Mimořádná zpráva

Indie začne opět mluvit s Pákistánem

Reuters, čtk, zah
16. 9. 2006 20:50
Havana - Indie a Pákistán obnoví mírové rozhovory. Slíbili to dnes jejich představitelé v kubánské Havaně.

"Shodli jsme se, že mírový proces musíme udržet... pověřili jsme své ministry zahraničí, aby obnovili přímé rozhovory," citovala agentura Reuters indického premiéra Manmóhana Singha, který je na setkání představitelů zemí z Hnutí nezúčastněných.

Tamtéž je nyní pákistánský prezident Parvíz Mušaraf, který citované prohlášení spolupodepsal. Oba státníci se naposledy setkali před rokem na půdě OSN.

Rozhovory mezi asijskými sousedy vyzbrojenými jadernými zbraněmi byly přerušeny po bombových útocích v Mumbai 11. července tohoto roku. Zahynulo při nich 186 lidí.

Vláda v Novém Dillí obvinila z přípravy atentátů pákistánskou skupinu Lashkar-e-Taiba.

Indicko-pákistánský mírový proces začal v roce 2004 poté, co se rivalové ocitli na pokraji čtvrté války. Napětí bylo živeno násilím páchaným separatisty ve sporném Kašmíru a smrtící útoky po celé Indii, z nichž byly viněny islamistické militantní skupiny z Pákistánu.

Boj o kontrolu nad pohraničním územím Kašmíru, na který Indie i Pákistán po desetiletí vznášejí nárok, vyústil od roku 1947 už ve tři války a od vypuknutí povstání muslimských separatistů v roce 1989 stál nejméně 44 tisíc lidských životů.

Obnovená jednání se kromě Kašmíru mají zaměřit i na otázky ochrany jaderných zařízení obou zemí, oznámily oficiální zdroje.

Lepší vztahy mezi oběma státy by pomohly stabilizovat jižní část Asie, kde rostoucí počet násilností v Afghánistánu, obnovené boje na Srí Lance a napětí v Nepálu narušují stabilitu regionu, tvrdí analytici.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

před 49 minutami

Prováděcí zákon k brexitové dohodě prošel první zkouškou, poslanci ale odmítli projednávací plán

Britští poslanci posunuli prováděcí zákon k brexitové dohodě do další fáze legislativního procesu. Návrh prošel první zkouškou v dolní komoře britského parlamentu, když jej po druhém čtení podpořilo 329 zákonodárců, zatímco proti bylo jen 299. Britská média úvodní vítězství vlády očekávala. Poslanci ale později odmítli plán projednávání prováděcího zákona k brexitové dohodě. Vadí jim, že jim vláda na schvalování zákona vyhradila jen tři dny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy