Indie chce vyjednávat s Pákistánem "bez stínu terorismu"

ČTK ČTK
27. 9. 2014 18:25
Minulý měsíc Indie oznámila, že odstupuje od plánovaných mírových rozhovorů o Kašmíru.
Indie.
Indie. | Foto: Aktuálně.cz

New York - Indický premiér Naréndra Módí chce vést dvoustranné rozhovory se sousedním Pákistánem "bez stínu terorismu". Šéf indické vlády to řekl v sobotním projevu před Valným shromážděním OSN v New Yorku.

Minulý měsíc Indie oznámila, že odstupuje od plánovaných mírových rozhovorů o Kašmíru, o který vedou obě jaderné velmoci dlouholetý spor. Zdůvodnila to tím, že Pákistán chtěl nejprve vést konzultace s kašmírskými separatisty usilujícími o odtržení indické části Kašmíru.

"Chci vést dvoustranná jednání s cílem zlepšit přátelství a spolupráci se vší vážností a v atmosféře míru, bez stínu terorismu," řekl Módí podle agentury Reuters.

"Ale je také povinností Pákistánu, aby vyšel vstříc a vytvořil vhodnou atmosféru a se vší vážností přijal bilaterální dialog," dodal.

Problém: Podpora separatistů

Indie tvrdí, že Pákistán podporuje separatistické bojovníky, kteří překračují takzvanou linii kontroly, aby přepadávali indické síly. Linie rozděluje Kašmír mezi Indií a Pákistánem.

Kořeny sporu sahají do roku 1947, kdy se Britská Indie rozdělila podle náboženského klíče na převážně hinduistickou Indii a muslimský Pákistán.

Strategický význam Kašmíru potvrzuje skutečnost, že o něj vedly obě země dvě ze tří vzájemných válek. První dvouletá indicko-pákistánská válka skončila v lednu 1949, další válku o ovládnutí celého Kašmíru svedla Indie s Pákistánem v roce 1965.

Separatisté z muslimského Kašmíru v současnosti usilují o nezávislost na převážně hinduistické Indii nebo o připojení k rovněž muslimskému Pákistánu. Radikálové vedou proti indické nadvládě od roku 1989 ozbrojený boj, který má na svědomí téměř 70 000 mrtvých, převážně z řad civilistů.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Americká centrální banka snížila základní úrok o čtvrt procenta

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,75 až 2,00 procenta. Snaží se tak podpořit ekonomiku Spojených států, která se potýká s negativními důsledky slabšího globálního hospodářského růstu a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.

před 42 minutami

K Bermudám se blíží hurikán Humberto, udeřit má na sever ostrovů

Obyvatelé Bermud se připravují na příchod hurikánu Humberto, který by souostroví vzdálené asi tisíc kilometrů východně od amerického pobřeží mohl zasáhnout ve středu večer místního času (ve čtvrtek časně ráno SELČ). Lidé zabedňují okna svých domů, obchody se zavírají, doprava se zastavila a zdravotnická zařízení jsou v pohotovosti. Bermudská vláda povolala na pomoc příslušníky armádního sboru. Humberto, který byl ještě před třemi dny tropickou bouří, už se na pětistupňové hurikánové škále dostal na třetí stupeň. Informace Národního střediska pro hurikány (NHC) hovoří o tom, že střed živlu se pohybuje asi 300 kilometrů západně od Bermud a míří k ostrovům rychlostí kolem 26 kilometrů za hodinu.

Další zprávy