Indolog Zbavitel: Občanská válka v Indii nevypukne

Martin Novák Martin Novák
27. 11. 2008 19:00
Podle známého českého experta ale asijskou zemi čekají těžké časy
Hořící hotel Tádž Mahal Palace v Bombaji.
Hořící hotel Tádž Mahal Palace v Bombaji. | Foto: Reuters

Bombaj - Indií otřásla v noci ze středy na čtvrtek ofenzíva teroristů v největším městě Bombaji.

Útočníci stříleli v ulicích a na nádraží, pronikli do hotelů Tadž Mahal Palace a Oberoi. Více než sto lidí zahynulo, útočníci zajali jako rukojmí několik cizinců, na něž v hotelích narazili.

O možných dopadech hrůzy v ulicích Bombaje na Indii hovoří v rozhovoru pro online deník Aktuálně.cz Dušan Zbavitel, známý český indolog a autor mnoha knih o této zemi.

A.cz: Podnítí tento masakr nějakou novou vlnu nepřátelství mezi muslimy a hinduisty v Indii ?

Zcela nepochybně ano. Útok v takovém měřítku určitě posílí protimuslimské nálady. V Indii je rovněž dost hinduistických radikálů, kteří se toho chytnou. Bohužel očekávám, že to bude mít pro Indii velmi negativní důsledky. Těch útoků už navíc v poslední době bylo hodně.

A.cz: Takže je na místě hovořit i o hrozbě občanské války?

Ne, to bych neřekl. Za prvé ta muslimská menšina je početně přece jen slabá (zhruba 13 procent - pozn. red.) a také je třeba vidět, že drtivá většina indických muslimů tento terorismus neschvaluje a teroristy nepodporuje. Což si samozřejmě na druhé straně většina nemuslimských Indů uvědomuje.

A.cz: K útoku se hlásí dosud neznámá organizace Dekánští Mudžahedíni. Co to může být za lidi?

To si skutečně netroufám posuzovat. Možná, že ani sami Indové si nejsou jistí. Proto tak dlouho nic nezveřejňují. Takže je třeba počkat. Nejspíš to byli Indové a nepřekvapilo by mne, kdyby byli nějak napojení na Al-Káidu nebo od ní dostali zbraně. Rozhodně jsou to lidé, které Al-Káida přinejmenším inspirovala. To je vidět na způsobu toho útoku.

Útoky si vyžádaly přes sto mrtvých.
Útoky si vyžádaly přes sto mrtvých. | Foto: Reuters

A.cz: Jsou indické ozbrojené síly na dostatečné úrovni, aby teroristické kampani úspěšně čelily?

Indická armáda je dost efektivní, kvalitní a dobře vycvičená. Možná i kvůli tomu, že je vzhledem k velkému počtu obyvatel Indie poměrně malá. O indické policii valné mínění nemám. Řada případů nebyla nikdy zcela došetřena a uzavřena. Vykazuje dost slabé výsledky.

A.cz: Co znamená pro Indii a Bombaj hotel Tádž Mahal Palace, který si vybrali teroristé za jeden z cílů?

Je to možná nejstarší luxusní, pětihvězdičkový hotel v Indii. Skutečně nádherný, jednou jsem v něm byl ubytován. Rozhodně je to významný symbol Bombaje.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman nedostal z Hradu pozvánku na 28. října

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zatím nedostal pozvánku na slavnostní udílení státních vyznamenání na Pražském hradě 28. října. Pozvání nedostal ani loni. Nejvyšší žalobce se zhruba před dvěma lety odmítl dostavit na schůzku s prezidentem Milošem Zemanem v době, kdy státní zastupitelství dohlíželo na vyšetřování kauzy v Lesní správě Lány.

"Od té doby, kdy pan nejvyšší státní zástupce odmítl schůzku s panem prezidentem za situace, kdy bylo Nejvyšší státní zastupitelství činné v kauze Lesní správy Lány, pan nejvyšší státní zástupce žádné pozvání na Hrad nedostal a s žádným už ani nepočítá," řekl tehdy mluvčí nejvyššího žalobce Petr Malý.

Zdroj: ČTK
Další zprávy