Indické úřady chtějí získat tělo Američana zabitého Sentinelci. Zatím ale neví jak

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
25. 11. 2018 17:06
Indické úřady čeká nelehký úkol. Ze zakázaného ostrova Sentinel plánují získat tělo zabitého amerického misionáře Johna Allena Chaua.
John Allen Chau.
John Allen Chau. | Foto: Reuters

"Oblast kolem ostrova mapujeme díky rybářům. Tělo se nám ale přesněji lokalizovat nepodařilo. Představu, kde zhruba misionáře pohřbili, už máme," uvedla šéfka policie na blízkých ostrovech Andamanech a Nikobarech Dependra Pathaková pro CNN.

Tělo misionáře domorodci podle ní pravděpodobně pohřbili nedaleko místa, kde zemřel. "Uvědomujeme si, že se nacházíme ve velmi citlivé zóně. Abychom zabránili potenciálnímu konfliktu s obyvateli ostrova, provádíme obhlídku z dálky," dodala Pathaková.

Vstup na ostrov úřady zatím pouze zvažují. Současně spolu s antropology a psychology probírají veškeré možnosti. Potenciální operaci kromě jiného komplikují i indické zákony, které Sentinelcům přiznávají svrchovaná práva nad ostrovem a zároveň zaručují ochranné pásmo pěti mil od břehů ostrova.

Na území se rovněž nevztahují indické zákony, proto úřady nevyšetřovaly v roce 2006 jako vraždu ani smrt dvou rybářů, kteří se k ostrovu přiblížili s vidinou bohatého úlovku krabů.

Sedmadvacetiletý Američan John Allen Chau se na ostrov vydal, přestože indická vláda označuje Severní Sentinel za chráněnou oblast a přístup tam zakazuje. Nejprve si najal rybářský člun, nedaleko ostrova Severní Sentinel pak přesedl na kánoi, na které 15. listopadu sám doplul k pobřeží.

Indická policie uvedla, že úřady zadržely sedm rybářů, kteří Američana nelegálně do blízkosti ostrova minulý čtvrtek dopravili. Američan přivezl Sentinelcům dárky jako fotbalový míč či ryby. "Jmenuji se John. Miluji vás a Ježíš vás také miluje… Tady vám nesu nějaké ryby!" volal prý na ostrovany při příchodu.

Sentinelci po něm začali střílet z luku a jeden z šípů probodl jeho Bibli. Američan se tedy vrátil na loď rybářů a poznatky si zapsal do deníku. Následujícího dne, v pátek 16. listopadu, se vypravil na ostrov znovu. Z této cesty se již nevrátil. Rybáři policii vypověděli, že na Američana se na ostrově snesla změť šípů. 

Souostroví Andamany a Nikobary se nacházejí v Bengálském zálivu a tvoří je řetěz více než 550 odlehlých ostrovů. Sentinelci žijí na malém zalesněném ostrově Severní Sentinel a jsou i pro odborníky velkou neznámou, protože tento kmen se cizinců důsledně straní. Přesný počet Sentinelců není znám. Odhady se pohybují od méně než 40 přes 250 až k 500.

 

Právě se děje

Další zprávy