Iráčané zasáhli konvoj vůdce Islámského státu Bagdádího. Velitel ale v koloně nebyl

ČTK ČTK
Aktualizováno 11. 10. 2015 18:42
Nálet irácké armády nedaleko hranic se Sýrií zasáhl konvoj vůdce Islámského státu abú Bakra Bagdádího. Při útoku zahynulo několik vůdců extremistického hnutí, sám Bagdádí však mezi nimi nejspíš nebyl. Stoupenci IS však ihned po útoku upozornili na sociálních sítích, že případná smrt jejich vůdce by jejich tažení neovlivnila.
Vůdce Islámského státu Abú Bakr Bagdádí.
Vůdce Islámského státu Abú Bakr Bagdádí. | Foto: Reuters

Bagdád - Irácká armáda prý během náletu v západní provincii Anbár zasáhla konvoj vůdce radikální organizace Islámský stát (IS) abú Bakra Bagdádího. S odvoláním na oficiální vyjádření armády o tom informovala agentura Reuters. Při leteckém úderu zahynulo několik islamistických vůdců, Bagdádí ale mezi nimi nebyl, uvedly nejmenované nemocniční zdroje.

Podle irácké armády letadla zasáhla Bagdádího konvoj poblíž irácko-syrských hranic. Směřoval prý na setkání s vojenskými veliteli Islámskému státu ve městě Karbalá.

Stoupenci islamistů se ihned na Twitteru za Bagdádího a jeho hnutí postavili s tím, že i kdyby byl zabit, jím vytvořený chalífát by existoval dál. "Kdyby, hypoteticky, se náš šajch Bagdádí, ochraňuj ho Bůh před vším zlem a nebezpečím, stal mučedníkem, myslíte si, že by chalífát skončil? Že bychom odešli?" napsal jeden z Bagdádího příznivců.

Podobně hovořil i jeden z islamistických bojovníků, se kterým telefonicky hovořila agentura Reuters. Uvedl, že nedokáže potvrdit, zda byl šéf IS v zasaženém konvoji. Jak ale dodal, skupina bude pokračovat ve svém boji, ať už bude osud jejich vůdce jakýkoli. "I kdyby se stal mučedníkem, tak Islámský stát to nijak nezasáhne. Ztratíme vůdce, máme ale tisíc takových Bagdádích," dodal.

Bagdádí, který už více než rok stojí v čele chalífátu vyhlášeného sunnitskými islamisty z IS, patří k nejhledanějším teroristům světa a jen málokdy se ukazuje na veřejnosti. Už několikrát se objevily zprávy o jeho údajném zranění či úmrtí: například letos v dubnu íránská média informovala, že Bagdádí byl těžce zraněn při leteckém útoku a nachází se ve stavu klinické smrti.

 

Právě se děje

Další zprávy