reklama
 
 

Indie se loučí se zesnulou populární političkou a herečkou Džajarámovou. Na pohřeb přijede i premiér

6. 12. 2016 9:04
Se zesnulou indickou političkou a herečkou Džajalalithou Džajarámovou se ve městě Čennai loučily tisíce lidí. V úterý večer místního času proběhne i státní pohřeb, na nějž přijede premiér Naréndra Módí. Džajarámová se těšila velké popularitě, ale kritici jí vyčítali, že kolem sebe pěstovala kult osobnosti. Než v 80. letech vstoupila do politiky, hrála ve stovce filmů.

Dillí – Tisíce lidí se ve městě Čennaí loučily se zesnulou indickou populární političkou a bývalou filmovou hvězdou Džajalalithou Džajarámovou. Osmašedesátiletá předsedkyně vlády státu Tamilnádu prodělala v neděli infarkt a zemřela v pondělí v noci.

Davy míří k vystavené rakvi pokryté indickou vlajkou, policie z obav před nepokoji povolala posily. V Tamilnádu platí sedmidenní smutek a centrální vláda v Dillí na úterý vyhlásila celostátní svátek na znamení respektu k zesnulé. Pro Džajarámovou bude v úterý večer místního času uspořádán státní pohřeb, na nějž přijede premiér Naréndra Módí.

Potyčky nastaly před nemocnicí hned, když byla zveřejněna zpráva o úmrtí Džajarámové. Později se ale situace zklidnila a přes velký počet zájemců dav postupuje k rakvi spořádaně. Někteří truchlící plakali, jiní se bili do hlavy a do prsou.

Džajarámová zastávala úřad ministerské předsedkyně Tamilnádu po čtyři období. Těšila se velké popularitě, ale kritici jí vyčítali, že kolem sebe pěstovala kult osobnosti. Než v 80. letech vstoupila do politiky, hrála ve stovce filmů.

Džajarámová získala kontrolu nad stranou Všeindická Annáduraiova drávidská pokroková federace (AIADMK) a několikrát čelila obvinění z korupce. Šlo hlavně o spory kolem jejího osobního bohatství, jehož výše podle žaloby neodpovídala příjmům. Dvakrát – naposledy v roce 2014 – pobývala Džajarámová ve vězení. Loni ji soud ale obvinění zprostil, a otevřel jí tak cestu k návratu do politiky. Kvůli zdravotním problémům byla Džajarámová v péči nemocnice od září. Pro své stoupence zůstává významnou političkou, jež se zasadila o rozvoj Tamilnádu, který patří k ekonomicky nejvýznamnějším částem Indie.

autor: ČTK | 6. 12. 2016 9:04

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama