Imigranti Britům práci neberou, vláda to chtěla ututlat

Petr Jemelka Petr Jemelka
6. 3. 2014 6:25
Kabinet Davida Camerona se snažil zamést pod koberec zprávu o vlivu přistěhovalců na pracovní trh.
Podle mnohých ekonomů jsou přistěhovalci naopak hnacím motorem trhu. Ilustrační foto.
Podle mnohých ekonomů jsou přistěhovalci naopak hnacím motorem trhu. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Londýn - Britská vláda se snažila zatajit zprávu meziresortní komise, podle níž přistěhovalci z nečlenských zemí Evropské unie ostrovní ekonomiku zdaleka nezatěžují tak, jak ministři za Konzervativní stranu dosud tvrdili.

Příměr, že "každých 100 nových imigrantů připraví Brity o 23 pracovních míst", je zcela mylný, vyplývá z dosud nepublikované zprávy.

Argument, jímž se často oháněla například ministryně vnitra Theresa Mayová, vychází ze statistiky, kterou v roce 2012 vypracovala vládní Komise pro otázky migrace složená z nezávislých akademiků.

Nová analýza ale pracuje s daty dodanými přímo úředníky. A ta jsou podle serveru BBC "mnohem méně pesimistická".

Argument, že každých 10 přistěhovalců vezme práci 23 Britům, je mylný. Ve skutečnosti je ta úměra zanedbatelná.

Do jaké míry příliv imigrantů s britskou nezaměstnaností skutečně souvisí, zveřejněno nebylo.

Podle investigativního novináře Chrise Cooka, který s informací přišel, ale bude tato úměra "zanedbatelná".  

Nová zpráva je v porovnání s tou první komplexnější. Komise pro otázky migrace totiž vycházela z údajů nasbíraných v období 1995 až 2010, zatímco nová studie zohledňuje všechny statistiky, jež byly k dispozici.

Úřad premiéra Davida Camerona se hájí tím, že zprávu chtěl zveřejnit v "pravý čas", pravděpodobně v řádu dní, zatím to ale udělat nemohl, protože materiál není kompletní.

Náhoda, nebo se zpráva o imigraci Cameronovi nehodila do krámu?
Náhoda, nebo se zpráva o imigraci Cameronovi nehodila do krámu? | Foto: Reuters

Úřednicí nicméně namítají, že je zpráva hotová už od minulého roku. Nabízí se tedy vysvětlení, že chtěl kabinet, který hodlá zpřísnit přistěhovaleckou politiku, nehodící se materiál zamést pod koberec.  

Spor uvnitř koalice

Imigrační politika byla v koaliční vládě liberálních demokratů a konzervativců jablkem sváru. Zatímco liberálové vyzdvihují přínosy přistěhovalectví, především zvyšování objemu ekonomiky, konzervativci tvrdí, že cizinci Britům berou práci.

Cameronova vláda měla v úmyslu snížit migrační saldo do roku 2015 na 10 tisíc lidí. Ze statistik publikovaných minulý týden ale podle analytiků vyplývá, že se jí to pravděpodobně nepodaří.

Opoziční labouristická strana už na nařčení z netransparentnosti vlády zareagovala a vyzvala Camerona, aby zprávu neprodleně zveřejnil.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

teď

Maďarská policie dopadla českého převaděče, vezl třicet Syřanů

Policejní hlídka ve městě Dunavecse v centrální části Maďarska v nočních hodinách objevila ve vozidle se slovenskou poznávací značkou řízeném českým občanem tři desítky Syřanů bez dokladů, kteří nemohli prokázat, že se v Maďarsku nacházejí legálně. Oznámila to v pátek maďarská policie na svém webu, na kterém zveřejnila také snímky z nitra dodávky plné uprchlíků.

Zatímco Syřany maďarské úřady po výslechu vyhostí, řidiče policie zadržela a chystá se požádat o uvalení vazby, protože je podezřelý z obchodování s lidmi. Za to mu může v případě odsouzení hrozit trest až pěti let vězení za normálních okolností, za přitěžujících až 15 let, dodala policie.

Zdroj: ČTK
před 4 minutami

Zaměstnanci italské Alitalie protestovali proti úbytku pracovních míst

Silnici mezi římským letištěm Fiumicino a metropolí dnes zablokovaly stovky protestujících. Vyzývali italskou vládu, aby zabránila zániku pracovních míst při přeměně ztrátové Alitalie na nové aerolinky ITA. Informovala o tom agentura Reuters. Protestující se usadili uprostřed silnice, policisté se štíty přihlíželi. Alitalia a další letecké společnosti musely zrušit přes 130 letů.

Ztrátová Alitalia činnost ukončí 15. října. Nástupnická ITA si podle odborů ponechá pouze 2800 z téměř 11 000 zaměstnanců Alitalie. Nástupnické aerolinky podle nich také nabízí méně štědrou pracovní smlouvu. Zaměstnanci Alitalie dále požadují, aby jejich podpora v nezaměstnanosti trvala pět let místo dojednaného jednoho roku.

Vyjednávání mezi leteckou společností ITA a odbory je nyní pozastaveno. "Vláda o tomto vyjednávání mlčí. Pro nás je zásadní proto, aby se zachovala pracovní místa," uvedly odbory v prohlášení.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy. Brabec to řekl novinářům.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy