Indičtí dělníci slavili výplatu. Na otravu pančovaným alkoholem zemřelo 150 lidí

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 2. 2019 9:54
Počet mrtvých po otravě pančovaným alkoholem v indickém státě Ásám vzrostl na 150. Podle agentury AP to v neděli oznámily místní úřady. Asi 200 lidí zůstává v nemocnici, několik z nich se nachází v kritickém stavu. Oběťmi jednoho z nejhorších neštěstí tohoto druhu v Indii byli převážně dělníci z čajových plantáží.
Těla obětí, které v Indii zabil pančovaný alkohol.
Těla obětí, které v Indii zabil pančovaný alkohol. | Foto: Reuters

Dělníci pili nelegálně vyrobený alkohol ve čtvrtek, když dostali týdenní mzdu. Nápoj obsahoval metanol, tedy látku, která poškozuje centrální nervový systém. Dělníci začali upadat do bezvědomí a byli převezeni do blízkých nemocnic.

Podle oblastní policie bylo kvůli rozsáhlé otravě alkoholem dosud zatčeno 14 lidí. Je mezi nimi majitel místní palírny a osoby zapojené do výroby a distribuce pančované pálenky. Místní obyvatelé podle AP vyplenili dům jednoho ze zadržených.

Hromadná úmrtí po vypití jedovatých alkoholických nápojů jsou v Indii častá. Oficiální statistiky uvádějí, že ročně takto přijde o život asi 1000 lidí. Tragédie se stala necelé dva týdny poté, co jinde v Indii otravě metanolem z pančovaného alkoholu podlehlo 100 lidí.

Lidé nelegálně vyráběný alkohol kupují, protože je podstatně levnější než dovážené alkoholické nápoje a zavedené indické značky. Podle indického sdružení pro víno a lihoviny je z pěti miliard litrů alkoholu vypitých každoročně v Indii 40 procent vyrobeno nelegálně.

Před necelými dvěma týdny zabil pančovaný alkohol stovku lidí ve dvou sousedních okresech, které se nacházejí ve státech Uttarpradéš a Uttarákhand. Policie tam při zátahu na prodejce a distributory závadného alkoholu zatkla 215 lidí a zabavila přes 10 000 litrů pálenky.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Maďarská opozice míří k vítězství v Budapešti, ve volbách zřejmě porazila Orbánovu stranu

V nedělních volbách starosty maďarské metropole Budapešti podle předběžných výsledků míří za vítězstvím kandidát sjednocené opozice Gergely Karácsony. S lehce nadpolovičním ziskem hlasů (50,1 procenta) poráží po sečtení bezmála tří čtvrtin hlasů kandidáta vládní strany Fidesz Istvána Tarlóse, jemuž vyjádřilo podporu 44,8 procenta budapešťských voličů. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž by se jednalo o největší vítězství maďarské opozice za posledních deset let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy