Inspektoři kvůli jádru prověří i íránskou základnu Parčín

ČTK ČTK
20. 8. 2015 17:15
Po dohodě s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii nemusí Íránci zpřístupnit vojenské zařízení Parčín, ale musí dokázat, že tam neprováděli jaderný výzkum.
Íránský ministr zahraničí při mezinárodním jednání ve Vídni.
Íránský ministr zahraničí při mezinárodním jednání ve Vídni. | Foto: Reuters

Teherán/Vídeň - Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) je spokojená s podmínkami, jaké si vyjednala s Íránem pro inspekci vojenského zařízení Parčín.

MAAE zajímá, zda tam Íránci neprováděli testy potřebné pro vojenský jaderný výzkum. Pokud se to nepotvrdí, přibližuje se tak podle agentury Reuters Írán ke zrušení mezinárodních sankcí.

Umožní to dohoda, kterou s ním v červenci uzavřelo šest světových mocností. Za zpomalení íránského jaderného programu mají být zrušeny sankce. Dodržování podmínek dohody monitoruje MAAE.

Ta opakovaně a zatím bez úspěchu žádala o zpřístupnění Parčínu. Íránci to odmítali s tím, že jde o vojenské zařízení, které nespadá do dohod o monitorování jeho jaderných zařízení.

MAAE získala informace, že v Parčínu byly v minulosti možná prováděny hydrodynamické testy, kterými se zjišťuje reakce materiálu vystaveného velkému tlaku, jaký vzniká například při nukleární explozi.

Mezinárodní agentura pro atomovou energii dnes oznámila, že podle vlastního ujednání s Teheránem do Parčínu nevyšle své inspektory, ale že si vyžádá informace, které pro ni na místě ověří Íránci. Reuters napsal, že zástupci MAAE odmítli podat bližší vysvětlení s tím, že dohoda s Teheránem je důvěrná. Mluvčí agentury Serge Gas pouze řekl, že ujednání je v souladu s ověřovacími metodami MAAE.

Republikáni v americkém Kongresu Íránu nevěří

Červencovou dohodu musí v USA schválit ještě Kongres, ale prezident Barack Obama je i v případě zamítnutí připraven rozhodnutí zákonodárců vetovat.

Republikánský senátor Lindsey Graham řekl, že by ujednání mezi MAAE a Íránem mělo být zveřejněno, a ne drženo v tajnosti. Připojil se k němu i předseda Sněmovny reprezentantů John Boehner. "Proč Kongres a americký národ nemají k dispozici tuto tajnou část dohody? Proč by se mělo důvěřovat Íránu a dávat mu možnost, aby provedl sám inspekci ve vojenském objektu, který se snažil před světem ukrýt?" řekl.

K největším kritikům červencové dohody patří Izrael, který se nyní snaží využít svůj vliv v Kongresu. V minulých dnech Izraelci poukazovali na to, že na satelitních snímcích je patrná zvýšená aktivita v Parčínu. Hovořilo se o možnosti, že Íránci "uklízejí" stopy po svých aktivitách.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy