reklama
 
 

Indie: Přes sto lidí zahynulo při tlačenici v chrámu

30. 9. 2008 9:50
K tragédii došlo ve východním státě Radžastán

Džodhpur - Nejméně 113 lidí zahynulo v úterý podle agentury AFP při hinduistické slavnosti v západoindickém státě Radžastán.

Více než 25 tisíc poutníků dorazilo do města Džodhpur a shromáždilo se na kopci s pevností Mehrangarh Fort, kde se nachází i chrám Čamunda Devi. Byl to první den devítidenního hinduistického svátku Navratra na počest bohyně Matky.

V davu však vznikla panika, což podle místních úředníků způsobilo řetězovou reakci, která si kromě více než stovky mrtvých vyžádala také 150 zraněných.

Někteří z nich jsou ve vážném stavu. Navíc čísla nemusí být konečná, část lidí je stále pod troskami zdi a na místo míří další záchranáři.

"Lidé jsou stále pohřbeni pod zdí. Vytahujeme je ven," řekl AFP místní úředník Kiran Soni Gupta.

Poutníky pravděpodobně vyděsilo zřícení zdi, která se táhne podél úzké cesty vedoucí k chrámu. Podle jiné verze za to může i místní policie, která se snažila mezi poutníky udělat místo pro "VIP věřící".

Podobná neštěstí jsou v Indii poměrně běžná. Poutě probíhají většinou neorganizovaně a bez potřebné bezpečnostní asistence úřadů. Přibližně 150 lidí zahynulo i minulý měsíc v severoindickém státě Himáčalpradéš.

Čtěte také:
Povodně v Indii: 90 obětí, půl milionu lidí bez pomoci
V Indii bylo při oslavách ušlapáno 145 věřících

autoři: Roman Gazdík, gaz | 30. 9. 2008 9:50

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama