Vědci zrekonstruovali, jak vypadal pradávný ichthyosaurus. Vytvořili mu 3D dvojče

Jana Václavíková
11. 1. 2019 19:20
Před více než 60 lety narazil farmář v britském hrabství Warwickshire na nečekaný objev. Ve čtyřmetrové hloubce našel kostru živočicha starého dvě stě milionů let. Nyní se fosilie díky moderním technologiím dostane k vědcům po celém světě.
Pravděpodobný vzhled ichthyosaurů.
Pravděpodobný vzhled ichthyosaurů. | Foto: Biodiversity Heritage Library / WikiMedia Commons

Nalezený ichthyosaurus, mořský živočich podobný svým vzhledem dnešnímu delfínovi, uhynul přibližně před 200 miliony let. Nález je ovšem vzácný především proto, že kostra, kterou farmář v roce 1955 objevil, je velice zachovalá. Lebka je téměř kompletní - nechybí jí zuby ani hřbetní a ocasní ploutev. Kostra je potažená zbytky kůže.

"Trvalo více než půl století, než byl tento ichthyosaurus prostudován a popsán, ale čekání stálo za to," uvedl pro britskou stanici BBC paleontolog a expert na ichthyosaury Dean Lomax.

Paleontologové Nigel Larkin a Laura Porrová nález blíže popsali ve studii, kterou zveřejnili na vědeckém webu PeerJ. Aby tak mohli učinit, museli se podívat pod svrchní část lebky. Využili k tomu moderní lékařskou neinvazivní techniku - tomografii.

"Tomografie nám umožňuje podívat se dovnitř fosilie. V tomto případě můžeme spatřit kanálky uvnitř lebky, v nichž se původně nacházely žíly a nervy," říká spoluautorka výzkumu Porrová.

Paleontologové k tomografii využili veterinární medicínské zařízení běžně určené pro koně a jiná velká zvířata. Lebka mořského živočicha se v něm objevila úplně poprvé. Díky naskenování pak vytvořili 3D rekonstrukci kostry, která bude sloužit jako "jiný typ" fosilie. Bude digitálně uchovaná a dostupná vědcům po celém světě.

Kostra stovky milionů let starého ichthyosaura se nyní nachází ve vědeckém muzeu v britském Birminghamu, 3D model je dostupný na webových stránkách výzkumu.

Studie navíc odhalila, že živočich byl dříve nepřesně označen. Vědci ho považovali za běžně se vyskytujícího ichthyosaura, nejnovější výzkum ovšem dokazuje, že jde o jedinečného protoichthyosaura. Tyto rody se liší hlavně ve velikosti, protoichthyosaurus je až dvakrát delší.

Nalezený mořský živočich měřil tři až čtyři metry a je jedním z největších zástupců tohoto druhu, kteří byli ve Velké Británii objeveni.

Ichthyosauři se na Zemi poprvé vyskytli před 251 miliony lety v druhohorách v období jura. Až o dvacet milionů let později se objevili i dinosauři.

V své době byli ichthyosauři na vrcholu potravního řetězce, k čemuž jim pomáhaly ostré zuby, velikost i rychlost, kterou dokázali vyvinout. Podle časopisu National Geographic plavali tito "rybí plazi", jak by se doslovně dal přeložit jejich název, rychlostí až 35 kilometrů za hodinu.

Ichthyosauři byli navíc vybaveni perfektním zrakem, za který mohla velikost jejich očí. Podle magazínu měli největší oči, které kdy byly u zvířat objeveny. Díky tomu viděli i ve velkých hloubkách.

Video: Na čínském staveništi našli dinosauří vejce staré 70 milionů let

Na čínském staveništi našli dinosauří vejce. Podle vědců jsou stará 70 milionů let. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy