U podezřelých z útoku v Dortmundu nejsou důkazy. Zatčený Iráčan byl ale asi napojený na islamisty

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 4. 2017 19:04
Němečtí vyšetřovatelé nemají žádné důkazy proti dvěma zadrženým mužům, že by se podíleli na úterním útoku na fotbalisty Dortmundu. U 26letého Iráčana se ale domnívají, že byl napojený na tzv. Islámský stát. Německé nejvyšší státní zastupitelství proto požádalo o vzetí muže do vazby. Otázky nadále vyvolávají netypická psaní, která někdo nechal poblíž místa činu.
Němečtí policisté hlídali odložený zápas mezi Dortmundem a Monakem.
Němečtí policisté hlídali odložený zápas mezi Dortmundem a Monakem. | Foto: Reuters

BerlínNěmečtí vyšetřovatelé nemají ani u jednoho z dvojice původně podezřelých důkazy, že by stáli za úterním útokem na fotbalisty Dortmundu. Uvedlo to nejvyšší státní zastupitelství. 

Vyšetřování tak pokračuje všemi směry.

"Podezření se nepotvrdilo," uvedla ve čtvrtek mluvčí nejvyššího státního zastupitelství na adresu 28letého Němce, který byl jedním z podezřelých.

Do hledáčku policistů se podle německých médií dostal v podstatě náhodou. Policisté v úterý k jeho bytu přijeli kvůli údajné hádce v domácnosti. Jeden z nich si přitom všiml deštníku s logem hotelu, v němž fotbalisté Dortmundu přebývali. Po útoku policie byt prohledala.

Důkazy o zapojení do útoku nemá policie ani u druhého podezřelého, kterým je šestadvacetiletý Iráčan Abdal Básit A. U něj je ale nejvyšší státní zastupitelství přesvědčeno o napojení na takzvaný Islámský stát, a proto požádalo o jeho vzetí do vazby. Soud žádosti vyhověl.

Jeden z vyšetřovatelů deníku Süddeutsche Zeitung řekl, že trojici bomb podle jeho názoru sestavoval profesionál. Vzhledem k tomu, že v nich byly kovové součástky, musel počítat s tím, že útok může někoho zabít.

Bomby odpálil pachatel nejspíš elektronicky na dálku.

Podivné dopisy

Vyšetřovatelé nadále zkoumají trojici dopisů, které kdosi nechal u místa činu. Požaduje v nich, aby Spolková republika stáhla průzkumné letouny Tornado využívané v boji proti takzvanému Islámskému státu (IS) a aby uzavřela základnu amerických vojsk v západoněmeckém Ramsteinu.

V textu také stojí, že sportovci a další prominenti v Německu i v jiných "křižáckých zemích" jsou nyní na "listině smrti" Islámského státu.

Otázky vyvolává už samotný fakt, že takové psaní vůbec existuje. Neodpovídá to totiž dosavadním zkušenostem evropských bezpečnostních sil s Islámským státem, který se k útokům hlásí jiným způsobem. Zvláštní je i požadavek na stažení amerických vojsk z Ramsteinu, který se dosud ze strany IS neobjevil.

List Die Welt upozorňuje i na gramatickou stránku německy psaného textu, v němž se objevuje řada gramatických chyb třeba v psaní malých a velkých písmen. Složitější slova jsou naproti tomu psaná bezchybně.

Úřady i z těchto důvodů zatím nevylučují žádnou možnost. Mohlo jít o útok IS, nebo osoby s organizací sympatizující. Prověřují se ale i možnosti útoku pravicových nebo levicových radikálů či extremistických výtržníků.

Autobus s fotbalisty bundesligového Dortmundu v úterý večer cestou na domácí zápas čtvrtfinále Ligy mistrů s Monakem poškodily tři exploze. Zranění ruky při nich utrpěl španělský obránce Marc Bartra, který byl převezen do nemocnice, kde se podrobil operaci. Zraněn byl i jeden z policistů, který autobus doprovázel.

Výbuchy v Dortmundu byly podle policie cíleným útokem na fotbalisty | Video:
 

Právě se děje

před 12 minutami

V mešitě na východě Afghánistánu došlo k výbuchu, zemřelo nejméně 20 lidí

Nejméně 20 lidí přišlo o život a 40 dalších bylo zraněno při explozi v mešitě ve východoafghánské provincii Nangarhár. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na místní představitele. Agentura AFP píše o 17 mrtvých, agentura Reuters o deseti obětech či zraněných. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Katalánský expremiér se přihlásil belgickým úřadům, do Španělska se vrátit nechce

Katalánský expremiér Carles Puigdemont, který je už téměř dva roky na útěku před španělskou justicí kvůli obvinění ze vzpoury, se v pátek dostavil v Bruselu na prokuraturu. Důvodem je obnovený evropský zatykač, který tento týden vydal španělský soudce.

Belgický soudce rozhodl, že Puigdemont bude na rozhodnutí o vydání čekat na svobodě.

Puigdemontovi ve Španělsku hrozí vězení kvůli neústavnímu referendu o nezávislosti Katalánska z roku 2017. Španělské justici se odmítá vydat, protože ji nepovažuje ze nezávislou. Svůj proces označuje za politický.

Další zprávy