Indiáni v Kolumbii strhli sochu konkvistadora. Dřív tu stál náš chrám, říkají

ČTK ČTK
18. 9. 2020 10:04
Kolumbijští indiáni na jihozápadě Kolumbie strhli a poničili sochu španělského konkvistadora a zakladatele města Popayán Sebastiána de Belalcázara. Jak informoval zpravodajský server BBC News, policie jen přihlížela, když domorodí Misakové s pomocí lan převrátili jezdeckou sochu Belalcázara, který Popayán založil v roce 1537.
Socha španělského konkvistadora Sebastiána de Belalcázara v kolumbijském městě Popayán v roce 2018.
Socha španělského konkvistadora Sebastiána de Belalcázara v kolumbijském městě Popayán v roce 2018. | Foto: Shutterstock

Socha podle indiánských představitelů symbolizuje pět století genocidy a otroctví. Starosta Popayánu ale řekl, že zničení sochy je násilným činem proti symbolu multikulturního města. Socha podle něj bude obnovena, píše BBC.

Belalcázar vedl řadu expedic do severozápadních částí Jižní Ameriky a založil také město, z nějž se stala současná metropole Ekvádoru Quito. Misakové společně s příslušníky kmenů Pijao a Nasa vyrazili na protestní pochod, který končil na kopci Morro del Tulcán, kde od 30. let minulého století stála Belalcázarova socha.

Misakové uvádějí, že než jejich území napadli španělští konkvistadoři, na vrcholku kopce stál chrám, a také bylo na tomto místě pohřbeno mnoho jejich předků. Pokládají ho proto za své posvátné místo.

Zatímco v koloniálních dobách decimovali indiány v oblasti dnešní kolumbijské provincie Cauca španělští konkvistadoři, v posledních desetiletích se dostali do ohniska konfliktu mezi kolumbijskými povstalci a vládními jednotkami.

I po podpisu mírové dohody mezi levicovými povstalci z Revolučních ozbrojených sil Kolumbie (FARC) a vládou v roce 2016, jsou indiánské skupiny stále terčem útoků pravicových polovojenských skupin a povstaleckých odpadlíků, kteří s mírovou dohodou nesouhlasí.

Místní indiáni proto zorganizovali několik protestních pochodů s požadavkem, aby jejich území opustily vládní bezpečnostní síly, protože jejich přítomnost přitahuje útoky povstalců.

Stržení sochy konkvistadora je nicméně novou taktikou, kterou inspirovaly podobné akce v rámci protestů proti policejní brutalitě a rasové nerovnosti Black Lives Matter (Na životech černochů záleží) v USA a v Evropě.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Trump předčasně zveřejnil záznam rozhovoru s televizí CBS

Bílý dům dnes zveřejnil nesestříhaný záznam interview mezi prezidentem Donaldem Trumpem a reportérkou pořadu 60 Minutes (60 minut) Lesley Stahlovou, z něhož Trump při natáčení předčasně odešel kvůli údajné zaujatosti novinářky, které pohrozil blíže nespecifikovanou odvetou. Podle agentury Reuters tím prezidentská kancelář porušila dohodu s televizí CBS, podle níž měl rozhovor vyjít až o víkendu v rámci zvláštního předvolebního dílu, v němž bude také interview s demokratickým kandidátem Joem Bidenem.

"Podívejte se na tu zaujatost, nenávist a drzost, kterou předvádí (pořad) 60 minut a CBS," napsal Trump na twitteru. Dodal přitom, že moderátorka dnešní (páteční SELČ) druhé a poslední předvolební debaty s Bidenem Kristen Welkerová bude "daleko horší".

Trump sdílel v příspěvku odkaz na video, v němž je pouze jeden záběr na prezidenta. V záznamu jsou však slyšet otázky moderátorky a občas i dalších lidí v místnosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy