reklama
 
 

Interpol při zátahu na pašeráky zabavila přes 15 tisíc zvířat po celém světě

10. 7. 2019 20:32
Mezinárodní policejní organizace Interpol ve spolupráci se Světovou celní organizací (WCO) provedla jeden z největších zátahů proti pašerákům zvířat. Úřadům se podařilo zabavit přes 15 tsíc živých zvířat a velký počet částí jejich těl, jako jsou například sloní kly. Interpol o zátahu informoval na svém webu, kde zveřejnil i fotografie zabavených zvířat.

Operace se týkala 109 zemí po celém světě, policie během červnového zásahu zadržela 582 podezřelých. Zabaveno bylo mimo jiné i 23 primátů, 30 kočkovitých šelem, přes 4300 ptáků, 1500 plazů a 9777 želv.

Kromě živých zvířat úřady našly také téměř půl tuny slonoviny, několik nosorožčích rohů a další části zvířecích těl, například medvědí tlapy nebo kosti.

V Mexiku celníci objevili například pašované mládě bílého tygra, v Rusku plný kontejner želv a v Indii plameňáka. Během zátahu úřady zabavily i 1,7 tuny rostlin a mořskou faunu zastoupenou hlavně korály.

Policie našla téměř tunu šupin luskounů, tedy hmyzožravých savců z Asie a z Afriky, kteří jsou jedním z nejvíce pašovaných zvířat na světě. Šupiny, které malé živočichy chrání před predátory, jsou podobně jako nosorožčí rohy žádaným artiklem v tradiční čínské medicíně.

Zločiny spáchané na divoce žijících zvířatech podle šéfa Interpolu Jürgena Stocka připravují životní prostředí o přírodní zdroje a navíc jsou živnou půdou pro násilí, praní špinavých peněz a podvody.

I přes velké množství nalezených zvířat a jejich částí úřady zjistily, že se míra pašování některých druhů snižuje. Podle WCO jde o důkaz, že se tvrdší dohled nad pašeráky vyplácí.

Operation Thunderball : a worldwide customs and police operation led by INTERPOL and the World Customs Organization has resulted in the seizure of large quantities of protected flora and fauna across every continent. From 4 - 30 June, border, customs, police and environmental officers in 109 countries intercepted and seized protected wildlife products ranging from live big cats and primates to timber, marine wildlife and derived merchandise such as clothing, beautify products, food items, traditional medicines and handicrafts. Initial results have led to the identification of almost 600 suspects and triggered arrests worldwide, with further arrests and prosecutions anticipated as ongoing global investigations progress. https://www.interpol.int/News-and-Events/News/2019/Wildlife-trafficking-organized-crime-hit-hard-by-joint-INTERPOL-WCO-global-enforcement-operation?utm_campaign=Operation%20Thunderball&utm_source=facebook&utm_medium=social

Zveřejnil(a) INTERPOL HQ dne 10. July 2019

autor: ČTK | 10. 7. 2019 20:32

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama