Indové vystěhovali od hranic s Pákistánem tisíce vesničanů. Bojí se odvety za Kašmír

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
30. 9. 2016 14:53
Z indického pohraničí bylo evakuováno na 10 000 lidí. Úřady se obávají, že by se civilisté mohli stát terčem útoků pákistánských teroristů. Indická armáda ve středu provedla útok ve sporném území Kašmíru a nyní se obává odvety.
Indický voják na hranici s Pákistánem u sporného území Kašmíru.
Indický voják na hranici s Pákistánem u sporného území Kašmíru. | Foto: Reuters

Dillí – Přes 10 000 lidí bylo evakuováno z indických vesnic, které se nachází poblíž hranice s Pákistánem. Indie se obává, že by se obyvatelé mohli stát cílem útoku pákistánské armády, napsala agentura Reuters.

Vylidněno bylo několik stovek malých vesnic ležících v 15 kilometrů dlouhém pohraničním pásmu.

"Naší nejvyšší prioritou je přesunout ženy a děti do vládních budov a penzionů," řekl náměstek ministerského předsedy svazového státu Džammú a Kašmír Normal Sing. "Lidem, kteří nebyli schopni se přesunout, bylo nařízeno, aby brzy po ránu a pozdě večer nevycházeli z domů."

Indie ve středu provedla útoky na pákistánském území Kašmíru, které cílily na údajné ozbrojené útočníky, jež podezírá ze snah proniknout do indické oblasti. Nyní proto nechal premiér Nárendra Módií na 3300 kilometrů dlouhé hranici posílit hlídky.

Pákistánská strana, která měla během útoku přijít o několik vojáků, nicméně zprávy o operaci popřela. Ve čtvrtek pouze informovala o několikahodinové přestřelce, při které zemřeli dva vojáci.

Podobné potyčky nejsou na tomto území neobvyklé. Kašmír je předmětem sporů obou zemí již od získání nezávislosti na Spojeném království v roce 1947. Od roku 1972 je proto stanovena tzv. dělicí čára, která sporné území rozděluje. Obě země si ho však nárokují celé.

V polovině září přišla Indie při útoku na svou vojenskou základnu v Kašmíru o 19 vojáků. Vláda navíc musí v oblasti čelit pouličním protestům, během kterých za posledních deset týdnů zemřely desítky civilistů.

Dillí proto středeční útok zdůvodňuje snahou ochránit vlastní obyvatele. "Operace je v podstatě zaměřena na zajištění toho, aby teroristé neuspěli se svým plánem infiltrace a ohrožení životů občanů naší země," řekl pro CNN generálporučík Ranbir Singh.

"Pro Pákistán byl terorismus po všechny ty roky levnější variantou (boje). Teď je načase, aby se to pro něj stalo nákladnějším," komentoval ofenzivu šéf Indické národní strany Ram Madhav v listu Indian Express.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Zdráhalová byla na 1500 metrů patnáctá, další titul má Wüstová

Rychlobruslařka Nikola Zdráhalová si vylepšila na mistrovství světa v Salt Lake City osobní rekord na 1500 metrů a obsadila 15. místo. Pátý titul na této distanci vybojovala favorizovaná Ireen Wüstová z Nizozemska. Martina Sáblíková se po zisku zlata na trojce a stříbra na pětce rozhodla nestartovat.

Sáblíková se po dohodě s trenérem Petrem Novákem odhlásila a šetří síly na závěr sezony. Čeká ji ještě MS ve víceboji v Hamaru a finále Světového poháru v Heerenveenu.

Bilanci Sáblíkové 21 zlatých medailí z MS na jednotlivých tratích i ve víceboji se dnes na jediný titul přiblížila nizozemská rivalka Wüstová. Patnáctistovku vyhrála o 21 setin před ruskou dvojicí Jevgenija Lalenkovová, Jelizaveta Kazelinová.

Zdráhalová si na olympijském oválu v Salt Lake City posunula osobní maximum na 1:54,241 minuty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy