Iráčané volí nový parlament. Úřady hlásí už 24 mrtvých

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
7. 3. 2010 9:50
Radikálové hrozili násilím ještě před otevřením volebních místností
Žena z jihoirácké Basry vhazuje do urny svůj hlas.
Žena z jihoirácké Basry vhazuje do urny svůj hlas. | Foto: Reuters

Bagdád - V Iráku začaly parlamentní volby. A hrozby radikálů, že dojde ke krveprolití, se naplnily ihned po otevření hlasovacích místností.

Nezabránily tomu ani na statisíce vojáků, kteří mají dohlížet na bezpečnost. Při několika výbuších zatím zemřelo 24 lidí, na šest desítek dalších je zraněno.

Na Bagdád podle armády dopadlo nejmíň 50 minometných granátů. Armádní mluvčí to označil za teroristické útoky, ale premiér Núrí Málikí prohlásil, že je to pouze snaha udělat dojem na voliče.

"Iráčané ale rádi překonávají překážky," řekl, když zval Iráčany k urnám. Jejich vysoká účast podle něj posílí demokracii.

I z dalších míst Iráku se od časného rána ozývá minometná palba. Nejméně tři minometné granáty byly vypáleny na volební místa v převážně sunnitské provincii Saláhaddín, z níž pocházel svržený a později popravený diktátor Saddám Husajn.

Exploze ve městě Bajdží, které se nachází asi 180 kilometrů severně od Bagdádu, si podle agentury Reuters vyžádaly tři zraněné.

Nejméně dva granáty vybuchly také poblíž volebních místností ve smíšené sunnitsko-šíitské zóně na západě irácké metropole Bagdádu.

Zdroj z iráckého ministerstva hovořil rovněž o ostřelování zelené zóny v centru hlavního města, kde stojí vládní budovy, parlament a zahraniční ambasády.

Naposledy za účasti Američanů?

Dnešní volby jsou přitom pro zemi klíčové. Iráčané vybírají z 6200 kandidátů celkem 325 poslanců. A jde zřejmě o jednu z posledních velkých akcí, které pomáhají zajišťovat Američané.

Podle plánu prezidenta Baracka Obamy totiž počet vojáků postupně klesá a od září by mělo být v Iráku nanejvýš 50 tisíc Američanů, kteří ovšem nebudou vykonávat žádné bojové operace. Do konce příštího roku se pak má stáhnout ze země poslední americký voják.

Před iráckými volbami se však v USA znovu otevřela debata o možné změně Obamou ohlášeného rozvrhu stahování.

Děje se tak v souvislosti se stále velmi špatnou bezpečnostní situací demonstrovanou v posledních měsících několika velkými útoky na vládní budovy v Bagdádu, pokračujícímu spory mezi sunnitskými a šíitskými stranami a silným vlivem sousedního Íránu.

 

Právě se děje

Další zprávy