Inspektoři kvůli jádru prověří i íránskou základnu Parčín

ČTK ČTK
20. 8. 2015 17:15
Po dohodě s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii nemusí Íránci zpřístupnit vojenské zařízení Parčín, ale musí dokázat, že tam neprováděli jaderný výzkum.
Íránský ministr zahraničí při mezinárodním jednání ve Vídni.
Íránský ministr zahraničí při mezinárodním jednání ve Vídni. | Foto: Reuters

Teherán/Vídeň - Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) je spokojená s podmínkami, jaké si vyjednala s Íránem pro inspekci vojenského zařízení Parčín.

MAAE zajímá, zda tam Íránci neprováděli testy potřebné pro vojenský jaderný výzkum. Pokud se to nepotvrdí, přibližuje se tak podle agentury Reuters Írán ke zrušení mezinárodních sankcí.

Umožní to dohoda, kterou s ním v červenci uzavřelo šest světových mocností. Za zpomalení íránského jaderného programu mají být zrušeny sankce. Dodržování podmínek dohody monitoruje MAAE.

Ta opakovaně a zatím bez úspěchu žádala o zpřístupnění Parčínu. Íránci to odmítali s tím, že jde o vojenské zařízení, které nespadá do dohod o monitorování jeho jaderných zařízení.

MAAE získala informace, že v Parčínu byly v minulosti možná prováděny hydrodynamické testy, kterými se zjišťuje reakce materiálu vystaveného velkému tlaku, jaký vzniká například při nukleární explozi.

Mezinárodní agentura pro atomovou energii dnes oznámila, že podle vlastního ujednání s Teheránem do Parčínu nevyšle své inspektory, ale že si vyžádá informace, které pro ni na místě ověří Íránci. Reuters napsal, že zástupci MAAE odmítli podat bližší vysvětlení s tím, že dohoda s Teheránem je důvěrná. Mluvčí agentury Serge Gas pouze řekl, že ujednání je v souladu s ověřovacími metodami MAAE.

Republikáni v americkém Kongresu Íránu nevěří

Červencovou dohodu musí v USA schválit ještě Kongres, ale prezident Barack Obama je i v případě zamítnutí připraven rozhodnutí zákonodárců vetovat.

Republikánský senátor Lindsey Graham řekl, že by ujednání mezi MAAE a Íránem mělo být zveřejněno, a ne drženo v tajnosti. Připojil se k němu i předseda Sněmovny reprezentantů John Boehner. "Proč Kongres a americký národ nemají k dispozici tuto tajnou část dohody? Proč by se mělo důvěřovat Íránu a dávat mu možnost, aby provedl sám inspekci ve vojenském objektu, který se snažil před světem ukrýt?" řekl.

K největším kritikům červencové dohody patří Izrael, který se nyní snaží využít svůj vliv v Kongresu. V minulých dnech Izraelci poukazovali na to, že na satelitních snímcích je patrná zvýšená aktivita v Parčínu. Hovořilo se o možnosti, že Íránci "uklízejí" stopy po svých aktivitách.

 

Právě se děje

Další zprávy