Indové vystěhovali od hranic s Pákistánem tisíce vesničanů. Bojí se odvety za Kašmír

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
30. 9. 2016 14:53
Z indického pohraničí bylo evakuováno na 10 000 lidí. Úřady se obávají, že by se civilisté mohli stát terčem útoků pákistánských teroristů. Indická armáda ve středu provedla útok ve sporném území Kašmíru a nyní se obává odvety.
Indický voják na hranici s Pákistánem u sporného území Kašmíru.
Indický voják na hranici s Pákistánem u sporného území Kašmíru. | Foto: Reuters

Dillí – Přes 10 000 lidí bylo evakuováno z indických vesnic, které se nachází poblíž hranice s Pákistánem. Indie se obává, že by se obyvatelé mohli stát cílem útoku pákistánské armády, napsala agentura Reuters.

Vylidněno bylo několik stovek malých vesnic ležících v 15 kilometrů dlouhém pohraničním pásmu.

"Naší nejvyšší prioritou je přesunout ženy a děti do vládních budov a penzionů," řekl náměstek ministerského předsedy svazového státu Džammú a Kašmír Normal Sing. "Lidem, kteří nebyli schopni se přesunout, bylo nařízeno, aby brzy po ránu a pozdě večer nevycházeli z domů."

Indie ve středu provedla útoky na pákistánském území Kašmíru, které cílily na údajné ozbrojené útočníky, jež podezírá ze snah proniknout do indické oblasti. Nyní proto nechal premiér Nárendra Módií na 3300 kilometrů dlouhé hranici posílit hlídky.

Pákistánská strana, která měla během útoku přijít o několik vojáků, nicméně zprávy o operaci popřela. Ve čtvrtek pouze informovala o několikahodinové přestřelce, při které zemřeli dva vojáci.

Podobné potyčky nejsou na tomto území neobvyklé. Kašmír je předmětem sporů obou zemí již od získání nezávislosti na Spojeném království v roce 1947. Od roku 1972 je proto stanovena tzv. dělicí čára, která sporné území rozděluje. Obě země si ho však nárokují celé.

V polovině září přišla Indie při útoku na svou vojenskou základnu v Kašmíru o 19 vojáků. Vláda navíc musí v oblasti čelit pouličním protestům, během kterých za posledních deset týdnů zemřely desítky civilistů.

Dillí proto středeční útok zdůvodňuje snahou ochránit vlastní obyvatele. "Operace je v podstatě zaměřena na zajištění toho, aby teroristé neuspěli se svým plánem infiltrace a ohrožení životů občanů naší země," řekl pro CNN generálporučík Ranbir Singh.

"Pro Pákistán byl terorismus po všechny ty roky levnější variantou (boje). Teď je načase, aby se to pro něj stalo nákladnějším," komentoval ofenzivu šéf Indické národní strany Ram Madhav v listu Indian Express.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Americká centrální banka snížila základní úrok o čtvrt procenta

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,75 až 2,00 procenta. Snaží se tak podpořit ekonomiku Spojených států, která se potýká s negativními důsledky slabšího globálního hospodářského růstu a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.

před 39 minutami

K Bermudám se blíží hurikán Humberto, udeřit má na sever ostrovů

Obyvatelé Bermud se připravují na příchod hurikánu Humberto, který by souostroví vzdálené asi tisíc kilometrů východně od amerického pobřeží mohl zasáhnout ve středu večer místního času (ve čtvrtek časně ráno SELČ). Lidé zabedňují okna svých domů, obchody se zavírají, doprava se zastavila a zdravotnická zařízení jsou v pohotovosti. Bermudská vláda povolala na pomoc příslušníky armádního sboru. Humberto, který byl ještě před třemi dny tropickou bouří, už se na pětistupňové hurikánové škále dostal na třetí stupeň. Informace Národního střediska pro hurikány (NHC) hovoří o tom, že střed živlu se pohybuje asi 300 kilometrů západně od Bermud a míří k ostrovům rychlostí kolem 26 kilometrů za hodinu.

Další zprávy