdná.

"To snad od nás očekávají, že ty peníze vyhrabeme ze země?" ptá se Hibbú, vysoký rozložitý čtyřicátník.

V Mosulu kdysi žily dva miliony obyvatel. Podle odhadů město opustilo během války sedm set tisíc z nich.

Radnice ještě nemá rozpočet na letošní rok, Hibbú ale tvrdí, že jen na zajištění základních služeb potřebuje v přepočtu 75 milionů dolarů (v přepočtu 1,5 miliardy korun). Doufá, že od vlády v Bagdádu dostane deset milionů, zbytek musí získat jinde.

Mosulský starosta ale upozorňuje na jednu nebezpečnou věc, která podle něj hrozí. Pokud se budou opravy města protahovat, může to podnítit staré sektářské spory. A boje propuknou znovu.

Šíité versus sunnité

Většinová sunnitská populace Mosulu si po dlouhé roky stěžovala, že ji ústřední vláda v Bagdádu, kontrolovaná šíity, zanedbává. A že dobrá pracovní místa a pozice v bezpečnostních složkách rezervuje pro příslušníky menšinové větve islámu.

Z toho důvodu mnozí místní sunnité uvítali, když Mosul v roce 2014 padl do rukou Islámského státu a vyhlásil válku šíitům.

Hibbú je sám sunnita. Opakování tohoto scénáře chce ale za každou cenu zabránit. "Pokud Bagdád nebude do rekonstrukce Mosulu náležitě investovat, můžeme zažít ještě něco horšího," varuje. "Podobný nedostatek předvídavosti může mít fatální následky."

Podobný názor má i Lise Grandeová, která ještě před nedávnem působila jako koordinátor humanitární pomoci OSN pro Irák.

"Pokud tyto oblasti rychle nestabilizujeme, mohou se ke slovu znovu dostat extremisté a to, co bylo vybojováno na úkor Islámského státu, bude opět ztraceno," uvedla.

Starosta Mosulu Abdelsatár Hibbú.
Starosta Mosulu Abdelsatár Hibbú. | Foto: Reuters

Hibbú líčí, jak každý den přijímá nekonečný zástup lidí, kteří ho stále o něco žádají. Ať už jde o státní úředníky, kteří dlouhé měsíce nedostali plat, zaměstnance městských služeb, jimž se nedostává těžké techniky na odstraňování trosek. nebo ředitele firem, shánějící pohonné hmoty.

Mnoho lidí ve městě má pocit, že je svět opustil. V ulicích je možné spatřit ženy a děti v roztrhaných šatech, jak prohledávají sutiny a hledají staré železo nebo měď, které by mohli prodat.

"Za vlády Islámského státu jsme se měli lépe," řekla agentuře Reuters stará žena, která prohledávala hromadu trosek v naději, že najde něco, co by mohla zužitkovat. "Chovali se k nám lépe a nemuseli jsme sbírat odpadky."

Deset milionů tun trosek

Hibbú začal pracovat pro městskou samosprávu před sedmnácti lety, ještě za vlády diktátora Saddáma Husajna. Když se pak Islámský stát zmocnil Mosulu, stal se pro radikály coby představitel ústřední moci nepřítelem číslo jedna.

Tvrdí, že byl terčem tří pokusů o atentát. V dolní části zad má stále dvě kulky a trpí bolestmi.

Teď pracuje podle svých slov i osmnáct hodin denně a spí ve své provizorní kanceláři na matraci.

Řeka Tigris dělí Mosul na dvě poloviny. Je i jakousi demarkační čarou příští rekonstrukce. Do východní části města, které se nejtěžší boje vyhnuly, se pomalu vrací život. Trhy jsou plné lidí, městská doprava funguje takřka normálně a děti chodí do školy.

