Indie chce vyjednávat s Pákistánem "bez stínu terorismu"

ČTK ČTK
27. 9. 2014 18:25
Minulý měsíc Indie oznámila, že odstupuje od plánovaných mírových rozhovorů o Kašmíru.
Indie.
Indie. | Foto: Aktuálně.cz

New York - Indický premiér Naréndra Módí chce vést dvoustranné rozhovory se sousedním Pákistánem "bez stínu terorismu". Šéf indické vlády to řekl v sobotním projevu před Valným shromážděním OSN v New Yorku.

Minulý měsíc Indie oznámila, že odstupuje od plánovaných mírových rozhovorů o Kašmíru, o který vedou obě jaderné velmoci dlouholetý spor. Zdůvodnila to tím, že Pákistán chtěl nejprve vést konzultace s kašmírskými separatisty usilujícími o odtržení indické části Kašmíru.

"Chci vést dvoustranná jednání s cílem zlepšit přátelství a spolupráci se vší vážností a v atmosféře míru, bez stínu terorismu," řekl Módí podle agentury Reuters.

"Ale je také povinností Pákistánu, aby vyšel vstříc a vytvořil vhodnou atmosféru a se vší vážností přijal bilaterální dialog," dodal.

Problém: Podpora separatistů

Indie tvrdí, že Pákistán podporuje separatistické bojovníky, kteří překračují takzvanou linii kontroly, aby přepadávali indické síly. Linie rozděluje Kašmír mezi Indií a Pákistánem.

Kořeny sporu sahají do roku 1947, kdy se Britská Indie rozdělila podle náboženského klíče na převážně hinduistickou Indii a muslimský Pákistán.

Strategický význam Kašmíru potvrzuje skutečnost, že o něj vedly obě země dvě ze tří vzájemných válek. První dvouletá indicko-pákistánská válka skončila v lednu 1949, další válku o ovládnutí celého Kašmíru svedla Indie s Pákistánem v roce 1965.

Separatisté z muslimského Kašmíru v současnosti usilují o nezávislost na převážně hinduistické Indii nebo o připojení k rovněž muslimskému Pákistánu. Radikálové vedou proti indické nadvládě od roku 1989 ozbrojený boj, který má na svědomí téměř 70 000 mrtvých, převážně z řad civilistů.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Sanders v průzkumu dále sílí, Bidenovi přebírá černošské voliče

Americký senátor Bernie Sanders si v průzkumu upevnil vedení v boji o prezidentskou nominaci Demokratické strany. Svému rivalovi Joe Bidenovi navíc přebírá černošské voliče, kteří dosud bývalého viceprezidenta upřednostňovali. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění společnosti Ipsos, jehož výsledky dnes zveřejnila agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Producent Weinstein skončil po odsuzujícím verdiktu v nemocnici

Bývalému filmovému producentovi Harveymu Weinsteinovi se cestou od soudu do vězení přitížilo a musel být převezen do nemocnice. Stalo se tak poté, co jej porota v pondělí uznala vinným ze sexuálního napadení a z lehčí formy znásilnění, za což mu hrozí až 29letý trest vězení. Dnes o tom informovala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy