Indie uvolňuje omezení v Kašmíru, bezpečnostní síly ale zůstávají v pohotovosti

ČTK / Reuters
17. 8. 2019 11:43
Indická vláda začala uvolňovat omezení ve státě Džammú a Kašmír, kterému začátkem srpna odebrala zvláštní status. Tento krok vyhrotil napětí v tomto státě i ve vztazích se sousedním Pákistánem. Obnovuje se telefonické spojení, fungování úřadů i zásobování. V některých částech už neplatí ani zákaz vycházení.
Ve státě Džammú a Kašmír se uvolňují omezení, pohotovost ale zůstává.
Ve státě Džammú a Kašmír se uvolňují omezení, pohotovost ale zůstává. | Foto: Reuters

Dnes se po téměř dvou týdnech, kdy byla oblast odříznuta od světa, začalo obnovovat telefonické spojení a mají se otevřít státní úřady. Omezení podle místní správy ve většině míst už neplatí; jídla a dalších zásob je ve státě dostatek. Místní policie uvedla, že v některých částech už neplatí zákaz vycházení a "situace je klidná". 

Kašmír je v převážně hinduistické Indii jediným územím, kde tvoří většinu muslimové. Na tento region si činí nárok Dillí i Islámábád, obě země mají pod kontrolou jenom část území. Povstalci od roku 1989 bojují proti indické vládě a požadují vznik samostatného státu, nebo sjednocení Kašmíru pod pákistánskou vládou. Konflikt si už vyžádal téměř 70 tisíc obětí.

Školy se v Džammú a Kašmíru mají otevřít v pondělí a veřejná doprava se obnoví postupně v závislosti na bezpečnostní situaci, uvedl zástupce místní zprávy.

Světe, probuď se

Bezpečnostní síly v regionu zůstávají po pátečním protestu v místní metropoli Šrínagar v pohotovosti. Proti mimořádným opatřením zde protestovaly stovky lidí, kteří se střetli s policií. Ta proti nim zakročila slzným plynem. Protestující nesli zelené islámské vlajky a transparenty s nápisem: "Zastavte genocidu v Kašmíru, probuď se, světe."

O situaci v Kašmíru v pátek za zavřenými dveřmi jednala na popud Číny a Pákistánu Rada bezpečnosti OSN, která na závěr nevydala žádné oficiální prohlášení. "( Lidé v regionu) jsou sice odříznutí (od světa)… ale jejich hlas byl dnes vyslyšen," komentoval zasedání pákistánský vyslanec.

Krokem Dillí z 5. srpna přišel region mimo jiné o výsadu schvalovat vlastní zákony a povolovat občanům z jiných částí Indie vlastnictví půdy.

Od odebrání zvláštního statusu platil takřka úplný zákaz vycházení, obchody byly až na výjimky zavřené, oblast je odříznuta od internetu a indičtí vojáci a zátarasy jsou v kašmírském údolí doslova všudypřítomné.

 

Právě se děje

Další zprávy