V západní části, kde se islamisté po dlouhé týdny bránili útokům vládních vojsk a jejich spojenců, je k vidění jen obraz zkázy. Radikálové tu při svém ústupu bojovali o každý dům. Podle oficiálních odhadů tak bylo v západním Mosulu zničeno na 40 tisíc budov.

Hibbú říká, že ze dvou set tisíc obyvatel historického centra se do svých domovů vrátila jen tisícovka rodin, tedy asi pět tisíc lidí. Ostatní stále žijí v uprchlických táborech nebo přebývají v dočasných příbytcích ve východním Mosulu.

V západní části se lidé brodí po kolena sutinami. Všude se válí dětské oblečení, kusy rozdrceného nábytku a zkrouceného železa.

OSN odhaduje, že v celém Mosulu bude potřeba odstranit deset milionů tun trosek.

Mrtvá tržiště

Z výškových budov, ze kterých ostřelovači Islámského státu pálili do iráckých vojáků, zbyly jen hromady zborceného betonu. Tržiště v historickém centru, na němž se před válkou dalo sehnat vše od koření po cédéčka, přestalo existovat.

Teď se nad ním tyčí mohutné jeřáby. Odstraňují trosky a vraky aut prošpikované kulkami a bourají budovy, kterým hrozí zřícení.

"Každý měsíc postoupíme do Starého města o sto metrů," vypráví Hibbú. "Je to pomalé, ale s tím, co máme k dispozici, víc nezmůžeme."

Vláda v Bagdádu zřídila na rekonstrukci měst zničených válkou zvláštní fond v hodnotě osm miliard korun. Doteď ale uvolnila jenom přibližně čtvrtinu této částky.

Mosul obdržel na letošní rok v přepočtu pouhých pět milionů korun. "To je asi tolik, kolik utratíme za hodinu," říká Hibbú. "Vůči obyvatelům města je to nespravedlivé."

Městská správa má podle něj nyní jen patnáct set zaměstnanců. Potřebovala by jich deset tisíc, neměla by je ale z čeho zaplatit. Firmám, které provádějí odklízecí práce, dluží už teď sedm milionů dolarů (zhruba 144 milionů korun) a mzdy nevyplatila již čtyři měsíce.

Opravy Mosulu.
Opravy Mosulu. | Foto: Reuters

Pouliční obchodník Moajád, kterého vyzpovídal reportér Reuters, připouští, že před válkou si prodejem džín vydělal každý den částku rovnající se deseti dolarům. Teď ani jeho týdenní tržby nepřesáhnou dolar.

"Jak si z těch peněz mám znovu postavit dům?" ptá se. "Nejlepším řešením by bylo, kdyby zahraniční dárci poskytovali peníze přímo obyvatelům města. Když se peníze dostanou do rukou vládních úředníků, neuvidíme z nich ani dinár."

Aby centrální irácká vláda zmírnila sektářské napětí, schválila počátkem roku plán, na jehož základě budou z města postupně staženy šíitské jednotky. Nahradí je milice, v jejichž čele stojí populární sunnitský generál Najm al-Džabúrí.

Hibbú ale zůstává skeptický. "Irák je ve všech ohledech rozdělenou zemí," říká. "Za války sem přišli teroristé z celého světa. A všichni nakonec skončili v Mosulu. Aby je odsud vláda vyhnala, musela město zničit."

Video: Islámský stát byl přísný, tvrdý. Reportéři Aktuálně.TV mluvili s lidmi v Mosulu

Irácká armáda vytlačuje bojovníky Islámského státu z Mosulu. Město navštívili reportéři Aktuálně.TV Martin Novák a Jakub Plíhal. | Video: Martin Novák, Jakub Plíhal
 

Právě se děje

Aktualizováno před 8 hodinami

AC Milán vyhrál v Parmě navzdory vyloučení Ibrahimovice

Fotbalisté AC Milán zvítězili v italské lize 3:1 na hřišti Parmy, přestože hráli od 60. minuty bez vyloučeného útočníka Zlatana Ibrahimovice. O čtvrté venkovní výhře v řadě rozhodli dvěma brankami v prvním poločase.

Hvězdný Ibrahimovic se v lize podruhé za sebou neprosadil, to ale "Rossoneri" mrzet nemuselo. Švédského kanonýra střelecky zastoupili Ante Rebič a Franck Kessié, Ibrahimovic si alespoň připsal asistenci na úvodní branku. Kessié dal desátý gól v aktuálním ročníku Serie A, což se v této fázi sezony naposledy ze záložníků AC Milán povedlo Brazilci Kaká v sezoně 2008/09.

V 60. minutě dostal Ibrahimovic červenou kartu za nesportovní chování v přerušené hře po diskuzi s rozhodčím. Záhy snížil Riccardo Gagliolo, favorit už ale v oslabení výhru udržel. V nastavení navíc přidal pojistku střídající Rafael Leao.

AC Milán má jistotu, že i po odehrání kompletního programu 30. kola zůstane na druhé příčce. Na městského rivala Inter ztrácí osm bodů, má ale o jeden odehraný zápas více. Parma je předposlední.

Na chvostu tabulky je nadále Crotone, které přišlo v závěru o body na hřišti Spezie. Crotone ještě v 89. minutě vedlo 2:1, po trefách Maggioreho a Erliče ale nakonec prohrálo 2:3.

Italská fotbalová liga - 30. kolo:

Spezia - Crotone 3:2 (63. Verde, 90. Maggiore, 90.+2 Erlič - 40. Djidji, 78. Simy), Parma - AC Milán 1:3 (66. Gagliolo - 8. Rebič, 44. Kessié, 90.+4 Leao), Udine - FC Turín 0:1 (61. Belotti z pen.).

Tabulka:

1. Inter Milán 29 22 5 2 68:27 71
2. AC Milán 30 19 6 5 57:35 63
3. Juventus Turín 29 17 8 4 58:26 59
4. Bergamo 29 17 7 5 68:36 58
5. Neapol 29 18 2 9 63:34 56
6. Lazio Řím 28 16 4 8 45:38 52
7. AS Řím 29 15 6 8 53:44 51
8. Hellas Verona 29 11 8 10 38:34 41
9. Sassuolo 29 10 10 9 48:48 40
10. Sampdoria Janov 29 10 6 13 39:43 36
11. Boloňa 29 9 7 13 39:45 34
12. Udine 30 8 9 13 32:40 33
13. FC Janov 29 7 11 11 31:41 32
14. Spezia 30 8 8 14 40:55 32
15. Fiorentina 29 7 9 13 36:46 30
16. Benevento 29 7 9 13 30:54 30
17. FC Turín 29 5 12 12 42:52 27
18. Cagliari 29 5 7 17 31:50 22
19. Parma 30 3 11 16 29:59 20
20. Crotone 30 4 3 23 37:77 15
Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Testovací let vrtulníku Ingenuity na Marsu NASA kvůli chybě při prověrce o tři dny odložila

První testovací let malého vrtulníku Ingenuity na Marsu byl o tři dny odložen kvůli problému, který se vyskytl při zkoušce vysokých otáček rotorů. Informoval o tom na svém webu americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).

Předběžný termín prvního letu Ingenuity americká vesmírná agentura původně stanovila na tuto neděli. Na základě údajů, které z vrtulníku dostala v pátek pozdě večer, se však NASA rozhodla let odložit. První možný termín letu je středa 14. dubna.

Důvodem je, že během páteční prověrky vysokorychlostních otáček rotorů kontrolní zařízení ukončilo dřív sekvenci příkazů ovládajících test. To se stalo ve chvíli, kdy se měl letový počítač přepnout z předletového módu na mód letový. Podle NASA je ale vrtulník v pořádku a v bezpečí a na Zemi poslal úplnou sadu telemetrických údajů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy