Indické 11.září: Kdo jsou útočníci z Bombaje?

Martin Novák Martin Novák
27. 11. 2008 11:23
Podle svědků byli teroristé velmi mladí a křičeli, že jdou po Američanech
Příslušníci indické protiteroristické jednotky se chystají k akci před hotelem Tádž Palace v Bombaji.
Příslušníci indické protiteroristické jednotky se chystají k akci před hotelem Tádž Palace v Bombaji. | Foto: Reuters

Bombaj - Ekonomická metropole Indie se probírá ze šoku po nočním řádění teroristů v centru města. A začíná zjišťovat, kdo a proč takový masivní útok provedl.

Bombaj je na výbuchy, střelbu a politicky motivované násilí zvyklá. Nikdy to nebylo klidné město.

Útočili tady muslimští i hinduističtí radikálové, stejně tak jako protagonisté organizovaného zločinu nebo stoupenci krajní levice. Ale takovou koordinovanou akci, k jaké došlo v noci ze středy na čtvrtek, tu nikdo nepamatuje.

Podle svědků byli útočníci, vyzbrojení automatickými zbraněmi, velmi mladí. Měli na sobě džíny a trička.

Vykřikovali, že "jdou" po Američanech a Britech. Požadovali osvobození svých kolegů zavřených v indických věznicích. K útoku se e-mailem přihlásila organizace Dekánští mudžáhedíni, o které dosud nikdo neslyšel.

I v minulosti se k atentátům v Indii hlásila do té doby neznámá hnutí. Není proto vyloučeno, že jde o název zvolený pouze pro tuto jednu jedinou operaci.

Muslimští radikálové v Indii většinou zdůvodňují své násilné útoky situací v Kašmíru. V tomto svazovém státě převládají muslimové, ale Indie v žádném případě nechce připustit jeho nezávislost a nebo dokonce připojení k Pákistánu.

Celkem tvoří v Indii muslimové zhruba třináct procent z více než miliardy obyvatel.

K několika teroristickým útokům se v minulosti přihlásilo Indické studentské islámské hnutí. Tato skupina s poněkud zavádějícím označením vznikla ve státě Uttarpradéš na severu země.

Foto: Aktuálně.cz

Ve svém programovém prohlášení tvrdí, že bojuje proti "morální dekadenci a rozkladu indické společnosti".

Další známou organizací jsou Indičtí mudžáhedíni. Ti se přihlásili k mnoha pumovým útokům. Jejich cílem je "zničení hinduismu v Indii". Jejich šéf Abdus Subhan Kurejší - původně počítačový inženýr - pochází právě z Bombaje.

Indická vláda v minulosti z řady útoků obvinila Pákistán. Protože ten poskytoval útočiště a peníze skupinám usilujícím o odtržení Kašmíru.

V posledních letech se ale vztahy mezi Islámábádem a Dillí zlepšují. Britská televize BBC vyslovila domněnku, že jedním z cílů středečního výpadu v Bombaji je znovu rozdmýchat indicko-pákistánské nepřátelství, které radikálním islamistům i kašmírským separatistům vyhovuje.

 

Právě se děje

Další zprávy