Indonésie nepovolí film o vraždě novinářů rukama vojáků

hp
2. 12. 2009 17:37
Indonéská vojska zastřelila 6 novinářů při invazi do Východního Timoru v roce 1975

Jakarta - Indonésie zakázala promítat film, který popisuje smrt šesti zahraničních novinářů během invaze indonéských vojsk do Východního Timoru v roce 1975.

Tehdy v zemi probíhala občanská válka, která vypukla po ukončení portugalské koloniální nadvlády.

Jakartský Klub zahraničních korespondentů (JFCC) musel zrušit plánované promítání poté, kdy jim bylo oznámeno, že ho cenzorský úřad zakázal. Členové klubu se ale přesto nenechali zákazem odradit a film pustili divákům tajně na soukromém promítání v úterý v noci.

"Neobdrželi jsme sice žádné oficiální oznámení, ale po konzulataci s našimi právními poradci jsme se rozhodli, že by to bylo příliš riskantní. Narozdíl od soukromého promítání bychom promítáním filmu na veřejném místě porušili zákon," vysvětlil serveru BBC ředitel JFCC Jason Tedjasukman.

Podle indonéských úřadů zemřeli novináři nešťastnou náhodou při křížové palbě. V roce 2007 ovšem australský koroner při ohledání pozůstatků novinářů zjistil, že byli popraveni.

Jeden novozélandský, dva australští a dva britští novináři byli zavražděni v pohraničním městě Balibo poté, co se vzdali indonéským vojskům, která vtrhla do Východního Timoru. Šestý zavražděný novinář, Australan, byl zabit krátce poté, co indonéská vojska zaútočila na hlavní město Dili.

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Všechny australské vlády během minulých let přijaly postoj Indonésie a označily smrt novinářů za nešťastnou událost. Australská policie ale na začátku tohoto roku oznámila, že znovu otevírá vyšetřování smrtelných válečných zločinů.

Veřejné promítání filmu nezrušil jen klub, ale také organizátoři jakartského mezinárodního filmového festivalu Jiffest, kde měli mít původně diváci možnost film zhlédnout. 

"Řekli nám, že tento snímek nemůžeme pustit. Důvod nebyl moc jasný. Pravděpodobně kvůli obavám, že by to mohlo narušit vztahy s Východním Timorem a Austrálií," řekl pro BBC manažer Jiffestu Nauval Yazid.

Odhaduje se, že během pětadvacetileté indonéské okupace zemřelo nejméně sto tisíc obyvatel Východního Timoru. Země získala oficiálně nezávislost až v roce 2002.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Odvolací soud zpřísnil vězení historikovi z 3,5 roku na 13 let

Odvolací soud v ruském městě Petrozavodsku v úterý výrazně zpřísnil trest vězení historikovi Juriji Dmitrijevovi, známému odhalováním zločinů z éry komunistického diktátora Josifa Stalina. Dmitrijev byl v první instanci odsouzen za sexuální násilí ke 3,5 roku odnětí svobody, v úterý odešel od soudu s 13 lety vězení, informovala ruská média. Kritici považují proces za vykonstruovaný, zaměřený na diskreditaci historika a znehodnocení jeho díla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy