IRA se zločinu nezbavila, tvrdí experti

Red Zah, ČTK
1. 2. 2006 15:11
Dublin - Separatistická Irská republikánská armáda (IRA) zastavila násilí, ale její členové se dále zapojují do organizovaného zločinu.
Foto: Aktuálně.cz

Uvedla to mezinárodní Nezávislá monitorovací komise, jejíž netrpělivě očekávanou zprávu dnes zveřejnily vlády v Londýně a Dublinu. IRA vzápětí obvinění odmítla.

Závěry mezinárodních expertů vyvolávají pochyby o tom, zda nelegální katolická IRA hodlá prosazovat své cíle jen mírovými prostředky, jak slíbila, a umožní tak vytvoření společné katolicko-protestantské vlády v Ulsteru.

Vlády zprávu přivítaly

Vlády Velké Británie a Irské republiky dnešní zprávu přesto uvítaly. Je podle nich "výrazně pozitivní" a umožní "produktivní jednání o sdílené moci", která začnou v pondělí v Belfastu. K obnovení těchto rozhovorů vyzvali minulý týden soupeřící severoirské předáky britský premiér Tony Blair a jeho irský protějšek Bertie Ahern.

Foto: Aktuálně.cz

Britský ministr pro Ulster Peter Hain poukázal na to, že podle zprávy nezávislé skupiny se IRA sice stále podílí na zločinnosti, jako je praní špinavých peněz, ale ubírá se správným směrem v duchu mírové dohody z dubna 1998 o uspořádání této britské provincie. "Nejsou žádné vraždy, žádné verbování a žádné bankovní loupeže. Je vidět velká změna oproti době před deseti lety," řekl ministr.

Protestanti s Sinn Fein jednat nebudou

Protestantští představitelé však zdůraznili, že nebudou spolupracovat s hlavní katolickou stranou Sinn Fein, protože je napojena na IRA, která je podle všeho dále zločineckou organizací, přestože loni slíbila složit zbraně, ukončit násilí a respektovat demokratické principy.

"Irská republikánská armáda dodržela veškeré své veřejné závazky, které učinila 28. července 2005. Všechna tvrzení o opaku jsou politicky motivovaná," uvedlo dnes v komuniké sedmičlenné vedení IRA.

Foto: Aktuálně.cz

Většinoví protestanti jsou pro udržení Ulsteru pod správou Londýna, zatímco menšinoví katolíci léta bojovali i se zbraní v ruce o odtržení a připojení k Irské republice. Podle dohod má Ulster zůstat Británii, ale poskytnout katolíkům podíl na řízení provincie.

Působení severoirské vlády a parlamentu, které se zrodily na základě mírových dohod, bylo pozastaveno v říjnu 2002 v důsledku dalších sporů mezi protestantskými a katolickými představiteli. Probritští protestanti podmiňovali spolupráci hlavně odzbrojením katolických radikálů z IRA, kteří loni v červenci prohlásili své příměří z roku 1997 za trvalé.#reklama

 

Právě se děje

Další zprávy