Industriální romantika. Projděte se podél iráckých ropovodů

Industriální romantika. Projděte se podél iráckých ropovodů
Odhadované irácké zásoby ropy činí 112 miliard barelů. Jsou třetí největší na světě po Saúdské Arábii a Íránu.
Rafinérie v Kirkúku, kde se nachází jedno z největších ropných polí v Iráku i na světě.
Irácká ekonomika je založená na ropě, ale zařízení v zemi jsou zastaralá a potřebují investice.
Irák chce za šest let těžit 12 milionů barelů denně. To by bylo nejvíce na světě po Saúdské Arábii a Rusku. Nyní vytěží denně něco přes dva miliony barelů.
Foto: Reuters

Basra - Američtí vojáci pomalu opouštějí Irák, tento týden odešla poslední bojová jednotka. Zbývajících necelých 50 tisíc Američanů už jen cvičí irácké vojáky. Ti mají nyní na starosti také ochranu ropovodů před sabotážemi. Vydejte si s nimi ve fotografiích agentury Reuters na obhlídku ropovodů na jihu i severu země.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Počet poštovních zásilek ze zemí mimo EU se v celním řízení od července až ztrojnásobí

Počet poštovních zásilek ze zemí mimo Evropskou unii, které podléhají celnímu řízení, se od července až ztrojnásobí. Důvodem jsou nová pravidla EU, podle kterých je nutné i za zásilky s hodnotou do 22 eur odvádět DPH. Vyplývá to z vyjádření zástupců Celní správy a České pošty na čtvrteční tiskové konferenci.

Loni prošlo celním řízením okolo 18 milionů poštovních zásilek, o rok dříve to bylo 28 milionů. Pokles způsobila pandemie koronaviru. Podle generálního ředitele Romana Knapa pošta v současnosti denně doručuje 30 000 až 50 000 zásilek, které budou podléhát celnímu řízení.

V současné době zásilky nízké hodnoty prochází jednoduchým celním řízením, které zajišťuje poštovní operátor či přepravce. Příjemce zásilky nemusí prakticky nic řešit a objednané zboží je mu přímo poštovním operátorem nebo expresním přepravcem doručeno. Nově bude muset příjemce podávat elektronické celní prohlášení. To se dosud vztahovalo na balíky s cenou od 22 do 150 eur.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Policie obvinila útočníka, který napadl zdravotní sestru v nymburské nemocnici lopatou

Policie ve čtvrtek dopoledne obvinila útočníka, který v úterý večer v nymburské nemocnici napadl zdravotní sestru lopatou. Muž se k činu přiznal, jeho motivem bylo dostat se do vězení. Policisté podají návrh na vzetí obviněného do vazby, soud bude o návrhu rozhodovat nejpozději v pátek dopoledne, řekla ve čtvrtek policejní mluvčí Petra Potočná.

"Dnes v dopoledních hodinách kriminalisté zahájili trestní stíhání jednatřicetiletého muže pro spáchání trestného činu těžké ublížení na zdraví ve stadiu pokusu," uvedla Potočná. Kriminalisté mu navíc prokázali spáchání další majetkové a násilné trestné činnosti.

"K motivu napadení zdravotní sestry uvedl, že čin spáchal úmyslně a z důvodu touhy dostat se do vězení," dodala Potočná. Muž v úterý večer vnikl do objektu nemocnice, kde zezadu přistoupil ke zdravotní sestře a udeřil ji lopatou do hlavy. Žena skončila ze zraněním v nemocnici.

Zdroj: ČTK
Další zprávy