Indie uvolňuje omezení v Kašmíru, bezpečnostní síly ale zůstávají v pohotovosti

ČTK / Reuters
17. 8. 2019 11:43
Indická vláda začala uvolňovat omezení ve státě Džammú a Kašmír, kterému začátkem srpna odebrala zvláštní status. Tento krok vyhrotil napětí v tomto státě i ve vztazích se sousedním Pákistánem. Obnovuje se telefonické spojení, fungování úřadů i zásobování. V některých částech už neplatí ani zákaz vycházení.
Ve státě Džammú a Kašmír se uvolňují omezení, pohotovost ale zůstává.
Ve státě Džammú a Kašmír se uvolňují omezení, pohotovost ale zůstává. | Foto: Reuters

Dnes se po téměř dvou týdnech, kdy byla oblast odříznuta od světa, začalo obnovovat telefonické spojení a mají se otevřít státní úřady. Omezení podle místní správy ve většině míst už neplatí; jídla a dalších zásob je ve státě dostatek. Místní policie uvedla, že v některých částech už neplatí zákaz vycházení a "situace je klidná". 

Kašmír je v převážně hinduistické Indii jediným územím, kde tvoří většinu muslimové. Na tento region si činí nárok Dillí i Islámábád, obě země mají pod kontrolou jenom část území. Povstalci od roku 1989 bojují proti indické vládě a požadují vznik samostatného státu, nebo sjednocení Kašmíru pod pákistánskou vládou. Konflikt si už vyžádal téměř 70 tisíc obětí.

Školy se v Džammú a Kašmíru mají otevřít v pondělí a veřejná doprava se obnoví postupně v závislosti na bezpečnostní situaci, uvedl zástupce místní zprávy.

Světe, probuď se

Bezpečnostní síly v regionu zůstávají po pátečním protestu v místní metropoli Šrínagar v pohotovosti. Proti mimořádným opatřením zde protestovaly stovky lidí, kteří se střetli s policií. Ta proti nim zakročila slzným plynem. Protestující nesli zelené islámské vlajky a transparenty s nápisem: "Zastavte genocidu v Kašmíru, probuď se, světe."

O situaci v Kašmíru v pátek za zavřenými dveřmi jednala na popud Číny a Pákistánu Rada bezpečnosti OSN, která na závěr nevydala žádné oficiální prohlášení. "( Lidé v regionu) jsou sice odříznutí (od světa)… ale jejich hlas byl dnes vyslyšen," komentoval zasedání pákistánský vyslanec.

Krokem Dillí z 5. srpna přišel region mimo jiné o výsadu schvalovat vlastní zákony a povolovat občanům z jiných částí Indie vlastnictví půdy.

Od odebrání zvláštního statusu platil takřka úplný zákaz vycházení, obchody byly až na výjimky zavřené, oblast je odříznuta od internetu a indičtí vojáci a zátarasy jsou v kašmírském údolí doslova všudypřítomné.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 42 minutami

Summit EU se shodl na dosažení klimatické neutrality do roku 2050

Lídři zemí Evropské unie se dnes po dlouhém vyjednávání shodli, že EU bude do poloviny století klimaticky neutrální. Informoval o tom předseda Evropské rady Charles Michel. Podle informací ČTK obsahují závěry zmínku o jaderné energii jako součásti energetického mixu, kterou prosazovalo Česko. Dočasnou výjimku si podle diplomatických zdrojů vyjednalo Polsko.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy