Indie uvolňuje omezení v Kašmíru, bezpečnostní síly ale zůstávají v pohotovosti

ČTK / Reuters
17. 8. 2019 11:43
Indická vláda začala uvolňovat omezení ve státě Džammú a Kašmír, kterému začátkem srpna odebrala zvláštní status. Tento krok vyhrotil napětí v tomto státě i ve vztazích se sousedním Pákistánem. Obnovuje se telefonické spojení, fungování úřadů i zásobování. V některých částech už neplatí ani zákaz vycházení.
Ve státě Džammú a Kašmír se uvolňují omezení, pohotovost ale zůstává.
Ve státě Džammú a Kašmír se uvolňují omezení, pohotovost ale zůstává. | Foto: Reuters

Dnes se po téměř dvou týdnech, kdy byla oblast odříznuta od světa, začalo obnovovat telefonické spojení a mají se otevřít státní úřady. Omezení podle místní správy ve většině míst už neplatí; jídla a dalších zásob je ve státě dostatek. Místní policie uvedla, že v některých částech už neplatí zákaz vycházení a "situace je klidná". 

Kašmír je v převážně hinduistické Indii jediným územím, kde tvoří většinu muslimové. Na tento region si činí nárok Dillí i Islámábád, obě země mají pod kontrolou jenom část území. Povstalci od roku 1989 bojují proti indické vládě a požadují vznik samostatného státu, nebo sjednocení Kašmíru pod pákistánskou vládou. Konflikt si už vyžádal téměř 70 tisíc obětí.

Školy se v Džammú a Kašmíru mají otevřít v pondělí a veřejná doprava se obnoví postupně v závislosti na bezpečnostní situaci, uvedl zástupce místní zprávy.

Světe, probuď se

Bezpečnostní síly v regionu zůstávají po pátečním protestu v místní metropoli Šrínagar v pohotovosti. Proti mimořádným opatřením zde protestovaly stovky lidí, kteří se střetli s policií. Ta proti nim zakročila slzným plynem. Protestující nesli zelené islámské vlajky a transparenty s nápisem: "Zastavte genocidu v Kašmíru, probuď se, světe."

O situaci v Kašmíru v pátek za zavřenými dveřmi jednala na popud Číny a Pákistánu Rada bezpečnosti OSN, která na závěr nevydala žádné oficiální prohlášení. "( Lidé v regionu) jsou sice odříznutí (od světa)… ale jejich hlas byl dnes vyslyšen," komentoval zasedání pákistánský vyslanec.

Krokem Dillí z 5. srpna přišel region mimo jiné o výsadu schvalovat vlastní zákony a povolovat občanům z jiných částí Indie vlastnictví půdy.

Od odebrání zvláštního statusu platil takřka úplný zákaz vycházení, obchody byly až na výjimky zavřené, oblast je odříznuta od internetu a indičtí vojáci a zátarasy jsou v kašmírském údolí doslova všudypřítomné.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Zemřel autor dobrodružných bestsellerů Clive Cussler

Ve věku 88 let zemřel americký autor dobrodružných knih Clive Cussler, který po celém světě prodal desítky milionů výtisků svých knih spojených s postavou hlavního hrdiny, oceánografa Dirka Pitta. O jeho pondělním úmrtí ve středu informovala agentura AP. Cusslerovy bestsellery vyšly ve více než 40 jazycích, včetně češtiny.

Cussler je autorem více než 80 dobrodružných románů, největšího ohlasu však dosáhla série inspirovaná jeho vlastním vášnivým zájmem o hledání lodních vraků. Hlavním hrdinou více než dvacítky knih učinil autor své alter ego Dirka Pitta, který řeší detektivní případy, pátrá po ztracených pokladech na dně oceánů a snaží se rozplést záhadné mocenské konspirace.

"Předlohou pro Dirka jsem byl já sám. Oba jsme stejně vysocí a máme zelené oči… Jediný rozdíl je, že on to umí lépe se ženami a že zestárl jen o deset let, zatímco já o 50," řekl Cussler v jednom z rozhovorů, z nějž citoval server BBC.

Zdroj: ČTK
Další zprávy