Indie evakuovala kvůli obnovenému konfliktu s Pákistánem z pohraničí 10 tisíc lidí

1. 10. 2016 15:23
Kvůli konfliktu mezi Indií a Pákistánem muselo být od hranice v Kašmíru evakuováno deset tisíc lidí. Vzniklo 47 táborů, v kterých jsou ubytováni lidé z pohraniční linie. Indická armáda podle svého výkladu zaútočila na pákistánské ozbrojence, kteří se podle ní pokoušeli dostat se do indické části Kašmíru. Při přestřelce zemřeli nejméně dva pákistánští vojáci. Pákistán připsal za obnovené napětí odpovědnost Indii. Jeho vojáci údajně pouze reagovali na ničím nevyprovokovanou palbu z indické strany.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Reuters

Dillí - Indie evakuovala od hranice v Kašmíru kvůli obnovenému násilí 10 tisíc lidí. Jak upozornila stanice CNN, napětí mezi asijskými sousedy Indií a Pákistánemroste - i v sobotu na hranici pokračovala palba.

Indická armáda ve středu podle svého výkladu zaútočila na pákistánské ozbrojence, kteří se podle ní pokoušeli dostat se do indické části Kašmíru. Pákistán pak ve čtvrtek oznámil, že při přestřelce s indickými vojáky přišli o život dva pákistánští vojáci.

V sobotu přestřelky asi dvě hodiny pokračovaly a indická armáda je popsala jako střelbu z lehkých zbraní a minometů. "Jsme připraveni na všechny možnosti, ale situace je nyní klidná," sdělil člen správy státu Džammú a Kašmír Pavár Kotval.

Simrandíp Singh z téhož úřadu prohlásil, že pákistánští vojáci stříleli přes kašmírskou hranici dvakrát, i když ani při jednom nebyl nikdo zabit. "Zřídili jsme 47 táborů, abychom mohli ubytovat lidi, kteří odešli z pohraniční linie," řekl.

Pákistán připsal za obnovené napětí odpovědnost Indii. Jeho vojáci údajně pouze reagovali na ničím nevyprovokovanou palbu z indické strany. Pákistánská vláda uspořádala už v pátek mimořádnou schůzku a na pondělí je kvůli situaci na hranici svoláno setkání předsedů parlamentních stran. Pákistánská kina zakázala promítat indické filmy.

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun se už nabídl jako prostředník k jednání o konfliktu a vyzval obě strany ke zdrženlivosti.

Kašmír, obývaný hlavně muslimy, je důvodem indicko-pákistánských sporů už 70 let. Obě země kvůli tomuto území svedly dvě války. Na rozdělený Kašmír si dělají nárok oba státy. Situace tam zůstává již několik měsíců napjatá a téměř denně se obě země obviňují z provokací a násilností.

 

Právě se děje

Další zprávy