Indie se loučí se zesnulou populární političkou a herečkou Džajarámovou. Na pohřeb přijede i premiér

ČTK ČTK
6. 12. 2016 9:04
Se zesnulou indickou političkou a herečkou Džajalalithou Džajarámovou se ve městě Čennai loučily tisíce lidí. V úterý večer místního času proběhne i státní pohřeb, na nějž přijede premiér Naréndra Módí. Džajarámová se těšila velké popularitě, ale kritici jí vyčítali, že kolem sebe pěstovala kult osobnosti. Než v 80. letech vstoupila do politiky, hrála ve stovce filmů.
Pohřeb Džajalalithy Džajarámové.
Pohřeb Džajalalithy Džajarámové. | Foto: Reuters

Dillí – Tisíce lidí se ve městě Čennaí loučily se zesnulou indickou populární političkou a bývalou filmovou hvězdou Džajalalithou Džajarámovou. Osmašedesátiletá předsedkyně vlády státu Tamilnádu prodělala v neděli infarkt a zemřela v pondělí v noci.

Davy míří k vystavené rakvi pokryté indickou vlajkou, policie z obav před nepokoji povolala posily. V Tamilnádu platí sedmidenní smutek a centrální vláda v Dillí na úterý vyhlásila celostátní svátek na znamení respektu k zesnulé. Pro Džajarámovou bude v úterý večer místního času uspořádán státní pohřeb, na nějž přijede premiér Naréndra Módí.

Potyčky nastaly před nemocnicí hned, když byla zveřejněna zpráva o úmrtí Džajarámové. Později se ale situace zklidnila a přes velký počet zájemců dav postupuje k rakvi spořádaně. Někteří truchlící plakali, jiní se bili do hlavy a do prsou.

Džajarámová zastávala úřad ministerské předsedkyně Tamilnádu po čtyři období. Těšila se velké popularitě, ale kritici jí vyčítali, že kolem sebe pěstovala kult osobnosti. Než v 80. letech vstoupila do politiky, hrála ve stovce filmů.

Džajarámová získala kontrolu nad stranou Všeindická Annáduraiova drávidská pokroková federace (AIADMK) a několikrát čelila obvinění z korupce. Šlo hlavně o spory kolem jejího osobního bohatství, jehož výše podle žaloby neodpovídala příjmům. Dvakrát – naposledy v roce 2014 – pobývala Džajarámová ve vězení. Loni ji soud ale obvinění zprostil, a otevřel jí tak cestu k návratu do politiky. Kvůli zdravotním problémům byla Džajarámová v péči nemocnice od září. Pro své stoupence zůstává významnou političkou, jež se zasadila o rozvoj Tamilnádu, který patří k ekonomicky nejvýznamnějším částem Indie.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 5 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 5 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 6 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy