Inspiroval film Hotel Rwanda, doma ho zatkli. Rodina Paula Rusesabagina žádá o pomoc

ČTK ČTK
1. 10. 2020 22:18
Rodina Paula Rusesabagina, jehož činy se staly inspirací pro hollywoodský film Hotel Rwanda, dnes vyzvala Evropskou unii, Belgii a Spojené státy, aby apelovaly na jeho propuštění z věznice ve Rwandě, napsala agentura Reuters.
Foto: Reuters

Muž, který byl ve filmu vylíčen jako hrdina, protože před smrtí zachránil více než 1200 lidí, nyní čelí v Kigali obvinění z terorismu a dalších činů vztahujících se ke genocidě ve Rwandě v roce 1994. Koncem září se před soudem k části obvinění přiznal.

Rusesabagina, který žil jako politický disident v exilu ve Spojených státech a v Belgii, se v srpnu vrátil do Rwandy, kde byl zatčen a obviněn. Jeho případ vyvolal značnou mezinárodní pozornost díky tomu, že jeho příběh o tom, jak během genocidy chránil hosty z etnika Tutsiů, inspiroval populární hollywoodský film.

Dosud nebylo jasné, jaké byly okolnosti jeho návratu do Rwandy. Podle prohlášení rodiny byl do země vylákán trikem, když nasedl do soukromého letadla, o němž předpokládal, že ho dopraví do Burundi. Místo toho přistáli ve Rwandě, kde byl ihned zatčen. Po obvinění neměl možnost si sám vybral obhájce a místo toho mu právní tým určila rwandská vláda.

Násilí ve Rwandě vypuklo v dubnu 1994 a za sto dní bylo povražděno na 800 000 etnických Tutsiů a umírněných Hutuů. Na masakrech se podílela skupina Demokratické síly pro osvobození Rwandy (FDLR).

Rusesabagina přiznal, že se podílel na založení ozbrojeného křídla FDLR, jak uvádí prokuratura. Nepopřel, že se skupina dopustila zločinů, ale on sám prý působil jen v roli diplomata. Ke 13 bodům obvinění patří také financování terorismu, spoluúčast na vraždě a nábor dětských vojáků. V případě usvědčení obžalovanému hrozí 25 let vězení.

Šestašedesátiletý Rusesabagina patří ke kritikům prezidenta Paula Kagameho, má belgické občanství a povolení k trvalému pobytu ve Spojených státech.

Hollywoodský snímek Hotel Rwanda měl premiéru deset let po masakrech a pojednává o skutečné události, kdy Rusesabagina jako manažer luxusního hotelu využil kontaktů s elitními Hutuy a poskytl přístřeší bezbranným uprchlíkům. Zachránil jich 1268. V USA mu byla udělena prezidentská medaile, rwandské úřady ho ale kritizují za komentáře o údajném porušování lidských práv Kagameho vládou.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Spojené státy chtějí do roku 2030 snížit emise o více než polovinu oproti roku 2005

Spojené státy se zavázaly do roku 2030 snížit své emise skleníkových plynů o 50 až 52 procent oproti úrovni z roku 2005. Podle agentury Reuters to ve čtvrtek řekl novinářům činitel administrativy prezidenta Joea Bidena. Šéf Bílého domu hostí dvoudenní virtuální summit světových lídrů zaměřený na boj s klimatickými změnami. Smyslem nově stanoveného cíle je podle americké vlády přimět další velké producenty skleníkových plynu ke zvýšení vlastních ambicí.

Biden se od ledna, kdy se ujal úřadu, snaží znovu postavit USA do čela celosvětového boje s klimatickými změnami po prezidentství jeho předchůdce Donalda Trumpa, který USA stáhl z pařížské klimatické dohody, která měla zajistit snižování emisí.

Nový cíl je podle Reuters význačným milníkem v Bidenově širší snaze dovést USA k takzvané uhlíkové neutralitě do roku 2050. Prezident přitom počítá s tím, že jeho plán přinese Američanům miliony nových a dobře placených pracovních pozic. Opoziční republikáni naopak tvrdí, že americké hospodářství poškodí.

Zdroj: ČTK
před 14 minutami

Ruská armáda zahájila rozsáhlé vojenské cvičení na Krymu

Ruská armáda ve čtvrtek zahájila rozsáhlé vojenské cvičení na Krymu a v Černém moři. Účastní se ho přes 10 tisíc vojáků, k dispozici mají více než 1200 kusů zbraní a vojenské techniky a desítky válečných lodí, informují ruské tiskové agentury s odvoláním na ministerstvo obrany. Podle agentury AP tím Moskva ukazuje sílu v době rostoucího napětí mezi Ruskem a Ukrajinou. Rusko anektovalo ukrajinský poloostrov Krym v roce 2014, kvůli čemuž Západ na Moskvu uvalil sankce. Kyjev a Západ v poslední době s obavami sledují posilování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou.

Do cvičení se podle ruského ministerstva obrany zapojily různé složky armády, mimo jiné také výsadkové vojsko či jednotky protivzdušné obrany. Na manévry dorazil rovněž ruský ministr obrany Sergej Šojgu, který na ně dohlíží. Kvůli cvičení Rusko již dříve uzavřelo část námořního a nyní také vzdušného prostoru v Černém moři kolem Krymu. Proti tomu protestovala Ukrajina i Spojené státy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy