Indický guru dostal 20 let vězení za znásilnění. Policie se obává dalších protestů

ČTK ČTK
Aktualizováno 28. 8. 2017 16:49
Indický guru Gurmít Rám Rahím Sinh dostal 20 let vězení za znásilnění dvou svých stoupenkyň. Policie nyní očekává další protesty jeho příznivců. K nepokojům došlo už v pátek, kdy soud shledal Sinha vinným. Protesty si vyžádaly 38 obětí a policie zatkla okolo 2500 lidí.
Foto: ČTK

Dillí - Kontroverzní duchovní učitel Gurmít Rám Rahím Sinh byl v pondělí v Indii odsouzen ke 20ti letům vězení za znásilnění dvou svých stoupenkyň. Informovala o tom agentura Reuters.

Média a agentury dříve informovaly, že Sinh byl odsouzen k deseti letům vězení. Podle všeho to ovšem byla výše trestu pouze za jedno ze znásilnění. Indické úřady a policie později upřesnily, že indický guru stráví za mřížemi 20 let.

Indické bezpečnostní složky jsou v pohotovosti, protože existují obavy z rozsáhlých protestů Sinhových příznivců na severu země.

Už v pátek indický soud shledal Sinha vinným v případu dvojího znásilnění z roku 2002. Následné nepokoje si vyžádaly 38 mrtvých a stovky zraněných.

V severoindickém státě Harijána, kde byl Sinh souzen, byl vyhlášen zákaz vycházení, stejně jako v sousedním státě Paňdžáb. Rozmístěny byly tisíce příslušníků policie, polovojenských jednotek a armády.

Sinh, jemuž hrozil doživotní trest, vinu popírá. Padesátiletý guru si výši trestu nepřišel vyslechnout do soudní síně. Místo toho soudce, který ho shledal vinným, byl letecky dopraven do věznice ve městě Róhtak, kde je Sinh zadržován. Jako soudní síň posloužila vězeňská knihovna.

Do Róhtaku ve státě Harijána v pondělí nejezdí autobusy a každé auto mířící do města je podrobeno kontrole. Místní káznice byla přeměněna v pevnost.

Přísná bezpečnostní opatření panují také kolem města Sirsa ve státě Harijána, kde se nachází sídlo Sinhovy sekty. Komplex v Sirse po výzvě policie opustilo během víkendu na 20 000 Sinhových příznivců, tisíce dalších tam ale zřejmě zůstávají.

V oblasti zůstaly uzavřené školy a ve státě Harijána byly přerušeny služby mobilních operátorů, aby se demonstrantům zkomplikovala možnost koordinovat akce.

Policisté podle agentury Reuters dostali povolení střílet, pokud by někdo zahájil protesty.

Policie zatkla 2500 lidí

Páteční demonstrace kromě severoindických států Harijána a Paňdžáb zasáhly i hlavní město Dillí a stát Rádžasthán. Hořela auta i vládní budovy. Policie zatkla asi 2500 výtržníků.

Guru Gurmít Rám Rahím Sinh stojí v čele duchovní skupiny, která má podle něj asi 50 milionů přívrženců. Hnutí se kromě duchovní činnosti údajně věnuje také sociální pomoci a řídí několik škol a nemocnic.

Vousatý Sinh vystupuje na rockových koncertech a píše scénáře k filmům, ve kterých sám hraje.

 

Právě se děje

Další zprávy