Velký den pro Trumpa. Impeachment jde do finále, Američany možná čeká divadlo

Daniel Anýž Daniel Anýž
18. 12. 2019 12:29
Zatím jen dvakrát v historii Spojených států byl americký prezident zažalován pro porušení ústavy a čelil odvolání z úřadu. Ve středu se tento proces takzvaného impeachmentu završí potřetí. Donaldu Trumpovi hrozí vynucený odchod z Bílého domu.

Už je jisté, že Sněmovna reprezentantů Kongresu, kde mají většinu demokraté, ve středu odhlasuje dva články obžaloby proti Trumpovi a prezident bude formálně postaven před soud. Jedinou neznámou je, jak dlouho budou poslanci debatovat a zda se samotné hlasování nezdrží ještě o jeden den.

Výsledek je ale daný. Ze sněmovny půjde žaloba do horní komory Kongresu, do amerického Senátu, který bude mít roli soudu. Kdyby Senát žalobu potvrdil, musel by prezident skutečně odejít z Bílého domu.

Ovšem i v tomto případě je verdikt předem známý. V Senátu mají dostatečně velkou většinu Trumpovi republikáni a ti impeachment zamítnou. Donald Trump zůstane 45. prezidentem Spojených států.

Proč tedy demokraté celý proces odstartovali? I přes předvídatelný scénář je jejich pokus o odvolání Trumpa zásadně důležitou událostí. Nejen proto, že se zapíše do historie USA, ale také z hlediska aktuální politické situace ve Spojených státech.

Je to totiž vůbec poprvé, kdy se jedná o možném odvolání prezidenta, který má před sebou ještě obhajobu úřadu. Celý dosavadní proces Trumpova impeachmentu a na příští leden naplánované jednání a hlasování Senátu jsou zápasem o veřejné mínění před prezidentskými volbami v roce 2020.

Jde o to, zda celé drama více poškodí Trumpa, nebo se tím naopak sníží šance demokratů, že jejich kandidát příští rok v listopadu porazí současného prezidenta.

Amerika je ostře voličsky rozdělená do dvou táborů, na Trumpovy příznivce a naopak jeho principiální odpůrce. Podle politologů a průzkumů je zde ovšem zároveň i určité procento voličů, kteří se teprve rozhodnou. A právě o jejich názor se hraje.

Ukrajinská kauza

Podle demokratů Trump "zneužil pravomoc" svého úřadu, když měl letos v létě po ukrajinském prezidentovi Volodymyru Zelenském požadovat, aby se pokusil kompromitovat Joea Bidena, Trumpova možného soupeře do voleb 2020.

Trump chtěl, aby Kyjev veřejně oznámil, že otevírá vyšetřování ohledně možné korupce v případě ukrajinské plynárenské společnosti Burisma. V jejím vedení působil od roku 2014 syn tehdejšího amerického viceprezidenta Joea Bidena, Hunter Biden.

Trump tímto oznámením podmiňoval přijetí prezidenta Zelenského v Bílém domě a také Ukrajině dočasně zadržoval vojenskou pomoc ve výši 400 milionů dolarů  (9,4 miliardy korun).

Podle demokratů pak Trump navíc "pohrdal Kongresem", když bránil vyšetřování celé kauzy. Bílý dům odmítl poskytnout sněmovním vyšetřovatelům jakékoli dokumenty a jeho lidé nesměli v Kongresu vypovídat.

Trump: Impeachment je pro mě dobrý

Legislativní výbor sněmovny, ovládaný demokraty, oba články obžaloby schválil minulý pátek a v pondělí vydal obsáhlou žalobní zprávu, která má přes 650 stran a detailně rozebírá vznesená obvinění.

"Prezident Trump nadřadil své osobní politické zájmy nad naši národní bezpečnost, naše svobodné a spravedlivé volby, nad náš systém brzd a protiváh," konstatuje zpráva.

Podle textu se Trump opakovaně dopouštěl přestupků, které "by pokračovaly, pokud by zůstaly neodhaleny". "A z toho důvodu by měl být prezident obžalován a odstraněn z úřadu," říká dokument.

Trump setrvale tvrdí, že celý pokus o impeachment je "podvod" a "hon na čarodějnice". Podle prezidenta jde o čistě politický proces bez jakékoli věcné podstaty.

"Neudělal jsem vůbec nic špatného," hájil se prezident o víkendu. Věcně důležitější je ovšem jeho prohlášení, že "impeachment je velmi smutný pro naši zemi, ale zdá se, že politicky je pro mě velmi dobrý".

V úterý Trump zaslal demokratické předsedkyni Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové otevřený dopis, ve kterém demokraty obvinil, že se pokoušejí o "skrytý převrat". Zároveň věří, že Američané si to budou ve volbách na konci roku 2020 pamatovat. "Nezapomenou tak brzy vaše překrucování demokracie a zneužití moci," vzkázal prezident demokratům

Podle amerických médií se Trump sice osobně cítí dotčen a uražen, že bude zažalován, ale zároveň věří, že v očích veřejnosti by mohl na celé věci politicky vydělat.

Co je impeachment

Proces odvolání amerického prezidenta z úřadu může zahájit Sněmovna reprezentantů, dolní komora Kongresu. Horní komora Kongresu, Senát, pak vystupuje jako soud. Ke zbavení prezidenta funkce je zapotřebí souhlasu dvou třetin přítomných senátorů.

Prvním obžalovaným prezidentem USA byl Andrew Johnson v roce 1868. Jako druhý prezident v historii čelil impeachmentu Bill Clinton kvůli aféře s Monikou Lewinskou.

