Indie si chce od Rusů pronajmout další jadernou ponorku, píše Kommersant

ČTK ČTK
12. 7. 2016 21:06
Podle ruského listu Kommersant se Rusko a Indie blíží k dohodě o pronájmu další jaderné ponorky. Indie si od Moskvy už dříve pronajala jadernou ponorku Něrpa. Dillí zamýšlí případnou novou akvizici nechat zmodernizovat a vyzbrojit rusko-indickými střelami BrahMos, tvrdí list s odvoláním na informace od indického zastoupení na výstavě v Jekatěrinburgu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Moskva - Rusko a Indie se přiblížily k dohodě o pronájmu druhé ruské jaderné ponorky. Napsal to obvykle dobře informovaný ruský list Kommersant. Indie už má od Rusů pronajatou jadernou ponorku Něrpa, kterou překřtilo na Čakra, a stejného typu má být podle listu i druhý přírůstek.

Dillí se nyní podle deníku vzdalo záměru získat plavidlo nejmodernějšího typu a je ochotno smířit se s desetiletým pronájmem ponorky, která již slouží v ruském námořnictvu. Indie by ji nechala zmodernizovat a vyzbrojit rusko-indickými střelami BrahMos.

Kommersant s odvoláním na informace od indického zastoupení na výstavě v Jekatěrinburgu poznamenal, že po vypršení pronájmu by si Indie přála obě jaderné ponorky odkoupit.

Ruský vývozce zbraní Rosoboronexport se v tomto případě zdržel komentáře, jakkoli si obecně pochvaloval perspektivy růstu indicko-ruské spolupráce. Ještě před pár měsíci totiž ruští představitelé opakovaně popírali i samotná jednání o leasingu druhé jaderné ponorky s Indií, i když se podle deníku vedla už od roku 2012.

Momentálně jsou podle listu všechny problematické otázky vyřešeny a dospěly do stádia, kdy se neoficiálně hovoří o tom, že Indové si pronajmou ponorku sloužící v Tichooceánské flotile pod názvem Kašalot (Vorvaň obrovský). Její přizpůsobení požadavkům zákazníka si ale vyžádá určitý čas, takže ji Indové neobdrží dříve než na přelomu let 2019 a 2020, odhadl Kommersant. Zatím se ani neví, kdy by mohla být uzavřena smlouva.

Rusko v lednu 2012 předalo Indii do desetiletého pronájmu jadernou ponorku Něrpa (Tuleň bajkalský). Ponorku měla Indie převzít už v roce 2009, ale při jedné ze zkušebních plaveb v listopadu 2008 Něrpu postihla nehoda, kdy jedovatý plyn z protipožárního zařízení zabil 20 lidí na palubě. Cenu desetiletého pronájmu odhadovala média na více než 900 milionů dolarů (asi 22 miliard Kč).

Něrpa/Čakra je jednou z 15 víceúčelových jaderných ponorek třídy Ščuka-B (v kódu NATO Akula), postavených od roku 1984. Sama ponorka se začala stavět v roce 1991, tedy v době rozpadu Sovětského svazu, ale v chaotických 90. letech bylo financování zmrazeno. Dostavbu umožnily až peníze z Indie, ale i tak byla loď spuštěna na vodu teprve v roce 2008.

Podle dostupných údajů jsou ponorky tohoto typu schopny dosahovat maximální rychlosti 30 uzlů, ponořit se do hloubky 600 metrů a vydržet pod hladinou až 100 dnů. Podle tisku se vyznačují i velmi tichým chodem. Vyzbrojeny jsou torpédy a v ruském námořnictvu i řízenými střelami typu Granat s doletem 3200 kilometrů; ty ale na Něrpě kvůli mezinárodním omezením vystřídaly protilodní střely Klub-S s doletem 300 kilometrů.

Indie si už v roce 1988 pronajala sovětskou jadernou ponorku K-43 (v kódu NATO Charlie), přejmenovanou rovněž na Čakra, ale v roce 1991 sovětské vedení pod tlakem USA zápůjčku neprodloužilo.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Polské Slezsko pátrá po pumě, s níž její chovatel prchl do lesů

Slezské vojvodství na jihu Polska sleduje intenzivní pátrání po pumě a jejím chovateli. Muž se se šelmou dal v pátek na útěk do lesů před úředníky, kteří mu přišli zvíře odebrat na příkaz soudu.

Podle televizní stanice TVN24 chovatel, bývalý voják, koupil kotě pumy před několika lety v Česku a od té doby se o ně pečlivě staral. Nicméně pumy patří mezi nebezpečná zvířata, jejichž soukromý chov je v Polsku zakázán.

Muž byl několikrát odsouzen za ohrožování, až soudu nakonec došla trpělivost a nařídil zabavení kočkovité šelmy a její umístění do zoologické zahrady v Poznani. V pátek si pracovníci poznaňské zoo v doprovodu policistů přišli pro pumu k ilegálnímu chovateli do obce Ogrodzienieci, ležící asi 40 kilometrů severovýchodně od Katovic.

Chovatel se ale jejich snaze vzepřel - údajně je i ohrožoval nožem - a se šelmou "na vodítku" odkráčel do polí a lesů v okolí. Ředitelce zoologické zahrady Ewě Zgrabczyńské, která ho obvinila, že zvíře držel ve špatných podmínkách, podle médií vzkázal, že puma je "jeho dítě", které vychoval a nikdy se ho nevzdá.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Biker Cink získal čtvrtý domácí titul v cross country

Biker Ondřej Cink dokázal v Peci pod Sněžkou obhájit titul domácího šampiona v olympijské disciplíně cross country. Druhý byl při neúčasti Jaroslava Kulhavého, jenž spolu s Cinkem nepustil nikoho jiného na trůn již od roku 2013, Jan Škarnitzl. Bronz získal maratonský specialista Martin Stošek.

Devětadvacetiletý Cink potvrdil - stejně jako v předcházejícím závodě žen Jitka Čábelická - roli hlavního favorita. Celkem vyhrál republikový šampionát už počtvrté v kariéře. Oba úspěšní obhájci měli také před odložením olympijských her v Tokiu na příští rok nejblíže k tomu, aby reprezentovali pod pěti kruhy.

Dvojnásobný olympijský medailista a vítěz z her v Londýně 2012 Jaroslav Kulhavý dnes nestartoval. V pátek měl při tréninku nepříjemný pád a podstoupil i kontrolní rentgenové vyšetření v nemocnici.

Další zprávy