Batolata tráví dny přivázaná ke kameni. Ženy pracující na stavbách je nemají kam dát

Reuters Zahraničí Reuters, Zahraničí
18. 5. 2016 12:30
V Indii je asi 40 milionů stavebních dělníků, z nichž minimálně pětinu tvoří ženy. Slouží jako levná pracovní síla bez jakýchkoliv záruk bezpečnosti pro ně a jejich děti. Často za prací migrují, a žijí proto přímo na stavbách.
Šivani se batolí s páskou uvázanou k noze.
Šivani se batolí s páskou uvázanou k noze. | Foto: Reuters

Dillí - Šivani má teprve patnáct měsíců, ale notnou část dne tráví bez rodičů, navíc se smyčkou kolem nohy - přivázaná plastovou páskou ke kameni.

Ve čtyřicetistupňovém vedru si dlouhé hodiny musí hrát na pouhých dvou metrech čtverečních.

Její matka i otec pracují jako stavební dělníci na západě Indie, kde za necelé čtyři dolary celý den kopou díry pro elektrické vedení.

Shivani tráví přivázaná ke kameni devět hodin denně.
Shivani tráví přivázaná ke kameni devět hodin denně. | Foto: Reuters

Protože není nikdo, kdo by se jim o dcerku postaral, bere ji matka do práce s sebou. A uvázáním ke kameni dosáhne toho, že se Šivani nikam nezaběhne a na staveništi se jí nic nestane.

"Svážu ji proto, aby nemohla jít na silnici. Můj nejmladší syn má tři a půl roku a není schopen ji ohlídat," svěřila se třiadvacetiletá Sarta fotoreportérovi agentury Reuters.

"Je tu hustý provoz, nemám jinou možnost. Dělám to pro její bezpečnost," vysvětluje, zatímco Šivani naříká.

V Indii pracuje asi 40 milionů stavebních dělníků, z nichž minimálně pětinu tvoří ženy. Většinou jde o chudé migranty, kteří cestují napříč zemí a pomáhají budovat infrastrukturu nově vzkvétajících měst.

Alespoň nikam neuteče a nepřivodí si na stavbě zranění.
Alespoň nikam neuteče a nepřivodí si na stavbě zranění. | Foto: Reuters

Po celé zemi proto není neobvyklé vidět malé děti batolící se v písku a bahně, zatímco jejich rodiče nosí cihly nebo kopou základy nových silnic či luxusních domů. Mnoho takových rodin žije ve stanech přímo na místě stavby, nebo - jako Šivanina rodina - rovnou pod širým nebem.

Indické stavební společnosti si najímají levnou pracovní sílu a na bezpečnostní podmínky nedohlížejí. Také zaměstnavatelé Sarty dělají, že nic nevidí. "Nezajímají se o nás a naše děti, ale jen o naši práci," stěžuje si.

Když se chtěl reportér druhý den na místo opět vrátit, dělníci ho na stavbu už nevpustili a házeli na něj kamení.

 

Právě se děje

Další zprávy