Čerstvé průzkumy veřejného mínění sice zdaleka tak jednoznačné nejsou, některé z nich ale v tuto chvíli opravdu vyznívající lehce v Trumpův prospěch. V úterý zveřejněné šetření pro list Washington Post například ukázalo, že "poměr sil" se za uplynulé dva měsíce, kdy ve sněmovně probíhala veřejná slyšení svědků, vůbec nezměnil.

V říjnu bylo 49 procent Američanů pro odvolání Trumpa, 46 proti. Nyní je to prakticky stejné - 49 procent pro, 47 proti. Podle analytiků ale už jen to, že demokratům se v dosavadním procesu impeachmentu nepodařilo přesvědčit větší část voličů, svědčí pro Trumpa. Znamená to, že "důkazy" o Trumpově vině, které demokraté dosud předložili, nejsou pro nerozhodnuté voliče dost silné.

V jiném aktuálním průzkumu, který vznikl pro list USA Today, byli navíc Američané už v lehké většině (50 ku 45 procentům) proti Trumpovu odvolání.

Politické divadlo v Senátu

Tento trend, kdy se názor veřejnosti v uplynulých týdnech posouvá spíše na Trumpovu stranu, potvrzuje i průběžné hodnocení webu RealClear Politics, který sleduje všechna respektovaná šetření.

V průměru se od října, kdy se většina Američanů vyslovila pro Trumpův impeachment, situace obrátila. V úterý už verdikt lidu vyzníval o necelé jedno procento v prezidentův prospěch. Bitva o veřejné mínění teď bude ovšem pokračovat během lednového projednávání žaloby na prezidenta v americkém Senátu.

"Demokraté v Senátu jsou silně přesvědčeni, a já věřím, že republikáni s tím souhlasí, že tento proces musí být spravedlivý a takový, aby zohlednil všechna fakta," napsal vůdce demokratů v Senátu Charles Schummer ve veřejné výzvě svému republikánskému kolegovi Mitchi McConnellovi.

Podle médií by demokraté chtěli delší, několikatýdenní projednávání, v jehož průběhu by předvolali důležité svědky - klíčové lidi z Trumpova okolí. V prvé řadě bývalého prezidentova poradce pro národní bezpečnost Johna Boltona, od kterého si slibují, že by mohl poskytnout zásadní svědectví z "první ruky".

Tím by demokraté mohli zpochybnit dosavadní obranu republikánů, že údajné důkazy proti Trumpovi jsou jen zprostředkované informace a že nikdo nebyl například u toho, když měl Trump osobně pozastavit vojenskou pomoc Ukrajině.

Dalším svědkem, jehož by chtěli demokraté předvolat před Senát, je šéf kanceláře Bílého domu Mick Mulvaney. Podle tvrzení dosavadních svědků, například Fiony Hillové, která do srpna působila ve vysoké funkci v Radě pro národní bezpečnost, to byl právě on, kdo jí a jejím spolupracovníkům bez dalšího vysvětlení oznámil, že Bílý dům zmrazil vojenskou pomoc.

Procesní pravidla, za kterých bude "soud" v Senátu probíhat, ale mají v rukou většinoví republikáni. A jejich vůdce, senátor Mitch McConnell, chce co nejkratší projednávání bez dalších svědků. V této verzi by celý proces trval maximálně dva týdny.

Důležitým hlasem ovšem nakonec může být postoj prezidenta. "Nevadil by mi dlouhý proces," uvedl Trump minulý pátek. Podle listu Wall Street Journal vidí Trump jednání v Senátu jako příležitost, aby byl nejen "zproštěn obžaloby, ale aby mu bylo dáno za pravdu".

Podle republikánského senátora Davida Perduea, který je v častém kontaktu s prezidentem, má prý Trump pocit, že během dosavadního projednávání ve Sněmovně reprezentantů nedostal prostor ke své obraně.

Některé informace pak naznačují, že Trump možná zamýšlí udělat z procesu v Senátu velké divadlo. Podle médií uvažuje o tom, že kromě právníka zevnitř Bílého domu by ho mohl v Senátu před televizními kamerami obhajovat advokát Alan Dershowitz.

Dershowitz je na americké scéně známou tváří, v minulosti už ve velkých, veřejností sledovaných kauzách zastupoval například herce O.J. Simpsona, podnikatele Jeffreyho Epsteina, režiséra Romana Polanského nebo boxera Mikea Tysona.

Prezident odvolán nebude

Ale i přes všechnu možnou vnější dramatičnost nadcházejícího soudního procesu s Donaldem Trumpem s největší pravděpodobností platí, že výsledek je už známý.

"Kauza, která k nám jde ze sněmovny, je tak zatraceně slabá, že všichni víme, jak to skončí. Neexistuje žádná šance, že by byl prezident odstraněn z úřadu," prohlásil Mitch McConnell minulý týden.

V americké historii byli v impeachmentu sněmovnou zažalováni prezident Andrew Johnson v roce 1868 a Bill Clinton v roce 1998. Senát ovšem oba zprostil obžaloby a oni zůstali v úřadě. Prezident Richard Nixon v aféře Watergate v roce 1974 naopak sám rezignoval ve chvíli, když už bylo zřejmé, že Senát by sněmovní žalobu schválil.

Video: Trump je mediální výtvor, jeho zvolení nám ale pomohlo, říká šéf The New York Times

Nejlepší odpovědí na útoky proti médiím je zaměstnat víc investigativních novinářů, tvrdí Mark Thompson. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

Další zprávy