I nejzarytější sionisté kupují rajčata u Palestinců

rak, Reuters
17. 11. 2007 13:00
Můžou za to přísnější rabínská pravidla
Palestincům se  během roku šmita daří. Zájem o jejich úrodu je ze strany izraelských obchodníků obrovský.
Palestincům se během roku šmita daří. Zájem o jejich úrodu je ze strany izraelských obchodníků obrovský. | Foto: Reuters

Jeruzalém - Šest dní pracuj a poslední den v týdnu odpočívej, stojí v Bibli. Platí to pro lidi a v Izraeli letos také pro půdu.

Jako každý sedmý rok tamní farmáři nechávají pole, sady a vinice ladem.

Zatímco v minulosti mohli dávné pravidlo obejít symbolickým prodejem farem jinověrcům, a nepřijít tak o potřebné razítko "košer", letos to snadné není. 

Do hry se totiž vložil ortodoxními proudy ovládaný Nejvyšší rabinát. V několika městech svým kolegům umožnil, aby certifikáty vydávali podle svého uvážení.

Výsledek? Kdo s obezličkou počítal, nemusí potvrzení získat. "Snížili jsme produkci na minimum, protože se nám nedaří prodávat," řekl agentuře Reuters Dror Maimoni. Také on své polnosti "prodal" a o nápis "košer" na bednách s  úrodou přišel.

Až 100 tisíc akrů ladem

Rok "šmita" byl pro starověké Židy železným pravidlem. "Sedmého pak léta sobotu odpočinuti bude míti země, sobotu Hospodinovu; nebudeš na poli svém síti a vinice své řezati", stojí ve Starém zákoně.

Ortodoxní komunita je v Izraeli na vzestupu
Ortodoxní komunita je v Izraeli na vzestupu | Foto: Reuters

Tradice znovu ožila až v roce 1896 při osídlování Palestiny. "Rabíni se tehdy ptali: co se zemědělcům stane? Ztráty. A nepřátelé půdu zaberou," popsal začátky symbolického prodeje pro Reuters rabín Shen Revach z organizace, která na dodržování náboženských zákonů dohlíží. 

S rostoucím počtem věřících Izraelců se od praktik během let upouští úplně. Před sedmi lety zůstalo podle listu The Jerusalem Post netknutých přes 50 tisíc akrů, což je oproti poválečným letům 200násobek. Letos má podle odhadů ležet ladem půdy dvakrát tolik.

Palestincům se daří

"Věřící drží šmitu a nakupují od Arabů. To je jejich náboženství. Ceny dramaticky vzrostly," postěžoval si majitel telavivského obchodu Keren Kasit. "Mnoho stálých zákazníků k nám nechodí, protože zboží chybí košer potvrzení," dodal pro agenturu Reuters další nejmenovaný obchodník.

Na Západním břehu Jordánu panuje jiná nálada. V Hebronu nebo Nábulusu jsou běžně k vidění muži v jarmulkách, jak vybírají ovoce a zeleninu.

"Vyděláváme... zvláště na rajčatech, Izraelci je zkupují od Palestinců po stovkách tun," raduje se hebronský farmář Abú Sneineh.

Náboženský spor o dodržování zákona by měl brzy skončit. Odmítavý přístup ortodoxních rabínů zmobilizoval umírněnější křídlo. To pak vedlo k zásahu izraelského Nejvyššího soudu, jež "prodej" púdy podpořil.

Ministerstvo průmyslu a obchodu pak oznámilo, že brzy zruší dočasný zákaz dovozu zemědělských plodin. Ceny by tak měly opět klesnout.

 

Právě se děje

Další zprávy