Stejná práva jako lidé. Indické řeky Ganga a Jamuna získaly status živé osoby

ČTK ČTK
21. 3. 2017 13:26
Indický soud přiznal řekám Ganga a Jamuna stejná práva, jaká mají lidé. Pokud je někdo bude znečišťovat nebo jinak poškozovat, může za to být souzen, jako kdyby způsobil újmu člověku. Soud ve státě Uttarákhand se inspiroval na Novém Zélandu. Tamní řeka Whanganui získala právní status živé osoby minulý týden.
Soutok řek Jamuny a Gangy.
Soutok řek Jamuny a Gangy. | Foto: ČTK

Dillí - Indický soud přiznal posvátným řekám Ganga a Jamuna stejná práva, jaká mají lidé. Pokud bude někdo tyto řeky znečišťovat nebo jinak poškozovat, bude moci být souzen, jako kdyby způsobil újmu člověku, napsala v úterý agentura AP.

Minulý týden získala právní status živé osoby novozélandská řeka Whanganui, kterou uctívá původní maorské obyvatelstvo. Soud v indickém státě Uttarákhand, který o udělení lidských práv tokům Ganga a Jamuna rozhodl v pondělí, právě na příklad novozélandské řeky poukázal.

Soud uvedl, že řeky Ganga a Jamuna a jejich přítoky "jsou prohlášeny za právnické osoby se všemi odpovídajícími právy, povinnostmi a odpovědností".

Řeky Ganga a Jamuna, které považuje za posvátné téměř miliarda Indů, dostaly na základě soudního verdiktu rovněž tři opatrovníky odpovědné za jejich ochranu a ochranu jejich přítoků.

Případ se dostal k soudu po stížnostech některých indických představitelů, podle nichž vláda státu Uttarákhand a sousedního státu Uttarpradéš nespolupracují s federální vládou při zřizování orgánu, jenž bude pověřen dohledem nad ochranou Gangy.

Ekologičtí aktivisté upozorňují, že mnoho řek po celé Indii je čím dál více znečištěných. Navzdory zákonům na ochranu životního prostředí do spousty řek volně proudí odpadní vody z továren, městské splašky nebo pesticidy z polí.

Jamuna je přítok Gangy a po chemické úpravě je zdrojem pitné vody pro 19 milionů obyvatel indické metropole Dillí.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Prymula se stal Zemanovým poradcem. Je uveden v oficiálním seznamu. Podle Primy bude neplaceným poradcem

Zdroj: ČTK
Další zprávy