Indonéský prezident Widodo se prohlásil vítězem voleb

ČTK ČTK
18. 4. 2019 14:21
Dosavadní indonéský prezident Joko Widodo se ve čtvrtek prohlásil vítězem středečních prezidentských voleb. Uvedl, že podle neoficiálních výsledků získal 54 procent hlasů.
Joko Widodo po prezidentských volbách.
Joko Widodo po prezidentských volbách. | Foto: Reuters

"Musíme počkat na oficiální výsledky. Ale neoficiální rychlé součty od 12 akreditovaných organizací hovoří jasně… Já jsem získal 54,5 procenta, zatímco Prabowo 45,5 procenta," řekl na tiskové konferenci na jihu metropole Jakarty někdejší guvernér tohoto města Joko Widodo.

Bývalý armádní generál spojený s někdejším suhartovským diktátorským režimem Prabowo Subianto, který byl stejně jako v minulých volbách Widodovým hlavním soupeřem, ale tvrdí, že na základě výsledků zjištěných jeho štábem zvítězil on, a to dokonce se ziskem 62 procent hlasů. Oficiální výsledky má volební komise oznámit 22. května.

Neoficiální "rychlé součty" hlasů, které nabízejí renomované organizace s akreditací od indonéských volebních úřadů, vycházejí ze vzorků z volebních místností po celé zemi. Agentura Reuters poznamenala, že tato sčítání se při předcházejících volbách ukázala jako spolehlivá.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy