I na hrůzy války se dá pohlížet s lidskostí. Jordánský král obdržel cenu míru

ČTK ČTK
29. 3. 2019 19:01
Jordánský král Abdalláh II. v pátek v italském Assisi převzal cenu zvanou Světlo míru, kterou uděluje františkánský řád. Ocenění mu předala loňská laureátka, německá kancléřka Angela Merkelová. Ta ve svém projevu ocenila zejména jeho nasazení v souvislosti s přijímáním syrských uprchlíků, kterých je v Jordánsku přes 670 000, napsala agentura DPA. Františkáni kromě toho upozornili i na Abdalláhovu snahu o harmonické vztahy mezi lidmi různých vyznání.
Jordánský král přebírající cenu Světlo míru.
Jordánský král přebírající cenu Světlo míru. | Foto: Reuters

"Dáváte naději a zasazujete se o mír. I mimo Jordánsko jste se stal jakýmsi mírovým vyslancem," řekla kancléřka. Podle ní monarcha v čele své země dokázal, že se na hrůzy války dá reagovat s lidskostí, když se rozhodl přijmout stovky tisíc uprchlíků ze sousední země. Upozornila rovněž na to, že pokud by v přepočtu na počet obyvatel přijalo Německo tolik uprchlíků jako Jordánsko, tak by to bylo celkem 5,7 milionu lidí.

Kromě ceny pro jordánského krále předala Merkelová rovněž dar mnichům z místního konventu, a to kus berlínské zdi. Slavnostního předání ceny se zúčastnili rovněž italský premiér Giuseppe Conte a Abdalláhova manželka, královna Rania.

Cena Světlo míru se každoročně uděluje v bazilice svatého Františka ve středoitalském městečku Assisi, kde se světec narodil. V minulých letech ji získali například kolumbijský prezident Juan Manuel Santos, dalajlama, Matka Tereza, bývalý izraelský prezident Šimon Peres či současný papež František.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Británie chce příští rok zakázat vstup trestaným unijním občanům

Británie chce od 1. ledna příštího roku zakázat vstup na své území všem občanům Evropské unie odsouzeným k více než ročnímu trestu vězení. Podle britských médií by po konci brexitového přechodného období pro občany EU platila stejně přísná pravidla, jako pro zbytek světa. O návrhu ministryně vnitra Priti Patelové bude ve čtvrtek jednat britský parlament.

Do konce přechodného období, které skončí 31. prosince, platí pravidla z doby britského členství v unii a tak země může jejím občanům včetně Čechů zamítnout vstup jen ze závažných důvodů. Podle nově navrhovaného řešení by do Británie od příštího roku nesměli občané EU odsouzení k delšímu než ročnímu trestu odnětí svobody nebo osoby, které v posledním roce spáchaly trestný čin.

Britský plán má však jednu trhlinu. Počítá totiž s využitím Evropského informačního systému rejstříku trestů (ECRIS). Pokud se ale nepodaří Londýnu s Bruselem uzavřít dohodu o budoucích vztazích, nebude k němu mít Británie přístup. Řešením by mohl být přístup k informacím díky členství v Interpolu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vydavatelství Mafra se musí omluvit Chovancovi za články o tom, že koupil za polovinu obvyklé ceny byt od uchazeče o státní zakázky

Vydavatelství Mafra se musí omluvit bývalému ministrovi vnitra Milanu Chovancovi za články o tom, že koupil za polovinu obvyklé ceny byt od uchazeče o státní zakázky. Rozhodl o tom ve čtvrtek pravomocně pražský městský soud. Ze znaleckých posudků totiž vyplynulo, že politik zaplatil zhruba běžnou částku. Omluva musí vyjít na první straně deníku Mladá fronta Dnes i na webu iDnes.cz. 

"Je to nepravdivé tvrzení, což bylo bezpečně zjištěno v odvolacím řízení," uvedl v odůvodnění rozhodnutí předseda odvolacího senátu Tomáš Novosad. Články pak podle něj navodily pocit, že Chovanec získal velmi levně byt a prodávající za to získali možnost ucházet se o státní zakázky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy