Indie se zbavila předsudků. Sex gayů už není zločin

Naďa Straková
2. 7. 2009 18:45
Gayové a lesbičky v Indii se dočkali bezprecedentního rozhodnutí
Indické lesbičky a gayové oslavují dnešní rozhodnutí vrchního soudu v New Delhi
Indické lesbičky a gayové oslavují dnešní rozhodnutí vrchního soudu v New Delhi | Foto: Reuters

Nové Díllí- Indičtí gayové a lesby dnes slaví. Podařilo se jim něco, oč usilovali celých osm let.

Indický vrchní soud v Novém Díllí dnes rozhodl, že sexuální styk mezi příslušníky stejného pohlaví není nezákonný. Zrušil tak bezmála 150 let starý britský koloniální zákon. Do této chvíle mohl člověk za svou homosexuální orientaci skončit ve vězení a zůstat v něm až deset let.

I přesto, že rozsudek platí pouze na území hlavního města Nové Díllí, jedná se o bezprecedentní rozhodnutí, které ovlivní životy mnoha indických občanů homosexuální orientace.

Ve svém rozkladu soud uvádí, že považovat homosexuální styk za zločin se rovná porušování základních lidských práv, chráněných indickou ústavou.

"Konečně Indie vstoupila do 21. století," okomentoval přelomové rozhodnutí Anjali Gopalan, ředitel zdravotní nadace FAZ, která soudní stížnosti před osmi lety podala.

Verdikt vrchního soudu může zvrátit už jen Nejvyšší soud.

Koloniální přežitek 

Pohlavní styk mezi dvěma lidmi stejného pohlaví je v Indii zakázán od dob koloniální nadvlády Velké Británie. Ta ve své državě v roce 1860 uzákonila kriminalizaci "tělesného styku, který je proti řádu přírody".

Zatímco Britové homosexuální styk ve své zemi učinili legálním v roce 1967, 148 let starý zákon je v Indii dodnes platný.

"Tento přežitek z dob britské koloniální nadvlády příliš dlouho upíral základní práva indickým občanům," píše ve svém prohlášení ředitel pobočky LGBT (lesby, gayové, bisexuálové a transsexuálové) lidsko-právní organizace Human Rights Watch Scott Long.

Foto: Reuters

„Toto dlouho očekávané rozhodnutí je důkazem toho, že Indie na své demokracii pracuje," dodal.
Ne všichni však toto pro gay komunitu klíčové rozhodnutí vítají. „Tento typ západní kultury je pro naši zemi nepřípustný," cituje agentura AP předního muslimského klerika z města Lucknow na severu země Maulanu Chalída Rashida Farangiho Mahaliho.

„Nemáme nic proti tomu, aby se dekriminalizovala homosexualita. Církev homosexuály nikdy nepovažovala za zločince," reagoval katolický kněz Dominic Emanuel z Rady katolický biskupů v rozhovoru pro britskou stanici BBC.

"Církev ale s chováním homosexuálů nesouhlasí. Styk mezi lidmi stejného pohlaví považujeme za nepřirozený, neetický a nemorální," dodal Emanuel.

Snadnější boj s HIV

V indické konzervativní společnosti je homosexualita stále tabuizována i přes to, že v poslední době hnutí aktivistů otevřeně podpořily některé bollywoodské hvězdy.

„Sociální stigma (homosexuálních párů) stále přetrvává. Máme před sebou ještě dlouhou cestu," prohlásil editor prvního indického časopisu zabývající se homosexuální tématikou Ashok Row Kavi. „Také to zásadně pomůže zabránit dalším represím ze strany policie."

Foto: Reuters

„V oblasti boje proti epidemii AIDS je to ale velký posun kupředu. Gayové nyní mohou navštívit lékaře a otevřeně se o svých problémech bavit," míní Ashok Row Kavi. V Indii žije asi 2,5 milionů lidí nakažených virem HIV.

Ve chvíli, kdy je homosexualita zločin, lidé nakažení virem HIV se totiž vyhýbají jakémukoli kontaktu s lékaři či pracovníky nadací, kteří v rámci programů preventivní péče těmto lidem pomáhají. Spolu s aktivisty rozhodnutí soudu v Novém Dillí proto uvítala i Národní kontrolní rada pro otázky AIDS (Naco).

Zákaz homosexuálního styku není uzákoněn pouze v Indii, ale i v jiných bývalých britských koloniích. Z 80 zemí po celém světě, které kriminalizují styk mezi lidmi stejného pohlaví, více než polovina z nich kdysi spadala pod britskou správu. V Ugandě například gayové a lesby mohou být odsouzeny na doživotí.

 

Právě se děje

Další zprávy