Brexit straší investory. Když Britové odejdou z EU, smlouvy mají přestat platit

Reuters Zahraničí Reuters, Zahraničí
18. 6. 2016 13:41
Investoři do nemovitostí v Británii se bojí propadu cen po Brexitu. Už teď je přitom realitní trh v útlumu; potenciální kupci své investice raději oddalují na dobu po 23. červnu. Aby prodejci trh aspoň trochu rozhýbali, dávají do smluv speciální klauzuli.
Londýn, City.
Londýn, City. | Foto: Reuters

Londýn - Investoři do britských realit vpisují do smluv novou klauzuli. Kupujícím poskytuje právo odstoupit od smluv, pokud britští voliči za týden schválí Brexit. Tedy vystoupení své země z Evropské unie.

Snaží se tak oživit sektor, který je kvůli nejistotě kolem britského referenda o EU v útlumu.

Podle údajů britské centrální banky klesl v prvním čtvrtletí tohoto roku objem transakcí v oblasti nemovitostí pořizovaných s cílem generování zisku o čtyřicet procent. Mnozí z potenciálních kupců i prodejců totiž vyčkávají, jak referendum 23. června dopadne.

Jeho výsledek může ceny realit výrazně srazit.

Agentura Reuters jeden takový návrh kupní smlouvy viděla. I s klauzulí stanovující lhůtu, během níž může kupující od smlouvy odstoupit, pokud Británie na základě referenda Unii opustí.

K ochranným opatřením sahají i prodejci. Ti do smluv naopak přidávají ustanovení pro případ "nepříznivé změny finanční situace". Chtějí tak zabránit neplatnosti smlouvy, pokud Britové z EU skutečně odejdou.

Paul Firth, šéf právnické a realitní kanceláře Irwin Mitchell LLP, potvrdil, že významný podíl "velkých investičních transakcí" jeho firmy v hodnotě mezi deseti a osmdesáti miliony liber zvláštní klauzuli pro případ Brexitu buď už obsahuje, nebo se o to kupující alespoň snažili.

Počet takových požadavků prý v poslední době výrazně roste.

"Investoři se obávají, že hodnota nemovitostí a výnosy z transakcí s nimi spojených mohou poklesnout. A že už nemusí být tak výhodné do nich investovat, pokud Británie opustí EU," zdůraznil.

Agentura Reuters oslovila čtyřiadvacet právnických a makléřských firem, které se investicemi do nemovitostí v Británii zabývají. Polovina z nich přiznala, že obdobnou klauzuli sjednaly, nebo se s takovým požadavkem setkaly.

Zástupci dalších potvrdili, že takové klauzule ve smlouvách viděli.

Britský premiér David Cameron a další zastánci Británie uvnitř EU varují, že Brexit poškodí ekonomiku. Ti, kdo chtějí naopak z EU pryč, tvrdí, že se rizika záměrně zveličují a Británie bude prosperovat i mimo Unii. Potenciální kupci referendum každopádně vnímají jako riziko, jemuž se chtějí vyhnout.

Mimochodem - záruky se nenabízejí jen u investičních nemovitostí. Inzerát z 25. května na koupi několika poschodí jedenačtyřicetipodlažní budovy s luxusními byty na jihu Londýna v elegantní čtvrti poblíž stanice metra Elephant and Castle, kam se v poslední době stěhuje bohatá klientela, lákal potenciální zájemce na "záruku navrácení peněz pro případ Brexitu".

V oblasti investičních nemovitostí jsou klauzule zohledňující Brexit běžné hlavně u velkých transakcí, kde existují také větší rizika, tvrdí Andrew Friend, ředitel investičního fondu společnosti Henderson.

"Transakce, které obsahují tuto klauzuli, se objevují právě na té straně trhu, která pracuje s vyšším objemem investic. A soustřeďují se na takové sektory, jako jsou komerční prostory kanceláří finančních institucí v Londýně, jež reagují na situace, jako je Brexit, mnohem citlivěji," zdůrazňuje Friend.

Klauzule pro případ Brexitu vyžadují zejména investoři mimo Evropu. Prý proto, že se obávají, že odchod Britů z EU oslabí libru a sníží chuť pronajímat si komerční prostory v Británii.

Anglii bude mimo EU líp, ideologové sjednocené Evropy se jí ale budou mstít, tvrdí překladatel a publicista Alexander Tomský. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 2 minutami

ČR dětské uprchlíky z Řecka nepřijme, nedostalo seznam, uvedl Hamáček

Česko dětské uprchlíky z řeckých táborů nepřijme. Řecko požadovaný seznam 40 sirotků, jimž by mohla česká strana pomoci, neposkytne. V pořadu Partie televize Prima to řekl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Zopakoval, že by ČR z táborů z Řecka mohla přivézt Afghánce a Pákistánce ve věku od 16 do 18 let, což považuje za bezpečnostní riziko. Kauzu pokládá za uzavřenou. Řecko loni začátkem září vyzvalo všechny ministry vnitra EU, aby jejich země přijaly děti bez doprovodu z řeckých uprchlických táborů. Hamáček pak uvedl, že se řecká strana jen snaží znovu vyvolat debatu o přerozdělování uprchlíků. Dodal, že v přesouvání sedmnáctiletých bez nároku na azyl po Evropě nevidí smysl. Atény vybídl, aby poskytly konkrétní seznam 40 dětí, které by ČR mohla přijmout.

"Řecká strana jasně řekla, že nám žádný seznam 40 dětí nepošle, že se to musí řešit individuálně. Upozornila na to, že malé děti jsou v nějakých integračních programech na řecké straně, tudíž nejsou volné," uvedl Hamáček.

Zdroj: ČTK
Další zprávy