Indie odhalila gang lékařů obchodujících s orgány

Zdeněk Mihalco
30. 1. 2008 7:30
Ilegální transplantace prováděly desítky lékařů
Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie | Foto: Ludvík Hradílek

Dillí - Titulní stránky indických novin v posledních dnech zaplnily příběhy lidí, kteří byli výhrůžkami přinuceni k dárcovství ledviny. Policii se totiž podařilo rozkrýt gang lékařů nelegálně obchodujících s orgány.

Policisté vnikli do nemocnic a dalších budov na předměstí metropole Dillí , kde lékaři nelegálně odebírali ledviny. "Máme podezření, že tito lékaři v posledních letech odebrali čtyři sta až pět set ledvin," řekl indickému deníku Hindustan Times ředitel policie na předměstí Gurgaon Mohinder Lal. Lékař, který gang vedl, zatím policii uniká.

Celkem bylo do nelegálního obchodu zapleteno až padesát lékařů.

Vzbudil jsem se bez ledviny

Někteří lidé byli k dárcovství orgánů přinuceni. Za zákrok dostali zhruba 1300 dolarů, tedy něco přes 20 tisíc korun. Pacienti, kterým byla ledvina voperována, přitom zaplatili gangu desetinásobek.

Oběti, většinou chudí dělníci, policii vypověděli, že je členové gangu nalákali pod příslibem zisku lukrativního zaměstnání.

"Nabízeli mi práci. Když jsem předběžně souhlasil, zatáhli mě do místnosti, kde stál muž s pistolí," řekl televizi NDTV Mohammed Salim. "Pak mi odebrali krev, píchli injekci a uspali mě. Když jsem se s bolestmi vzbudil, řekli mi, že nemám ledvinu." 

Odebrané ledviny pak lékaři transplantovali přímo v Indii bohatým pacientům. Často šlo o cizince ze Západu, například ze Spojených států nebo Řecka.

Obchod s orgány je sice v Indii zakázán, ale země stále patří mezi světová centra nelegálních transplantací.

Orgánů je málo, černý trh se rozvíjí

Orgánů vhodných k transplantaci je celosvětově nedostatek, což znamená rozvoj černého trhu s orgány. Právě Indie patří mezi země, kde je systém nelegálních transplantací nejrozvinutější.

Například podle odhadu Světové zdravotnické organizace (WHO) se ročně provádí 21 tisíc transplantací jater, ale zdravotničtí experti odhadují celosvětovou poptávku na přinejmenším 90 tisíc.

V Česku podle policie k obchodu s orgány prakticky nedochází. Přesto mezi Čechy klesá důvěra v transplantace. Podle loňského průzkumu České transplantační společnosti má třetina Čechů obavy, že by se orgány mohly stát předmětem nelegálního obchodu.

Nelegální obchod s orgány - přečtěte si více:

Foto: Ludvík Hradílek
Obchod s orgány kvete. Hlavně ve Třetím světě
Foto: Ludvík Hradílek
Orgány na prodej, díl druhý: Ledviny z Egypta
 

Právě se děje

Další zprávy