Indové protestují proti Buddhaparku

Blahoslav Hruška
20. 9. 2007 10:12
Nadace z USA staví obří komplex na severu Indie
Obří socha Buddhy. Zatím jen jako počítačová simulace.
Obří socha Buddhy. Zatím jen jako počítačová simulace. | Foto: Maitreya Project

Kušinagar - Socha Buddhy dvaapůlkrát vyšší než petřínská rozhledna, nemocnice, nové letiště a obchody. To vše slibují američtí investoři chudým Indům ve státě Uttarpradéš. 

Nové obchodní a duchovní centrum na severu Indie plánuje vystavět Nadace pro zachování mahájánového buddhismu se sídlem v americkém Portlandu.

Stovky místních zemědělců ale proti projektu Maitreya (ze sanskrtského maitréja, "prodchnutého něhou", jednoho z přídomků Buddhy) ostře protestují. Nesouhlasí totiž s odstupným, které jim za jejich půdu nabízí indická státní správa.

Strach z vysídlení

Ještě horší než ztráta tří set hektarů půdy je ale hrozba nuceného vysídlení. Kvůli komplexu svatyní a obchodů se indická vláda chystá přesunout na 20 tisíc lidí. Celou akci je přitom rozhodnuta provést i násilím.

"Naše země je naším životem. A máme odvahu. Pokud máme umřít, tak umřeme," citoval list Christian Science Monitor Rámu Prašada Gonda, jednoho z vůdců rolnických protestů.

Chudí rolníci jsou v Uttarpradéši rukojmí místní vlády.
Chudí rolníci jsou v Uttarpradéši rukojmí místní vlády. | Foto: Reuters

Nadace si ale nad místními myje ruce. "Proces získávání půdy je podle zákona zcela v pravomoci vlády Uttarpradéše," tvrdí Linda Gatterová z britské pobočky Maitreya Project.

Projekt za 250 miliónů dolarů

Kromě pohrdavého přístupu investora je tu ale ještě větší problém. Buddhisté z amerického Portlandu totiž celý komplex v hodnotě 250 milionů dolarů staví v místech, kde podle legendy zemřel sám Buddha.

Kušinagar, místo, kde historický Gautáma Buddha prožil svou parinirvánu, konečné osvícení, je považován za čtvrté nejsvětější místo buddhismu.

Buddha přitom ve svém učení považoval péči o materiálno za zavrženíhodné ulpívání.

"Nedbalost, jakou projevuje vedení projektu Maitréja, zpochybňuje ideologické základy, na nichž chce organizace vystavět sochu symbolizujícího Buddhu, prodchnutého něhou," domnívá se antropoložka Jessica Falconeová z Cornellovy university v USA.

 

Právě se děje

Další zprávy